Green Hell -selviytymispeli sai co-op tilan Kommentit pois päältä artikkelissa Green Hell -selviytymispeli sai co-op tilan

Green Hell

Viidakkoselviytymispeli on saavuttanut miljoonan myydyn kappaleen rajapyykin ja juhlistaakseen tätä kehittäjä Creepy Jar on tuonut peliin uusia ominaisuuksia.

Merkittävin näistä on uusi co-op tila, jonka myötä voit jakaa selviytymisseikkailut kaverisi kanssa. Co-op tilassa pelaajat pelaavat pelin tarinatilaa.

Myös uusia rakennelmia on tuotu peliin. Voit nyt rakentaa telineitä bambutukeille, lehdille, tikuille ja köysille. Banaanin lehdistä voi myös rakentaa uudenlaisen sängyn. Peli on saanut samalla myös 40 uutta saavutusta Steamiin. Peliin ollaan tuomassa tulevaisuudessa uusi PVE-tila.

Green Hell on saatavilla :lle ja tulossa ovat myös ja -konsoliversiot.

Invokyr: Kirottu lautapeli saa kauhupelin muodon Kommentit pois päältä artikkelissa Invokyr: Kirottu lautapeli saa kauhupelin muodon

Ranskalainen pelistudio on julkistanut uuden neljän pelaajan yhteistyöhön perustuvan kauhupelin nimeltä , jossa pelaajat tempautuvat keskelle 70-luvun kirottua lautapeliä hylätyssä talossa. Jos oli mielestäsi jännittävä, tämä vie sen pelin aivan uudelle, synkemmälle tasolle.

Pelin idea on yksinkertainen mutta hyytävä: jokainen noppien heitto tuo mukanaan uuden ansan, pelottavan ympäristönmuutoksen tai hirviömäisen yllätyksen. Pelaajat voivat joko auttaa toisiaan selviytymään tai jättää kaverinsa pulaan, jos tilanne käy liian tukalaksi.

Studion toimitusjohtaja Edouard Gaudel kuvailee peliä rakkauskirjeeksi lautapelien jännitykselle ja tuntemattoman pelolle. Tunnelmaa lisää pelin pelinjohtajana kuultava Amelia Tyler, tuttu ääni Baldur's Gate 3:sta.

Peli lupaa runsaasti uudelleenpeluuarvoa: jokainen pelikerta avaa uusia salaisuuksia, palkintoja ja mysteerin kerroksia, jotka kietovat pelaajat yhä tiukemmin pelin otteeseen.

Invokyr julkaistaan :lle () myöhemmin ja se on nyt jo toivottavissa omalle toivelistalle. Lautapelit eivät enää koskaan tunnu samalta.

Nintendo Switch 2 voi tuoda massoille takaisin Point & click-pelailun Kommentit pois päältä artikkelissa Nintendo Switch 2 voi tuoda massoille takaisin Point & click-pelailun

Muistatko vielä LucasArtsin Monkey Islandin tai Sierran King's Questin? Nämä aivotyötä ja huumoria yhdistäneet point-and-click-seikkailut olivat 90-luvun -pelien kuninkaita, kunnes katosivat lähes kokonaan konsolien vallatessa pelimaailman. Nyt tämä rakastettu genre elää uuden indie-kultakauden, ja 2 saattaa olla se kipinä, joka nostaa sen taas parrasvaloihin.

Switch 2 tuo pöytään ominaisuuksia, jotka kuulostavat seikkailupelien ystävän unelmalta. Uusi Joy-Conien hiiritila mahdollistaa pelaamisen lähes PC-tyyliin ilman 80-luvun mikroaaltouunilta näyttävää monitoria. Lisäksi suurempi näyttö helpottaa pikselinmetsästystä ja jokainen vanhan koulun pelaaja tietää, että klikkailu on tarkkaa puuhaa.

Shaun Aitcheson, The Excavation of Hob's Barrow -pelin kehittäjä, uskoo vahvasti Switch 2:n potentiaaliin.

Tämä on ehdottomasti parempi alusta näille peleille kuin aiemmat laitteet. – Shaun sanoo.

Silti hän varoittaa, että kehittäjien on huomioitava kaikki ohjainvaihtoehdot, konsolilla hiiri ei ole itsestäänselvyys.

Ongelma on kuitenkin entisellään, vaikka pelit kuten Hob's Barrow ja ovat saaneet kriitikoilta suitsutusta myös Switchillä, myynti jää reilusti jälkeen PC:stä. Francisco Gonzalez (, Rosewater) epäilee, että uusi laite yksin ei käännä virtaa, mutta näkee mahdollisuuden houkutella ainakin pienen määrän uusia faneja, jos saa eShopin löytötoiminnon kuntoon.

Point-and-click tuskin syrjäyttää räiskintöjä hittilistojen kärjestä, mutta jos Switch 2 onnistuu tuomaan lajityypin takaisin suuremman yleisön tietoisuuteen, voi edessä olla pieni retroherätys. Sillä jos jokin ansaitsee uuden nousun, niin se on peli, jossa yksittäinen lusikka saattaa olla koko juonen avain.