GOG -pelikauppapaikka jakaa ilmaiseksi Greak: Memories of Azur -seikkailupeliä PC:lle. Peli on ladattavissa joulukuun 26. päivään asti.
Vuonna 2021 ilmestynyt peli kertoo vangitsevan tarinan perheestä, kodista ja vaikeina aikoina muodostuneesta liitosta. Pelissä sisarukset yrittävät päästä toistensa luo ja paeta kotimaastaan, jonka on vallannut vihollisten joukkio.
Voit ladata pelin ilmaiseksi täältä PC:lle aina joulukuun 26. päivään asti.
Vuoden 1988 kolikkopeliklassikko tekee näyttävän paluun. THE NEWZEALAND STORY: Untold Adventure on nyt julkaistuPC:lle Steamissa, ja peliä myydään lanseerausalennuksella noin 16,50 eurolla. Julkaisijana ja kehittäjänä toimii bitobit, ja alkuperäisen pelin takana oli Taito.
Alkuperäinen The NewZealand Story nousi kulttimaineeseen omalaatuisella maailmallaan ja kekseliäällä kenttäsuunnittelullaan. Uusintaversio pyrkii säilyttämään saman tunnelman, mutta tuo mukaan modernit päivitykset. Luvassa on muun muassa kokonaan uudistettu karttarakenne, uusi elinjärjestelmä sekä muita tuoreita pelimekaniikkoja, jotka on suunniteltu nimenomaan tätä versiota varten.
Remake ei kuitenkaan tyydy pelkkään pintaremonttiin. Mukana on täysin uusi viides maailma, joka on saanut inspiraationsa Uuden-Seelannin Kaikouran alueesta. Alue sisältää neljä kenttää ja uuden pomovastuksen, massiivisen WORMAGEDDONin, joka on suunniteltu erityisesti tätä uusintaversiota varten.
Pelaajat seuraavat jälleen TIKI-kiivin matkaa halki rehevien metsien, karujen rannikoiden ja mystisten luolastojen pelastaakseen ystävänsä ja rakkaansa PHEE-PHEEn. Bitobit kertoo haluavansa kunnioittaa Taiton perintöä ja tuoda klassikon uuden sukupolven ulottuville, samalla kun vanhat fanit pääsevät kokemaan nostalgian uudelleen, tällä kertaa ilman kolikkopelin jonotusjonoa.
Xbox on ilmoittanut maaliskuun uutuuslisäyksistä Xbox Game Passiin, ja tarjolla on pelejä niin konsoleille, PC:lle, pilveen kuin käsikonsolille. Mukana on useita Euroopassa kehitettyjä pelejä, kuten tšekkiläisen Warhorse Studiosin Kingdom Come: Deliverance II, brittiläisen Codemastersin EA Sports F1 25, ruotsalaisen Wishfullyn Planet of Lana II: Children of the Leaf sekä puolalaisen CD Projekt REDin Cyberpunk 2077.
Kuukauden alussa, viikolla 2. maaliskuuta, Game Passiin saapuvat muun muassa Final Fantasy III (3.3.), Kingdom Come: Deliverance II (3.3.), to a T (4.3.), EA Sports F1 25 (4.3.) ja Planet of Lana II: Children of the Leaf (5.3.). Pelejä voi pelata pilvestä, Xbox Series X|S:llä, käsikonsolilla ja PC:llä riippuen julkaisusta.
Viikolla 9. maaliskuuta nähdään Construction Simulator (10.3.), Cyberpunk 2077 (10.3.) sekä Hollow Knight: Silksong (12.3.), joista Hollow Knight laajentaa saatavuutta myös käsikonsolille. Viikolla 16. maaliskuuta Game Passiin liittyy DreamWorks Gabby’s Dollhouse: Ready to Party (17.3.).
Lisäksi Diablo II: Resurrected on nyt saatavilla Game Pass -tilaajille, ja peli tukee myös pilvipelaamista.
Xbox Game Pass tarjoaa näin entistä laajemman valikoiman pelejä, joista löytyy seikkailua, kilpa-ajoa, roolipelejä ja jopa lasten sisältöä, eli jokaiselle jotakin ilman lisähintaa.