Guns N’ Roses, Epica ja Within Temptation -jäseniä kullaan uudessa Of Bird and Cage -pelissä Kommentit pois päältä artikkelissa Guns N’ Roses, Epica ja Within Temptation -jäseniä kullaan uudessa Of Bird and Cage -pelissä

Of Bird And Cage

Of Bird and Cage on synkkä, kieroutunut peli, joka on räätälöity erityisesti sen musiikille – kaksi tuntia pitkä tarina traumasta, väkivallasta ja hulluudesta, joka perustuu Kaunottaren ja hirviön tarinaan, Arnold Nesiksen säveltämän ilmiömäisen soundtrackin kera.

Hahmojen ääninäyttelijät ovat Kobra Paige (Kobra and the Lotus), Danny Worsnop (Asking Alexandria) ja Davidavi ’Vidi’ Dolev (Gunned Down Horses). Muita projektin luomiseen osallistuneita taiteilijoita ovat Ron ”Bumblefoot” Thal (ex-Guns N’ Roses), Rob van der Loo (Epica), Ruud Jolie (Within Temptation), Casey Grillo (ex-Kamelot), Rocky Gray (ex-Evanescence), Mike Lepond (Symphony X), Danny Worsnop (Asking Alexandria), Tina Guo ja Snowy Shaw (ex-King Diamond, ex-Therion).

Pelaa Gitta Barbotina, 25-vuotiaana narkomaanina, joka yrittää paeta vangitsijansa – Bres Lupuksen – fyysistä ja henkistä vankilaa. Tee nopeita valintoja, joilla on vakavia seurauksia, ja katso, miten toimintasi paljastaa uusia polkuja kamppaillessasi mielenterveytesi kanssa.

”Olemme erittäin innoissamme ja yllättyneitä voitosta! Niin hassulta kuin se kuulostaakin – vaikka tämä on aika iso projekti indie-peleille, olemme hyvin tottuneet olemaan altavastaajia”, capricia Productionsin toimitusjohtaja Arnold Nesis sanoo. ”Kun aloitimme projektin 6 vuotta sitten, melkein jokainen sijoittaja, jonka kanssa puhuimme, kertoi meille, ettei siinä, mitä haluamme tehdä, ole mitään järkeä. Kukaan ei ymmärtänyt, miksi teemme tämän. Näin hienon palautteen saaminen niin lähellä pelin julkaisua, ja asian sekä tavoitteemme ymmärtävien ihmisten näkeminen, on meille uskomatonta ja sanoin kuvaamatonta.”

Peli voitti osakilpailun Nordic Game Discovery Contest (NGDC) -kilpailun BIG Festival -tapahtumassa Brasiliassa.

Of Bird and Cagen on luonut Capricia Productions, ja se on saatavilla PC:lle Steamin kautta täältä All in! Gamesin julkaisemana 20. toukokuuta. Uniikki metallimusiikkisoundtrack julkaistaan Steamissa samana päivänä.

Unity paljasti merkittävän tietoturva-aukon Kommentit pois päältä artikkelissa Unity paljasti merkittävän tietoturva-aukon

Pelinkehittäjätyökalu Unity on paljastanut merkittävän tietoturva-aukon, joka vaikuttaa peleihin ja sovelluksiin, joita on kehitetty sen editorilla vuodesta 2017 lähtien. Aukko olisi voinut mahdollistaa haittaohjelman ajamisen ja luottamuksellisten tietojen varastamisen käyttäjän laitteelta, jos peli on rakennettu haavoittuvalla Unity Runtime -versiolla. Alustat, joita tämä koskee, ovat Android, Windows, Linux ja macOS.

Ei ole näyttöä siitä, että aukkoa olisi koskaan hyödynnetty, eikä käyttäjiin tai asiakkaisiin ole kohdistunut vaikutuksia. – Unityn yhteisö- ja viestintäjohtaja Larry Hryb rauhoitteli.

Yritys on kuitenkin julkaissut korjauksia kaikille Unity Editorin merkittävimmille ja pienemmille versioille alkaen versiosta 2019.1. Lisäksi Unity on julkaissut työkalun, joka korjaa jo julkaistut sovellukset takaisin vuoteen 2017.1 asti.

Kehittäjille suositellaan päivitysten lataamista, sovellusten uudelleenkääntämistä ja julkaisemista uudelleen turvallisuuden varmistamiseksi. Käyttäjiä kehotetaan pitämään laitteensa ajan tasalla, käyttämään automaattisia päivityksiä ja ylläpitämään ajantasaisia virustorjuntaohjelmia.

Microsoft Defender ja Valve ovat myös reagoineet. Defender on päivitetty tunnistamaan ja estämään haavoittuvuutta, ja Steamille on tuotu lisäsuojauksia. Jotkut pelinkehittäjät, kuten Obsidian, ovat poistaneet osan peleistään digitaalisilta myyntialustoilta varotoimenpiteenä.

Vaikka tilanne kuulostaa hurjalta, käyttäjät voivat huokaista helpotuksesta, tähän mennessä kukaan ei ole kärsinyt vahinkoa, ja Unity on reagoinut nopeasti.

Megabonk myynyt jo yli miljoona kappaletta Kommentit pois päältä artikkelissa Megabonk myynyt jo yli miljoona kappaletta

Indiestudio Vedinadin tuore peli Megabonk on osoittautunut todelliseksi yllätyshitiksi. Vain kahdessa viikossa peli on rikkonut miljoonan myydyn kappaleen rajan Steamissa, ja arvioiden mukaan kokonaismyynti on jo 1,3 miljoonaa. Samalla huippuhetkellä yli 117 000 pelaajaa on ollut samanaikaisesti linjoilla.

Megabonk jatkaa Vampire Survivorsin viitoittamalla tiellä, mutta tuo roguelike-selviytymiseen oman käänteensä, Peli on kolmiulotteinen ja sen hahmovalikoima on kaikkea muuta kuin tavallinen, sillä mukana on esimerkiksi aurinkolaseja käyttävä skeittaava luuranko.

VGI:n (Video Game Insights) tilastojen mukaan Megabonkilla on vahva pelaajakuntien päällekkäisyys muiden suosittujen roguelike-pelien kanssa, yli 60 % pelaajista omistaa myös Vampire Survivorsin, Warframen tai Risk of Rain 2:n.

Pelin suosio on nostanut sen parhaillaan viidenneksi Steam-myyntilistoilla, juuri EA Sports FC 26:n taakse. Arvosteluissa vastaanotto on ollut erinomainen, yli 19 000 arvostelua ja keskiarvona erittäin positiivinen.

Megabonk liittyy vuoden 2025 yllättäjien joukkoon muiden Steam-hittien, kuten Schedule I:n ja Peakin, rinnalle. Näyttää siltä, että pelaajien nälkä nopeisiin, addiktoiviin selviytymiskokemuksiin ei ole hiipumassa, päinvastoin.