GTA Online huijari tuomittiin maksamaan 150 000 dollarin korvauksetKommentit pois päältä artikkelissa GTA Online huijari tuomittiin maksamaan 150 000 dollarin korvaukset
Rockstar Games ja sen emoyhtiö Take-Two Interactive on voittanut oikeusjutun floridalaista Jhonny Pereziä vastaan. Perez kehitti ja jakoi Elusive nimistä maksullista GTA Online huijaustyökalua, jonkä käyttö mahdollisti mm. loputtomat rahat pelissä sekä muita huijauksia. Perez joutuu maksamaan korvauksia 150 000 dollarin edestä sekä yli 60 000 dollaria oikeuskäyntikuluja.
Perez ajoi Elusive palvelunsa alas viime vuonna ja keroi lahjoittavansa siitä saamat varat hyväntekeväisyyteen. Hän ei kuitenkaan toimittanut pyydettyä kirjanpitoa saaduista varoista, joten Take-Two vei asian oikeuteen.
Pelimaailmasta tuttu jättiyhtiö Take-Two Interactive on jälleen nostattanut kulmia tällä kertaa puheilla, joissa Tekoäly ja maailman tunnetuimpiin kuuluva teknologiapomo päätyvät samaan lauseeseen. Yhtiön toimitusjohtaja Strauss Zelnick pohti, että jos tekoäly joskus oikeasti alkaisi korvata työpaikkoja laajasti, ensimmäisten joukossa “listalla” voisi olla jopa Elon Musk.
Zelnickin kommentti ei ollut suora uhkaus vaan enemmänkin kärjistetty ajatusleikki. Hän viittasi siihen, että Musk työskentelee teknologian ytimessä, johtaa useita suuria yrityksiä ja on itsekin yksi tekoälyn kehityksen näkyvimmistä äänistä. Ajatus oli yksinkertaistettuna: jos AI todella korvaisi ihmiset tehokkuuden perusteella, miksi se ohittaisi juuri yhden maailman näkyvimmistä “teknologiatyöläisistä”?
Kommentti liittyy laajempaan keskusteluun tekoälyn vaikutuksista työelämään. Zelnick on aiemmin suhtautunut AI:hin enemmän työkaluna kuin korvaajana eli sen avulla voidaan tehostaa tekemistä, mutta ei hänen mukaansa luoda suuria ideoita tai kokonaisia “hittejä” ilman ihmistä.
Taustalla on myös peliala itse, jossa AI:ta käytetään yhä enemmän esimerkiksi rutiinitehtävien apuna, mutta suurimmat luovat päätökset halutaan edelleen pitää ihmisillä. Zelnickin viesti onkin melko selkeä: tekoäly voi auttaa, mutta se ei vielä kirjoita seuraavaa suurta menestystarinaa yksinään.
Kärjistetty Musk-heitto toimii siis enemmän keskustelunherättäjänä kuin ennustuksena ja samalla muistutuksena siitä, että vaikka AI kehittyy nopeasti, työelämän isot kysymykset ovat edelleen aika inhimillisiä.
Hakkeriryhmä ShinyHunters on julkaissutRockstar Gamesilta varastamaansa dataa sen jälkeen, kun yhtiö ei suostunut maksamaan lunnaita. Vuodettu aineisto paljastaa ennennäkemättömän tarkasti, kuinka massiivinen rahasampo yli vuosikymmenen ikäinen GTA Online edelleen on.
Miljoonaeuroa joka päivä
Vuodetun datan mukaan gta Online on tuottanut viimeisen puolen vuoden aikana (syyskuu 2025 – huhtikuu 2026) keskimäärin 1,3 miljoonaa dollaria päivässä. Viikkotasolla liikevaihto pyörii noin 10 miljoonan dollarin tuntumassa.
Vertailu Rockstarin toiseen verkkopeliin, Red Dead Onlineen, on karua luettavaa. Siinä missä GTA takoo satoja miljoonia vuodessa, villin lännen seikkailu kerää vain noin puoli miljoonaa dollaria viikossa. Tämä selittää suoraan, miksi Rockstar on keskittänyt kaiken huomionsa GTA-sarjaan.
PC-pelaajat jäävät kakkoseksi
Datan mielenkiintoisin anti liittyy alustakohtaisiin tuloihin. PlayStation 5 on Rockstarin ehdoton ykkösmarkkina, ja PC-pelaajien tuottama liikevaihto on yllättävän pientä konsoleihin verrattuna:
Tämä selittää, miksi Rockstar panostaa ensisijaisesti konsoleihin tulevassa GTA 6 -julkaisussa marraskuussa 2026.
Vain pieni osa pelaajista maksaa
Vuoto paljastaa myös, että koko valtava liikevaihto lepää pienen vähemmistön harteilla. Vain noin 4 prosenttia pelaajista käyttää oikeaa rahaa pelin sisäisiin ostoksiin. Silti nämä ”valaat” ovat auttaneet yhtiötä tahkoamaan yli 5 miljardia dollaria pelkästään Shark Card -myynnillä viimeisen kymmenen vuoden aikana.
Vaikka Rockstar vahvisti tietomurron viikonloppuna, se on vähätellyt vuodetun tiedon merkitystä. Yhtiö ei ole kommentoinut nyt julkaistuja lukuja, mutta alan analyytikot pitävät dataa aitona.