GTA 6:n julkaisupäivä pysyy syksyssä 2025, Take-Two:n toimitusjohtaja vakuuttaa — ”Olemme todella luottavaisia” Kommentit pois päältä artikkelissa GTA 6:n julkaisupäivä pysyy syksyssä 2025, Take-Two:n toimitusjohtaja vakuuttaa — ”Olemme todella luottavaisia”

Grand Theft Auto 6:n julkaisu on edelleen suunniteltu syksylle 2025, emoyhtiö on vakuuttanut.

Julkaistessaan kolmannen vuosineljänneksen (31. joulukuuta 2024 päättyneen) taloudelliset tuloksensa, Rockstarin omistaja listasi :n julkaisun syksylle 2025 :lle ja :lle. Tämä tarkoittaa, että ainakin toistaiseksi GTA 6 on yhä aikataulussa aiemmin ilmoitetussa julkaisuikkunassaan eikä ole viivästynyt.

IGN:lle ennen talousraportin julkaisua antamassaan haastattelussa Take-Two:n toimitusjohtaja totesi, että vaikka ”viivästymisen riski on aina olemassa”, yhtiö ”tuntee olonsa todella hyväksi [syksyn 2025 suhteen].”

”Katsokaa, viivästymisen riski on aina olemassa, ja luulen, että heti kun sanoo sanoja kuten ’ehdottomasti’, asiat menevät pieleen”, Zelnick vastasi, kun IGN kysyi, kuinka varma hän oli Rockstarin mahdollisuuksista saavuttaa syksyn 2025 julkaisuikkuna GTA 6:lle. ”Joten tunnemme olomme todella hyväksi sen suhteen.”

Kun Zelnickilta kysyttiin päivitystä GTA 6:n kehityksen tilanteesta, hän pysyi vaitonaisena.

”Katsokaa, uskon että peliä odotetaan innokkaasti sekä sisäisesti että ulkoisesti”, hän sanoi. ”Tiedämme, että tavoittelee täydellisyyttä. En koskaan julista menestystä ennen kuin se tapahtuu. Sanon usein, että ylimielisyys on jatkuvan menestyksen vihollinen, joten juoksemme kaikki pelokkaina ja katselemme olkamme yli, ja tiedämme, ettei kilpailu nuku. Koko organisaatiomme on äärimmäisen innoissaan.”

GTA 6:n julkaisupäivä on yksi viihdealan kuumimmista puheenaiheista, ja kilpailevat julkaisijat odottavat henkeään pidätellen Rockstarin ilmoitusta. Aiemmin tällä viikolla :n toimitusjohtaja Andrew Wilson kertoi olevansa valmis siirtämään uuden Battlefieldin julkaisua seuraavan tilikauden ulkopuolelle riippuen kilpailijoiden pelien julkaisuajoituksesta – tämä oli hädin tuskin peitelty viittaus GTA 6:n mahtiin.

State of Decay 3 valmistautuu suljettuun beta-testiin Kommentit pois päältä artikkelissa State of Decay 3 valmistautuu suljettuun beta-testiin

kehitys etenee, ja ensimmäiset pelaajat pääsevät pian kokeilemaan pelin uutta beta-versiota. vahvisti pelin virallisella -palvelimella, että beta-testi on tulossa, ja ilmoitti viimeistelevänsä parhaillaan testiversion viimeisiä yksityiskohtia. Tarkka ajankohta luvataan kertoa lähipäivinä.

Ensimmäinen beta-kierros järjestetään :llä, aivan kuten aiempi alpha-testi. – ja -pelaajat pääsevät mukaan myöhemmin, joten konsolilla zombien kanssa painimaan haluavien kannattaa vielä hetki malttaa mielensä. Betatestiin voi jo ilmoittautua ja liittyä odotuslistalle.

State of Decay 3 sijoittuu zombiapokalypsin jälkeiseen maailmaan, jossa ihmiskunta on lähes pyyhkiytynyt pois. Pelaajat johtavat selviytyjäyhteisöä, rakentavat tukikohtia ja yrittävät pitää sekä omat jäsenensä että koko yhteisönsä hengissä. Uuden betan tarkoituksena on antaa pelaajille ensimmäinen kunnollinen mahdollisuus kokeilla pelin uusia mekaniikkoja ja järjestelmiä.

Taustalla on ollut myös muutoksia Microsoftin Xbox-organisaatiossa. Undead Labs irtautui viime kuussa Xboxista itsenäiseksi studioksi, mutta State of Decay 3 kehityksen kerrotaan jatkuvan suunnitellusti. Pelin julkaisupäivää ei kuitenkaan ole vielä kerrottu, joten tällä kertaa päästään ainakin ensin testaamaan, kuinka hyvin zombit ja selviytyminen toimivat käytännössä.

GTA 6 ei tavoittele täydellistä realismia: Rockstar karsi liian työläitä arjen mekaniikkoja Kommentit pois päältä artikkelissa GTA 6 ei tavoittele täydellistä realismia: Rockstar karsi liian työläitä arjen mekaniikkoja

pyrkii tarjoamaan uskottavan ja elävän pelimaailman, mutta Games ei aio tehdä kaikesta realistista vain realismin vuoksi. Rockstar Northin toinen studionjohtaja Rob Nelson kertoo Love-lehden haastattelussa, että liiallinen realismi voi tehdä pelaamisesta turhan työlästä. Tärkeintä onkin löytää tasapaino uskottavuuden ja sujuvan pelikokemuksen välillä.

Nelsonin mukaan realistiset yksityiskohdat voivat auttaa pelaajaa uppoutumaan pelimaailmaan, mutta kaikkea todellisen elämän toimintaa ei kannata siirtää sellaisenaan peliin. Jos jokin ominaisuus tuntuu lähinnä ylimääräiseltä vaivalta, sen yksinkertaistaminen tai kokonaan pois jättäminen voi palvella pelikokemusta paremmin. Rockstar haluaa ennen kaikkea saada pelaajat kiinnostumaan pelin hahmoista, maailmasta ja tarinasta.

Aihe on ajankohtainen, sillä mahdollinen polttoainejärjestelmä on jo herättänyt keskustelua. Pelaajat ovat pohtineet, muuttuuko autojen tankkaaminen nopeasti toistuvaksi pakkopullaksi. Nelson on aiemmin puolustanut järjestelmää huomauttamalla, että tankkaamiseen liittyvä toiminto on niin nopea, ettei siitä hänen mielestään pitäisi valittaa. Lopullinen arvio jää kuitenkin pelaajille.

Rockstar on myös karsinut pelistä ominaisuuden, joka olisi vaatinut Jasonin ja Lucian jääkaapin täydentämistä ruokaostoksilla. Nelsonin mukaan järjestelmä olisi monimutkaistanut pelimekaniikkoja liikaa, joten sitä yksinkertaistettiin. Päätös kertoo siitä, ettei kehittäjien tavoitteena ole simuloida jokaista arkista askaretta, vaikka pelimaailman yksityiskohtiin panostetaan muuten runsaasti.

GTA 6 kohdalla iso kysymys onkin, missä kulkee mukaansatempaavan yksityiskohtaisuuden ja turhauttavan puuhastelun raja. Auton tankkaaminen voi tuoda maailmaan uskottavuutta, mutta jos jokainen kauppareissu ja arkinen askare muuttuu omaksi minipeliksi, Vice Cityssä saattaa vierähtää enemmän aikaa velvollisuuksien hoitamiseen kuin rikolliseen toimintaan. Rockstarin mukaan oikea tasapaino ratkaisee.