Guns N’ Roses, Epica ja Within Temptation -jäseniä kullaan uudessa Of Bird and Cage -pelissä Kommentit pois päältä artikkelissa Guns N’ Roses, Epica ja Within Temptation -jäseniä kullaan uudessa Of Bird and Cage -pelissä

Of Bird And Cage

on synkkä, kieroutunut peli, joka on räätälöity erityisesti sen musiikille – kaksi tuntia pitkä tarina traumasta, väkivallasta ja hulluudesta, joka perustuu Kaunottaren ja hirviön tarinaan, Arnold Nesiksen säveltämän ilmiömäisen soundtrackin kera.

Hahmojen ääninäyttelijät ovat Kobra Paige (Kobra and the Lotus), Danny Worsnop (Asking Alexandria) ja Davidavi 'Vidi' Dolev (Gunned Down Horses). Muita projektin luomiseen osallistuneita taiteilijoita ovat Ron ”Bumblefoot” Thal (ex-Guns N' Roses), Rob van der Loo (Epica), Ruud Jolie (Within Temptation), Casey Grillo (ex-Kamelot), Rocky Gray (ex-Evanescence), Mike Lepond (Symphony X), Danny Worsnop (Asking Alexandria), Tina Guo ja Snowy Shaw (ex-King Diamond, ex-Therion).

Pelaa Gitta Barbotina, 25-vuotiaana narkomaanina, joka yrittää paeta vangitsijansa – Bres Lupuksen – fyysistä ja henkistä vankilaa. Tee nopeita valintoja, joilla on vakavia seurauksia, ja katso, miten toimintasi paljastaa uusia polkuja kamppaillessasi mielenterveytesi kanssa.

”Olemme erittäin innoissamme ja yllättyneitä voitosta! Niin hassulta kuin se kuulostaakin – vaikka tämä on aika iso projekti indie-peleille, olemme hyvin tottuneet olemaan altavastaajia”, capricia Productionsin toimitusjohtaja Arnold Nesis sanoo. ”Kun aloitimme projektin 6 vuotta sitten, melkein jokainen sijoittaja, jonka kanssa puhuimme, kertoi meille, ettei siinä, mitä haluamme tehdä, ole mitään järkeä. Kukaan ei ymmärtänyt, miksi teemme tämän. Näin hienon palautteen saaminen niin lähellä pelin julkaisua, ja asian sekä tavoitteemme ymmärtävien ihmisten näkeminen, on meille uskomatonta ja sanoin kuvaamatonta.”

Peli voitti osakilpailun Contest (NGDC) -kilpailun BIG Festival -tapahtumassa Brasiliassa.

Of Bird and Cagen on luonut Capricia Productions, ja se on saatavilla :lle Steamin kautta täältä All in! Gamesin julkaisemana 20. toukokuuta. Uniikki metallimusiikkisoundtrack julkaistaan Steamissa samana päivänä.

Peregrino, armoton 1800-luvun selviytymispeli tulossa PC:lle Kommentit pois päältä artikkelissa Peregrino, armoton 1800-luvun selviytymispeli tulossa PC:lle

Espanjalainen on julkistanut uuden selviytymispelin nimeltä . Peli sijoittuu goottihenkiseen 1800-luvun maailmaan, jossa johdat pientä ryhmää pyhiinvaeltajia vaarallisen pimeän kiirastulen läpi kohti luvattua Uutta Eedenin paratiisia. Peli on isometrisestä näkökulmasta pelattava ja on kehitteillä :lle - ja -kauppoihin.

Matka ei ole helppo, metsästäminen, taistelut ja jätteiden keräily ovat elintärkeitä selviytymisellesi. Ruoka, suoja ja jopa usko ovat arvokkaita resursseja, joita sinun on tarkasti hallittava. Yksi karmivimmista jutuista on se, että jos jokin pyhiinvaeltajistasi kuolee hirvittäville öisille pedoille, kuolema on pysyvää – henkilöiden nimi, tausta ja tarkoitus vaikuttavat pelin kulkuun ja heidän selviytymismahdollisuuksiinsa.

Varovaisuus on valttia: vaunuja pitää päivittää, leirejä vahvistaa ja tien valinta voi olla kysymys elämästä ja kuolemasta. Jos sinua kiinnostaa hiostava, tummanpuhuva selviytymispeli, kannattaa laittaa Peregrino odotuslistalle Steamiin.

Battlefield 6:n avoin beta pakottaa PC-pelaajat säätämään BIOSia Kommentit pois päältä artikkelissa Battlefield 6:n avoin beta pakottaa PC-pelaajat säätämään BIOSia

Battlefield

Jos olet yrittänyt päästä :n avoimeen beetaan :llä, olet ehkä törmännyt viestiin ”Secure Boot ei ole päällä”. Et ole yksin. vaatii pelaajia ottamaan Secure Boot -asetuksen käyttöön, mikä tarkoittaa, että pelaajien on hypättävä BIOSiin, tietokoneen syvään takahuoneeseen ja säädettävä siellä useampia teknisiä asetuksia.

Secure Boot on turvatoimi, joka varmistaa, että tietokone käynnistyy vain luotettavalla ohjelmistolla. Tämä on osa isoa taistelua huijaamista vastaan, joka on moninpeleissä jatkuva riesa. Lisäksi pelissä vaaditaan TPM 2.0 -tuki, joka on laitteistopohjainen turvamekanismi, varmistaen, ettei käynnistysprosessia ole manipuloitu.

Vaikka EA on julkaissut ohjeet, joiden avulla säätö onnistuu, se vaatii silti teknistä itsevarmuutta ja ymmärrystä asioista kuten GPT- ja MBR-levytyypit, jotka eivät välttämättä ole tuttuja kaikille pelaajille. Jos Secure Bootia ei pysty kytkemään päälle, ohjeistetaan ottamaan yhteyttä tietokoneen valmistajaan, mikä voi kuulostaa jo aika pelottavalta.

Ja tämä ei ole vain Battlefieldin ongelma, on juuri ilmoittanut, että myös tuleva edellyttää Secure Bootin ja TPM 2.0:n käyttöä PC-versiossa. Eli tämä tekninen kipukohta on tulossa yhä yleisemmäksi, kun pelitalot taistelevat huijareita vastaan.

Joten, PC-pelaajat, varautukaa kaivamaan BIOS-määritykset esiin, jos haluatte pelata näitä suuria räiskintäpelejä. Turvallisuus on toki tärkeää, mutta jos BIOSin avaaminen kuulostaa siltä kuin tietokoneesta pitäisi puhua toisella kielellä, saatatte olla aika monen mutkan takana ennen kuin pääsette pelaamaan.