GTA Online huijari tuomittiin maksamaan 150 000 dollarin korvaukset Kommentit pois päältä artikkelissa GTA Online huijari tuomittiin maksamaan 150 000 dollarin korvaukset

Rockstar Games ja sen emoyhtiö on voittanut oikeusjutun floridalaista Jhonny Pereziä vastaan. Perez kehitti ja jakoi Elusive nimistä maksullista huijaustyökalua, jonkä käyttö mahdollisti mm. loputtomat rahat pelissä sekä muita huijauksia. Perez joutuu maksamaan korvauksia 150 000 dollarin edestä sekä yli 60 000 dollaria oikeuskäyntikuluja.

Perez ajoi Elusive palvelunsa alas viime vuonna ja keroi lahjoittavansa siitä saamat varat hyväntekeväisyyteen. Hän ei kuitenkaan toimittanut pyydettyä kirjanpitoa saaduista varoista, joten Take-Two vei asian oikeuteen.

Rockstarin ja NoPixelin yhteistyö avaa uuden luvun GTA Onlinen roolipelaamiseen Kommentit pois päältä artikkelissa Rockstarin ja NoPixelin yhteistyö avaa uuden luvun GTA Onlinen roolipelaamiseen

Los Santos ei näytä olevan vielä valmis päästämään pelaajia helpolla. on nimittäin paljastanut virallisesti tukevansa suosittua -roolipelipalvelinta, joka saa uuden sukupolven version Onlineen.

NoPixel V tuo mukanaan uudistetun hahmojen muokkauksen, parannellun grafiikan sekä joukon elämää helpottavia muutoksia. Yksi suurimmista uudistuksista on kuitenkin Mile High Club, joka on seissyt keskeneräisenä jo ensimmäisestä vuoden 2011 julkistustrailerista lähtien. NoPixelissä rakennus vihdoin valmistuu ja siitä tulee roolipelaajille hotelli ja kasino.

Palvelimelle pääsee jatkossa suoraan Rockstariin kuuluvan käynnistysohjelman kautta, joten erillisten kolmannen osapuolen työkalujen kanssa ei tarvitse enää säätää. NoPixel V menoa päästään seuraamaan 8. syyskuuta, jolloin joukko tunnettuja GTA-roolipelistriimaajia päästetään vapaaksi Los Santosin kaduille.

Rockstarin yhteistyö NoPixelin kanssa herättää väistämättä kysymyksen myös . Yhtiö ei ole vielä kertonut seuraavan GTA Onlinen versiosta mitään, mutta roolipelaamisen kasvava merkitys voi antaa osviittaa tulevasta. Jos Rockstar jatkaa yhteistyötä NoPixelin kanssa myös GTA 6 aikakaudella, seuraavan GTA Onlinen roolipelimahdollisuudet voivat olla varsin mielenkiintoiset.

GTA 6:n uusi moraalimittari vie kaaoksen uudelle tasolle Kommentit pois päältä artikkelissa GTA 6:n uusi moraalimittari vie kaaoksen uudelle tasolle

6 saattaa viedä pelaajan moraalijärjestelmän aivan uudelle tasolle. Tuoreiden ennakkotietojen mukaan pelissä on niin sanottu ”criminal profile” -järjestelmä, joka seuraa sitä, millaiseksi rikolliseksi pelaaja toiminnallaan muuttuu. Vaihtoehdot ulottuvat ammattilaisesta aggressiiviseen ja väkivaltaiseen aina Psycho-tasolle asti.

Mielenkiintoisin yksityiskohta on kuitenkin mittarin salaperäinen ylimääräinen tila. Jos pelaaja aiheuttaa tarpeeksi kaaosta ja jättää järjestelmän toistuvasti täysin huomiotta, mittari voi tiettävästi alkaa halkeilla ja lopulta särkyä kokonaan. Tämän jälkeen peli ei enää käytännössä arvioi pelaajan rikollista toimintaa. Toisin sanoen jos meno menee tarpeeksi villiksi, 6 saattaa vain nostaa kädet pystyyn ja todeta, että antaa olla.

Järjestelmä ei kuitenkaan rankaise pelaajaa automaattisesti väkivallasta. Esimerkiksi kaupan ryöstössä itsepuolustuksena ammuttua hyökkääjää ei pitäisi kohdella samalla tavalla kuin viatonta myyjää kylmäverisesti ampuvaa pelaajaa. Tarkoituksena onkin seurata enemmän sitä, millainen rikollinen pelaajasta tulee ja ovatko tämän teot tilanteeseen nähden perusteltuja.

Jasonilla ja Lucialla on lisäksi omat erilliset rikollisprofiilinsa, joten kaksikkoa voi pelata hyvin eri tavoin. Vielä ei tiedetä, vaikuttaako järjestelmä merkittävästi tarinaan tai loppuratkaisuun. Rockstar on kuitenkin selvästi rakentamassa aiempaa monipuolisempaa roolipeliä ja näyttää siltä, että tällä kertaa jopa virtuaalinen rikosrekisteri voi saada tarpeekseen.