GreedFall -roolipelin uusimmalla esittelyvideolla pureudutaan pelimekaniikkaan ja taitoihin Kommentit pois päältä artikkelissa GreedFall -roolipelin uusimmalla esittelyvideolla pureudutaan pelimekaniikkaan ja taitoihin

PAN Visionin jakelema ja Focus Home Interactiven julkaisema GreedFall-roolipeli vie pelaajan ainutlaatuiseen seikkailuun, jossa yhdistyvät barokkityyli, tuliaseet, fantasiahirviöt ja taianomaiset erikoisvoimat. Pelistä on julkaistu uusi esittelyvideo, joka käy läpi pelin monipuolisia mahdollisuuksia aina hahmonluonnista taisteluihin ja tehtävien suorittamiseen.

Jo pelin alun hahmonluonti antaa pelaajalle vapauden luoda oman pelihahmonsa monista erilaisista vaihtoehdoista. Erilaiset kasvonpiirteet, ihonväri ja monet muut räätälöitävät ominaisuudet mahdollistavat lukemattoman määrän persoonallisia yhdistelmiä. Pelin tarjoama valinnanvapaus näkyy myös jännittävissä taisteluissa, joihin voi reagoida monin eri tavoin. Valittavissa on erilaisia ruutiaseita, taikavoimia ja pommeja sekä tietenkin monenlaisia lähitaisteluaseita miekoista lähtien. Lisäksi taistelun voi halutessaan asettaa taukotilaan, mikäli kaipaa hieman enemmän pohtimisaikaa taktisten vaihtoehtojen äärellä.

Valinnanvapaus ei rajoitu vain yhteenottoihin ja hahmonluontiin, sillä myös monet tehtävät ja konfliktitilanteet on mahdollisuus ratkaista erilaisin päätöksin. Mikäli on tarve päästä lukittujen ovien taakse, on hiipiminen ja oven tiirikointi yksi mahdollisuuksista suoraviivaisen taistelemisen sijasta. Osan taisteluista voi ohittaa lahjonnalla tai diplomatialla.

Erilaiset keskusteluvaihtoehdot ovat käytössä myös omien ryhmätovereiden kanssa, sillä ryhmäläiset eivät aina ole kaikesta samaa mieltä. Päätyykö tilanne riitaan vai ratkeaako kaikki puhumalla? Päätös on pelaajalla.

GreedFall julkaistaan sekä PlayStation 4- ja Xbox One -konsoleille että PC:lle 10. syyskuuta 2019.

Hitman-studio IO Interactive aloittaa irtisanomiset kumppanin vetäydyttyä fantasiapelistä Kommentit pois päältä artikkelissa Hitman-studio IO Interactive aloittaa irtisanomiset kumppanin vetäydyttyä fantasiapelistä

– ja -peleistä tunnettu tanskalainen on ilmoittanut henkilöstövähennyksistä. Syynä on studion mukaan odottamaton muutos tulevan fantasiapelin kehityksessä, kun yhteistyö ulkopuolisen kumppanin kanssa päättyi.

IO Interactive kertoi sosiaalisessa mediassa, että sen omaan pelimaailmaan perustuvan Project Fantasy -hankkeen ympärillä ollut yhteistyösopimus on päättynyt. Tämän seurauksena studio joutuu sopeuttamaan toimintaansa ja tekemään henkilöstöön liittyviä päätöksiä. Tarkkaa irtisanottavien määrää ei ole kerrottu.

Studion mukaan Project Fantasy ei kuitenkaan ole kuopattu. IO Interactive vakuuttaa olevansa edelleen täysin sitoutunut peliin ja sen maailmaan.

Tämä upea universumi tulee näkemään päivänvalon! – Studio lupasi tiedotteessaan.

Huhujen mukaan Project Fantasy olisi ollut Xboxin julkaisema peli. Vuonna 2023 esiin nousseen ja Microsoftin oikeusprosessiin liittyneen dokumentin perusteella Microsoftilla oli työn alla IO Interactiven peli, joka tunnettiin aiemmin nimellä Project Dragon ja jonka kerrottiin olevan suunnattu Xboxille ja .

Irtisanomiset eivät vaikuta liittyvän IO Interactiven tuoreeseen 007 First Light -peliin, jonka julkaisu on ollut studion mukaan menestys. Tilanne osuu kuitenkin samaan aikaan, kun Xboxin ympärillä liikkuu paljon huhuja tulevista leikkauksista, studioiden uudelleenjärjestelyistä ja mahdollisista peliperuutuksista.

Vaikka pelialalla on nähty viime vuosina paljon irtisanomisia, IO Interactive yrittää vakuuttaa pelaajille, että sen seuraava suuri fantasiaseikkailu ei ole kadonnut varjoihin. Toistaiseksi kysymys kuuluu vain, milloin tämä salaperäinen uusi maailma lopulta avautuu pelaajille?

PlayStation-pelit muuttuvat täysin digitaalisiksi vuoden 2028 alusta Kommentit pois päältä artikkelissa PlayStation-pelit muuttuvat täysin digitaalisiksi vuoden 2028 alusta

Yksi pelimaailman pitkäaikaisimmista aikakausista on tulossa päätökseensä. on ilmoittanut, että tammikuusta 2028 lähtien kaikki uudet -pelit julkaistaan ainoastaan digitaalisina. Päätös koskee sekä Sonyn omia että kolmansien osapuolten pelejä, joten levyasemaan sujahtavat uutuudet jäävät pian pelkkään nostalgiaan.

Muutos ei tullut täysin yllätyksenä, sillä Sonyn mukaan lähes neljä viidestä – ja -pelistä ostetaan jo digitaalisesti. Yhtiö perustelee ratkaisua kuluttajien muuttuneilla ostotottumuksilla ja viihdealan yleisellä siirtymisellä suoratoistoon ja latauksiin. Pelejä voi silti ostaa myös kivijalkakaupoista, mutta vielä ei tiedetä, myydäänkö hyllyissä jatkossa pelikoteloita latauskoodeilla vai esimerkiksi erillisiä pelikoodeja sisältäviä kortteja.

Ilmoitus herättää myös spekulaatioita seuraavan sukupolven PlayStationista. Analyytikoiden mukaan päätös viittaa siihen, ettei mahdollinen saapuisi ennen vuotta 2028, ja sen perusmalli saattaisi ilmestyä ilman levyasemaa. Sony ei kuitenkaan ole kommentoinut tulevaa konsolia tai sitä, miten vanhojen levyjen yhteensopivuus mahdollisesti ratkaistaan.

Samalla Sony vahvisti sulkevansa :n ja PS Vitan verkkokaupat useimmissa maissa heinäkuussa 2027. Jo ostettujen pelien lataamisen luvataan jatkuvan toistaiseksi, mutta uusia ostoksia ei enää voi tehdä kauppojen sulkeuduttua. Monille keräilijöille ja fyysisten pelien ystäville Sonyn päätös tuntuu varmasti karvaalta. Pelilevyn ojentaminen kaverille saattaa pian olla yhtä nostalginen näky kuin muistikortin puhaltaminen ennen pelisessiota.