GRID Legends -ajopelin uudella trailerilla nähdään uunituore hyperauto Kommentit pois päältä artikkelissa GRID Legends -ajopelin uudella trailerilla nähdään uunituore hyperauto

GRID Legends

on julkaisemassa uutta -ajopeliään helmikuun 25. päivä. Nyt pelistä on saatu uusi traileri, jolla nähdään itävaltalais-slovenialaisen Tushek -autovalmistajan uunituore hyperauto ensimmäistä kertaa videopelissä. Voit katsoa videon alta.

Videolla nähtävä Tushekin TS 900 Racer Pro -autoa on tehty elävässä elämässä ainoastaan 12 kappaletta. Hybridiauto on parhaillaan maailman kevyin hyperauto ja sen huippunopeus on 380 km/h.

GRID Legends on toiminnantäyteinen ajopeli, jossa on paljon tuttuja sekä myös paljon uusia pelimekaniikkoja. Mukana on mm. Race Creator, jonka avulla pelaajat voivat luoda omanlaisia kisoja sekoittamalla ajoneuvoluokkia, vaihtamalla sääolosuhteita sekä lisäämällä ramppeja ja boostereita.

Race Creatorin lisäksi peliin saadaan fanien paljon toivomat aiemmat pelitilat Drift ja Elimination. Lisäksi uutena pelitilana pelistä löytyy Electric Boost.

Autoja pelistä löytyy julkaisun yhteydessä yli 100 kappaletta. Ratoja löytyy ympäri maapalloa aina klassisista radoista ikonisiin kaupunkeihin.

Pelata voi joko yksin tai kavereiden kanssa. Peli tukee alustojen välistä ristiinpelaamista ja uusi hop-in toiminto nopeuttaa kaverin sessioon littymistä.

GRID Legends ilmestyy helmikuun 25. päivä , , ja S sekä -konsoleille, että :lle ja -palveluiden kautta.

Kehutun Luna Abyss -pelin koko kehitystiimi irtisanottu kuukausi julkaisun jälkeen Kommentit pois päältä artikkelissa Kehutun Luna Abyss -pelin koko kehitystiimi irtisanottu kuukausi julkaisun jälkeen

Peliala sai jälleen yhden ikävän uutisen, kun -toimintapelin koko kehitystiimi on irtisanottu vain noin kuukausi pelin julkaisun jälkeen. Asiasta kertoi Kwalee Labsin toimitusjohtaja Hollie Emery LinkedInissä. Emeryn mukaan päätös ei ollut studion omissa käsissä.

Tapaus on erityisen yllättävä, sillä Luna Abyss sai kriitikoilta varsin lämpimän vastaanoton. Pelin Metacritic-keskiarvo on 81 pistettä, mutta positiiviset arvostelut eivät tällä kertaa riittäneet takaamaan kaupallista menestystä. Steamissa peli saavutti parhaimmillaan vain 317 samanaikaista pelaajaa, mikä viittaa melko pieneen yleisöön.

Yhdeksän hengen kehitystiimi työskenteli pelin parissa seitsemän vuoden ajan. Synkkä ja haastava räiskintäpeli ehti kerätä huomiota näyttävällä visuaalisella ilmeellään sekä nopeatempoisella pelattavuudellaan, mutta lopulta markkinoilla menestyminen osoittautui huomattavasti vaikeammaksi tehtäväksi.

Uutinen liittyy osaksi laajempaa pelialan vaikeaa vuotta. Alan yritykset ovat ilmoittaneet irtisanomisista tasaiseen tahtiin, ja myös useiden tunnettujen studioiden tulevaisuuden ympärillä liikkuu parhaillaan epävarmuutta. Luna Abyssin kohtalo muistuttaa karulla tavalla siitä, että hyvät arvostelut eivät aina riitä pitämään studiota hengissä.

Luna Abyss on edelleen myynnissä :lle, :lle ja |S:lle. Pelin hinta on noin 26 euroa.

Uusi SAW-peli pakottaa pelaajat hirvittäviin valintoihin proseduraalisissa sokkeloissa Kommentit pois päältä artikkelissa Uusi SAW-peli pakottaa pelaajat hirvittäviin valintoihin proseduraalisissa sokkeloissa

: Genesis on paljastanut lisää pelimekaniikoistaan uudessa esittelyvideossa. Pelin takana olevat , ja tarjoavat tällä kertaa katsauksen siihen, millaista kieroa selviytymiskilpailua pelaajia odottaa.

Peli sijoittuu ensimmäisen maailmansodan jälkeiseen synkkään aikaan, jossa pelaajat ottavat osaa epätavalliseen 3 vastaan 1 -asetelmaan. Ottelut käydään proseduraalisesti luoduissa ympäristöissä, joten jokainen selviytymiskoe voi muuttua erilaiseksi painajaiseksi, aivan kuin peli haluaisi itsekin rakentaa pelaajille uusia ansoja.

Toinen osapuoli pelaa Tuomarina (The Judge), joka toimii Jigsaw’n ajatusmaailman varhaisena kehittäjänä ja ohjaa kokeita varjoista käsin. Vastapuolella kolme Syytettyä (The Accused) yrittää paeta tappavasta sokkelosta yhteistyön, uhrausten ja epätoivoisten päätösten avulla. Tavoitteena ei kuitenkaan ole pelkkä tappaminen, vaan Tuomari yrittää “uudistaa” ihmisiä kivun ja valintojen kautta.

Tuomarin rooli eroaa monista muista epäsymmetrisistä moninpeleistä, sillä hän ei ole mikään voittamaton hirviö. Hän on fyysisesti haavoittuva ja joutuu turvautumaan ansoihin, kykyihin ja suunnitteluun saadakseen tilanteen hallintaansa. Pelaajien pitää siis käyttää enemmän aivoja kuin pelkkää voimaa, mikä sopii hyvin SAW-universumin tunnelmaan.

on parhaillaan kehityksessä ja julkaistaan myöhemmin Steam Early Access -versiona. Jos veri, pulmat ja moraalisesti kyseenalaiset valinnat kuulostavat hyvältä peli-illalta, luvassa saattaa olla yksi erikoisimmista selviytymispeleistä lähivuosina.