Grand Theft Auto VI -hakkeri passitettiin psykiatriseen vankimielisairaalaan Kommentit pois päältä artikkelissa Grand Theft Auto VI -hakkeri passitettiin psykiatriseen vankimielisairaalaan


Brittiläinen tuomari on tuominnut 18-vuotiaan hakkerin vankimielisairaalaan hänen roolistaan Grand Theft Auto VI -materiaalin vuotamisessa ja useiden suurten yritysten kyberhyökkäysten toteuttamisessa.

Arion Kurtaj, Oxfordin asukas Englannissa, todettiin syylliseksi elokuussa syytteeseen GTA VI -kehittäjä Rockstar Gamesin, Uberin ja Nvidian hakkeroinnista. Oikeus totesi, että Kurtaj oli toteuttanut hyökkäykset, vaikka hän oli juuri saanut takuita aikaisemmista yrityksistään hakkeroida muita yrityksiä.

Torstain tuomioistuinkäsittelyn aikana kuultiin, että Kurtaj oli ollut väkivaltainen ollessaan pidätettynä ja ilmaissut halunsa jatkaa kyberrikollisuutta. Tuomari päätti, että Kurtaj aiheutti merkittävän uhan yleisölle ja määräsi hänet pysymään turvallisessa sairaala-ympäristössä aina siihen saakka, kunnes lääkärit katsovat hänen eivät enää ole uhka.

Kurtaj’n osallisuus Lapsus$-hakkeriryhmään paljastui viime syyskuussa, kun hän vuoti 90 videota GTA VI -pelin pelaamisesta. Ollessaan poliisin suojeluksessa hotellissa Kurtaj onnistui käyttämään Rockstar Gamesin järjestelmiä Amazon Fire Stickin, älypuhelimen, näppäimistön ja hiiren avulla. Hänet pidätettiin uudelleen pian tapahtuman jälkeen.

Toinen 17-vuotias Lapsus$-jäsen sai 18 kuukauden yhdyskuntapalvelurangaistuksen ja hänet kiellettiin käyttämästä virtuaalisia erillisverkkoja (VPN).

Virallinen GTA VI -traileri julkaistiin aiemmin tänä kuussa ja se on kerännyt satoja miljoonia katselukertoja, huolimatta vuodoista ja ennenaikaisesta julkaisusta.

Rockstar Games arvioi joutuneensa käyttämään 5 miljoonaa hyökkäysten seurausten korjaamiseen. Yritys on myös ryhtynyt toimenpiteisiin parantaakseen tietoturvatoimenpiteitään vastauksena Lapsus-tapaukseen.

Rockstarin Dan Houser tekee peliä uuden romaaninsa maailmaan Kommentit pois päältä artikkelissa Rockstarin Dan Houser tekee peliä uuden romaaninsa maailmaan

Rockstar Gamesin legendaarinen käsikirjoittaja ja GTA- sekä Red Dead -sarjojen luova moottori Dan Houser palaa pelinkehityksen pariin, mutta täysin uuden tarinamaailman kanssa. Houser on julkaissut uuden romaaninsa A Better Paradise – Volume One: An Aftermath, joka perustuu hänen aiempaan audiodraamaansa pelistudiosta, joka luo itseään vihaavan tekoälyn. Nyt samasta maailmasta on tulossa myös videopeli.

Houser kertoi Sunday Brunch -ohjelmassa, että peliä on kehitetty jo noin 18 kuukautta, ja valmista on odotettavissa vasta muutaman vuoden kuluttua. Kyse ei kuitenkaan ole suorasta sovituksesta, vaan itsenäisestä tarinasta, joka jakaa romaanin universumin ja teemat.

Vaikka kirja käsittelee tekoälyn vaaroja ja vääristymiä, Houser ei kaihda sen hyödyntämistä pelikehityksessä, mutta suhtautuu siihen huomattavan realistisesti.

Me kokeilemme tekoälyä, mutta totuus on, ettei se ole vielä niin hyödyllistä kuin yhtiöt antavat ymmärtää. Se ei ratkaise kaikkia ongelmia. – Houser totesi.

Hänen mukaansa monet AI-lupaukset kuulostavat enemmän siltä, että niillä halutaan pumpata osakekursseja kuin kuvata todellista teknologista läpimurtoa.

Houser muistuttaa, että osa siitä, mitä nykyisin markkinoidaan vallankumouksellisena tekoälynä, on käytännössä vain entisten teknologioiden kiiltäväksi kiillotettu versio. Silti hän myöntää, että aidosti vaikuttaviakin asioita tapahtuu, mutta viimeisen ratkaisevan kehitysloikan saavuttaminen vaatii vielä huomattavaa panostusta.

Houserin paluu pelimaailmaan herättää odotuksia. Jos uusi projekti onnistuu yhdistämään hänen tarinankerrontansa terävyyden ja tekoälyn teemoihin yhtä oivaltavasti kuin romaaniensa, luvassa voi olla jotakin todella kiinnostavaa.

Huhu: GTA 6 saattaa olla matkalla Switch 2:lle Kommentit pois päältä artikkelissa Huhu: GTA 6 saattaa olla matkalla Switch 2:lle

Grand Theft Auto VI

Pelikansa kuiskii jälleen, ja tällä kertaa puheenaiheena on Grand Theft Auto 6:n mahdollinen saapuminen Nintendo Switch 2:lle. Rockstar Games on toistaiseksi luvannut pelin julkaistavan marraskuussa 2026 vain PlayStation 5:lle ja Xbox Series X/S:lle, mutta kaksi tunnettua alan vuotajaa väittävät studion testaavan pelin suorituskykyä myös Nintendon tulevalla konsolilla.

Tietojen mukaan Rockstarin Switch 2 -testit eivät liity GTA 6:n julkaisuviiveeseen, eikä mahdollinen Switch-versio ilmestyisi samaan aikaan muiden alustojen kanssa. Toisin sanoen, vaikka ovi ei ole kiinni, se ei ole myöskään kovin leveästi auki. Vuotajat muistuttavatkin, että testit eivät automaattisesti tarkoita toteutuvaa porttausta.

Switch 2 -konsoli on kuitenkin merkittävä tekninen harppaus. Laitteen kerrotaan kykenevän 4K-resoluutioon ja 60 FPS -suorituskykyyn telakkatilassa sekä hyödyntävän Nvidian DLSS-teknologiaa. Se on taso, joka mahdollistaisi GTA 6:n kaltaisten graafisten jättiläisten tuomisen kannettavalle alustalle, ainakin teoriassa.

Tällä hetkellä Rockstarin ainoa varma panostus Switch 2:een on Red Dead Redemptionin uusi versio, jota kehitetään yhteistyössä Double Elevenin ja Cast Iron Gamesin kanssa. GTA 6:n kohtalo jää toistaiseksi ilmaan, mutta kuten aina näissä huhumyllyissä, fanien kannattaa pitää odotukset realistisina, vaikka toivo elääkin.