GreedFall -roolipelin uusimmalla esittelyvideolla pureudutaan pelimekaniikkaan ja taitoihin Kommentit pois päältä artikkelissa GreedFall -roolipelin uusimmalla esittelyvideolla pureudutaan pelimekaniikkaan ja taitoihin

PAN Visionin jakelema ja Focus Home Interactiven julkaisema -roolipeli vie pelaajan ainutlaatuiseen seikkailuun, jossa yhdistyvät barokkityyli, tuliaseet, fantasiahirviöt ja taianomaiset erikoisvoimat. Pelistä on julkaistu uusi esittelyvideo, joka käy läpi pelin monipuolisia mahdollisuuksia aina hahmonluonnista taisteluihin ja tehtävien suorittamiseen.

Jo pelin alun hahmonluonti antaa pelaajalle vapauden luoda oman pelihahmonsa monista erilaisista vaihtoehdoista. Erilaiset kasvonpiirteet, ihonväri ja monet muut räätälöitävät ominaisuudet mahdollistavat lukemattoman määrän persoonallisia yhdistelmiä. Pelin tarjoama valinnanvapaus näkyy myös jännittävissä taisteluissa, joihin voi reagoida monin eri tavoin. Valittavissa on erilaisia ruutiaseita, taikavoimia ja pommeja sekä tietenkin monenlaisia lähitaisteluaseita miekoista lähtien. Lisäksi taistelun voi halutessaan asettaa taukotilaan, mikäli kaipaa hieman enemmän pohtimisaikaa taktisten vaihtoehtojen äärellä.

Valinnanvapaus ei rajoitu vain yhteenottoihin ja hahmonluontiin, sillä myös monet tehtävät ja konfliktitilanteet on mahdollisuus ratkaista erilaisin päätöksin. Mikäli on tarve päästä lukittujen ovien taakse, on hiipiminen ja oven tiirikointi yksi mahdollisuuksista suoraviivaisen taistelemisen sijasta. Osan taisteluista voi ohittaa lahjonnalla tai diplomatialla.

Erilaiset keskusteluvaihtoehdot ovat käytössä myös omien ryhmätovereiden kanssa, sillä ryhmäläiset eivät aina ole kaikesta samaa mieltä. Päätyykö tilanne riitaan vai ratkeaako kaikki puhumalla? Päätös on pelaajalla.

GreedFall julkaistaan sekä - ja -konsoleille että :lle 10. syyskuuta 2019.

Tähtien sota laajenee suomalaisvoimin – Star Wars Outlaws saapuu Switch 2:lle syyskuussa, uusi lisäosa luvassa toukokuussa Kommentit pois päältä artikkelissa Tähtien sota laajenee suomalaisvoimin – Star Wars Outlaws saapuu Switch 2:lle syyskuussa, uusi lisäosa luvassa toukokuussa

paljasti Japanin Star Wars Celebration -tapahtumassa fanien riemuksi, että ilmestyy Nintendo -konsolille 4. syyskuuta. Mutta ennen sitä – jo 15. toukokuuta – päästään käsiksi pelin uuteen lisäosaan A Pirate's Fortune. Tähtien sota -seikkailut eivät siis jää kesätauolle.

Switch 2 -versiota kehittää suomalainen , joka on tunnettu kovatasoisista ja teknisesti kunnianhimoisista projekteistaan. Tämä tiimi tietää, miten tuoda avaruustaistelut, planeettojen koluaminen ja nopeatempoinen toiminta myös käsikonsolille – ilman että tunnelma kärsii tippaakaan.

Star Wars Outlaws on ensimmäinen avoimen maailman Tähtien sota -peli, jossa pääsee ohjastamaan avaruusaluksia, vierailemaan tuntemattomilla planeetoilla ja tutustumaan galaksin alamaailmaan. Switch 2 -versio mahdollistaa koko tämän kokemuksen nyt myös liikkeellä ollessa.

Uusi lisäosa, A Pirate's Fortune, käynnistää Kay Vessin uuden tehtävän aarrejahdin ja konnien maailmaan. Mukana menossa on jälleen sympaattinen Nix sekä ikoninen lainsuojaton Hondo Ohnaka. Heidän on kohdattava Stinger Tashin johtama Rokana Raiders -porukka ja paljastettava Khepi-haudan salaisuudet. Tarinapaketti avautuu pelaajille, kun pääpeli on saatu päätökseen. Se sisältyy kausipassiin automaattisesti ja on erikseen ostettavissa muille.

Star Wars Outlaws on nyt saatavilla :lle, /S:lle ja :lle. Nintendo Switch 2 -julkaisu seuraa 4. syyskuuta. Pelistä on tarjolla myös Gold Edition- ja Platinum Edition -versiot sekä Ubisoft+ Premium -palvelun kautta pelattava versio. Ikäraja on PEGI 16 – eli ei ihan perheen pienimmille.

Trygon tuo tulen, teräksen ja tyranidit – Space Marine 2 päivittyy raskaalla kädellä Kommentit pois päältä artikkelissa Trygon tuo tulen, teräksen ja tyranidit – Space Marine 2 päivittyy raskaalla kädellä

on saanut roiman lisäannoksen tykitystä uuden Trygon-päivityksen muodossa. PAN Visionin jakelema ja Focus Entertainmentin julkaisema toimintarymistely palaa jälleen Avarax-planeetalle uuden Exfiltration-PvE-tehtävän merkeissä – ja tällä kertaa vastassa on aivan uuden tason kauhu: jättimäinen Trygon.

Tämä tyranidien painajaismainen hirviö ei tyydy ryntäilemään suoraan – se käyttää häijyjä sissitaktiikoita, kaivautuu puolustuksen alta ja iskee sieltä missä vähiten odotat. Onneksi pelaajat saavat käyttöönsä myös uuden lelutulisen ystävän: Inferno-pistoolin, joka sopii täydellisesti tämän kaltaisten iljetysten paistamiseen.

Kaikki tämä tulee tarjolle ilmaiseksi, mutta kausikortin omistajat saavat vielä ekstraherkkuja kahden uuden lisäsisältöpaketin muodossa. Space Wolves Chapter Pack tuo Vanguard-luokalle uuden Champion-ulkoasun, kolme erikoista ase-skinia ja yli 50 kosmeettista kikkaretta. Imperial Fists Champion Pack puolestaan tarjoaa Tactical-luokalle oman Champion-lookin ja Plasma Incinerator -aseelle näyttävän ulkoasun.

Space Marine 2 jatkaa siitä mihin edellinen osa jäi: ihmiskunnan verisessä sodassa ihmisyyttä halveksuvia otuksia vastaan. Yksin tai kavereiden kanssa pääset upottamaan saappaasi tyranidien limaan, ja matkassa on tietenkin vanha tuttu luutnantti Titus, jonka karheana äänenä kuullaan näyttelijä Clive Standenia. Sotilasta voi muokata mieleisekseen, ja kausikortti tuo lisää tehtäviä sekä visuaalista lisuketta matkan varrelle.

Peli on saatavilla :lle, /S:lle ja :lle. Ikäraja on PEGI 18 – eikä syyttä.