GTA 6:n julkaisupäivä pysyy syksyssä 2025, Take-Two:n toimitusjohtaja vakuuttaa — ”Olemme todella luottavaisia” Kommentit pois päältä artikkelissa GTA 6:n julkaisupäivä pysyy syksyssä 2025, Take-Two:n toimitusjohtaja vakuuttaa — ”Olemme todella luottavaisia”

Grand Theft Auto 6:n julkaisu on edelleen suunniteltu syksylle 2025, emoyhtiö on vakuuttanut.

Julkaistessaan kolmannen vuosineljänneksen (31. joulukuuta 2024 päättyneen) taloudelliset tuloksensa, Rockstarin omistaja listasi :n julkaisun syksylle 2025 :lle ja :lle. Tämä tarkoittaa, että ainakin toistaiseksi GTA 6 on yhä aikataulussa aiemmin ilmoitetussa julkaisuikkunassaan eikä ole viivästynyt.

IGN:lle ennen talousraportin julkaisua antamassaan haastattelussa Take-Two:n toimitusjohtaja totesi, että vaikka ”viivästymisen riski on aina olemassa”, yhtiö ”tuntee olonsa todella hyväksi [syksyn 2025 suhteen].”

”Katsokaa, viivästymisen riski on aina olemassa, ja luulen, että heti kun sanoo sanoja kuten ’ehdottomasti’, asiat menevät pieleen”, Zelnick vastasi, kun IGN kysyi, kuinka varma hän oli Rockstarin mahdollisuuksista saavuttaa syksyn 2025 julkaisuikkuna GTA 6:lle. ”Joten tunnemme olomme todella hyväksi sen suhteen.”

Kun Zelnickilta kysyttiin päivitystä GTA 6:n kehityksen tilanteesta, hän pysyi vaitonaisena.

”Katsokaa, uskon että peliä odotetaan innokkaasti sekä sisäisesti että ulkoisesti”, hän sanoi. ”Tiedämme, että tavoittelee täydellisyyttä. En koskaan julista menestystä ennen kuin se tapahtuu. Sanon usein, että ylimielisyys on jatkuvan menestyksen vihollinen, joten juoksemme kaikki pelokkaina ja katselemme olkamme yli, ja tiedämme, ettei kilpailu nuku. Koko organisaatiomme on äärimmäisen innoissaan.”

GTA 6:n julkaisupäivä on yksi viihdealan kuumimmista puheenaiheista, ja kilpailevat julkaisijat odottavat henkeään pidätellen Rockstarin ilmoitusta. Aiemmin tällä viikolla :n toimitusjohtaja Andrew Wilson kertoi olevansa valmis siirtämään uuden Battlefieldin julkaisua seuraavan tilikauden ulkopuolelle riippuen kilpailijoiden pelien julkaisuajoituksesta – tämä oli hädin tuskin peitelty viittaus GTA 6:n mahtiin.

Fable tarjoaa napakan 15–20 tunnin tarinan ilman turhaa täytettä Kommentit pois päältä artikkelissa Fable tarjoaa napakan 15–20 tunnin tarinan ilman turhaa täytettä

Playground Gamesin tuleva ei aio olla satojen tuntien jättimäinen roolipeli. Gamescomissa järjestetyssä haastattelussa vahvisti, että pelin pääjuonen läpäisemiseen kuluu noin 15–20 tuntia. Sivutehtävien ja avoimen maailman tutkimisen parissa aikaa voi käyttää vielä toiset 15–20 tuntia.

Pelkkä tarinan läpäisy ei kuitenkaan kerro koko totuutta. Fable sisältää runsaasti erilaisia elämäntapajärjestelmiä, joiden parissa pelaaja voi puuhastella ilman varsinaista päämäärää. Kehittäjien mukaan näillä järjestelmillä ei käytännössä ole selkeää loppua, joten jos Albioniin ihastuu oikein kunnolla, siellä voi viettää aikaa vaikka kuinka pitkään.

Kokonaisuudessaan Fable vaikuttaa siis olevan enemmän pelaajan omaan tahtiin etenevä seikkailu kuin valtava aikasyöppö. Jos haluat vain nähdä tarinan, urakka ei veny kohtuuttomaksi. Jos taas tavoitteena on koluta jokainen nurkka ja saada Albionin asukkaat joko rakastamaan tai vihaamaan sinua, pelitunteja kertyy huomattavasti enemmän.

Fable julkaistaan 27. helmikuuta 2027 5, ja . Nyt tiedämme ainakin sen, ettei pelin läpäiseminen vaadi elämänmittaista sitoutumista, ellei pelaaja itse sitä halua.

The Witcher 4:n kehitys pysähtyy heti, jos yksikään versio tökkii Kommentit pois päältä artikkelissa The Witcher 4:n kehitys pysähtyy heti, jos yksikään versio tökkii

CD Projekt RED ei halua toistaa julkaisun virheitä kanssa. Studio kertoo ottaneensa käyttöön uuden tiukan kehitysmallin, jossa pelin tekninen toimivuus tarkistetaan jatkuvasti kaikilla kohdealustoilla. Jos jokin tärkeä testi epäonnistuu yhdelläkin alustalla, kehitys pysähtyy siihen asti, että ongelma on korjattu.

Käytännössä The Witcher 4 pitää läpäistä tekniset tarkistukset samanaikaisesti :llä, 5:llä ja Series X|S:llä. Studio ei siis halua rakentaa peliä ensisijaisesti tehokkaimman PC ehdoilla ja miettiä konsoliversioita vasta myöhemmin. CD Projekt RED mukaan tavoitteena on yksinkertaisesti varmistaa, että peli oikeasti toimii.

Taustalla kummittelee tietenkin Cyberpunk 2077 vuoden 2020 julkaisu, joka oli erityisesti vanhoilla – ja -konsoleilla niin pahassa kunnossa, että peli poistettiin hetkeksi jopa PlayStation Storesta. CD Projekt RED myönsi myöhemmin, että studio oli aliarvioinut pelin skaalaamisen vanhemmille konsoleille liittyneet haasteet.

Uusi lähestymistapa näyttää kuitenkin jo tuottavan tulosta. CD Projekt RED toimitusjohtaja Michał Nowakowski vahvisti, että The Witcher 4 on tällä hetkellä pelattavissa PC:llä, :llä ja :llä. Jos jokin versio alkaa yskiä, kehittäjät eivät siis vain kohauta olkapäitään ja jatka eteenpäin, vaan koko kehitys saa luvan odottaa, kunnes ongelma on selätetty.