GTA 6 -vuotokuvia ilmestyi nettiin, mutta mitään uutta ei paljastunut Kommentit pois päältä artikkelissa GTA 6 -vuotokuvia ilmestyi nettiin, mutta mitään uutta ei paljastunut

Grand Theft Auto VI

Viikonloppuna nettiin ilmestyi lyhyt pätkä kehitysvaiheen materiaalia 6:sta, mutta nopeasti se poistettiin. Rockstarin odotettu peli on kokenut aiemminkin merkittäviä vuotoja, mutta tällä kertaa paljastukset olivat varsin mitättömiä.

Videolla nähtiin kolme lyhyttä animaatioklippiä testikartalta. Ensimmäisessä mieshahmo nostaa ja laittaa pyörän vuokraustelineeseen. Pyörän merkki on LomBike, mikä on selvä viittaus oikean elämän LimeBikeen. Rockstarin aiemmin julkaisemassa virallisessa kuvassa näkyi sama pyörävuokrausjärjestelmä, joten mitään uutta tässä ei nähty.

Toiset kaksi klippiä esittivät Lucia-nimistä hahmoa nousemassa pickupin takakontista eri vaiheissa. Myös tämä on täysin odotettavissa oleva toiminto pelissä, joten vuodoista ei saatu paljastuksia, jotka olisivat mullistaneet odotuksia.

Vaikka vuotoklippien informaatio oli vähäistä, ne kertovat, mitä pelissä on luvassa. Pyöriä voi vuokrata ja hypätä autojen perästä, juuri kuten :ssa kuuluukin. Rockstarin lopullinen peli esittelee nämä animaatiot tietenkin täysipainoisesti ja huippulaatuisina.

26 minuuttia GTA 6:ta – Rockstar paljasti vihdoin, miltä peli oikeasti näyttää Kommentit pois päältä artikkelissa 26 minuuttia GTA 6:ta – Rockstar paljasti vihdoin, miltä peli oikeasti näyttää

Grand Theft Auto VI

6:sta on puhuttu vuosia, nähty trailereita ja viime päivinä myös kaikenlaisia vuotoja. Nyt Games päästi fanit vihdoin katsomaan, miltä yksi vuoden odotetuimmista peleistä näyttää oikeasti pelattuna.

Netflixissä julkaistu lähes puolituntinen : An Extended Look esitteli Jasonia ja Luciaa, Vice Cityä sekä valtavan määrän pelimekaniikkoja. Mukana nähtiin toimintaa, autolla ajamista, ryöstöjä, poliiseja ja runsaasti tekemistä pelimaailmassa. Esittely on kuvattu perusmallin PlayStation 5:llä. 

Uutta :ta on kuvattu Rockstarin tähän asti kunnianhimoisimmaksi peliksi, eikä esittely ainakaan vähentänyt odotuksia. Jasonin ja Lucian välillä voi vaihtaa lennosta, pelimaailmassa voi harrastaa muun muassa sukellusta ja koripalloa, ja myös poliisien huomion välttäminen näyttää vaativan aiempaa enemmän suunnittelua. 

julkaistaan 19. marraskuuta 2026 PlayStation 5:lle ja Xbox Series X|S:lle.

Verkossa liikkuu nyt haittaohjelmia GTA 6 -vuotojen varjolla Kommentit pois päältä artikkelissa Verkossa liikkuu nyt haittaohjelmia GTA 6 -vuotojen varjolla

Grand Theft Auto VI

Tuoreiden 6 -vuotojen myötä verkkoon on ilmestynyt myös haitallisia latauksia, jotka väittävät sisältävänsä pelattavan version odotetusta pelistä.

Piraatti- ja torrent-sivustoilla liikkuvat latauslinkit eivät kuitenkaan tietojen mukaan sisällä oikeaa 6 -peliversiota, vaan niiden takana on haittaohjelmia. NordVPN:n mukaan vastaavia huijauksia on ollut liikkeellä jo pidempään, mutta tuoreet vuodot ovat lisänneet niiden näkyvyyttä.

Tilannetta hämmentävät myös sosiaalisessa mediassa leviävät valeuutiset, leikkitilit ja tekoälyllä tehdyt valetallenteet. Tuoreiden vuotojen ympärille onkin syntynyt melkoinen sekamelska, jossa aidon ja tekaistun sisällön erottaminen voi olla vaikeaa.