Hades II tulee ensin Nintendon konsoleille Kommentit pois päältä artikkelissa Hades II tulee ensin Nintendon konsoleille

Supergiantin odotettu roguelike-seikkailu seuraa edeltäjänsä jalanjälkiä.

Kun siirtyy pois Early Access -vaiheesta ja julkaistaan virallisesti versiona 1.0 myöhemmin tänä vuonna, -pelaajat saavat nauttia pelistä ensimmäisinä. Tiistaina julkaistussa Creator’s Voice -esittelyvideossa vahvistettiin, että Switch 2 ja alkuperäinen Switch ovat ainoat konsolit, joilla peli julkaistaan aluksi. Tämä linjaa Supergiant Gamesin 2. huhtikuuta julkaisemaa FAQ-päivitystä, jossa kerrottiin keskittyvän tällä hetkellä ainoastaan -, – ja Switch-alustoihin.

Hades II julkaistaan ensin konsoleilla 2:lle. – Todettiin videolla.

Tämä tarkoittaa, että – ja -pelaajien on odotettava myöhempää ajankohtaa saadakseen pelin käsiinsä. Myös ensimmäinen Hades käytti samaa julkaisustrategiaa: ensin PC:lle ja Switchille, ja vasta myöhemmin Sonyn ja Microsoftin alustoille.

vakuuttaa, että peli toimii loistavasti Nintendon laitteilla. Molemmilla versioilla tähdätään 60 ruudun sekuntinopeuteen, ja Switch 2:n suurempi ja tarkempi 1080p-näyttö tuo siihen oman lisänsä.

Molemmat versiot pyörivät sujuvasti tavoitteena 60 FPS, ja Switch 2 hyödyntää korkearesoluutioista näyttöä täysillä. – Supergiant Games vakuutti.

Julkaisupäivää ei ole vielä ilmoitettu, mutta peli on edelleen vuoden 2025 julkaisuikkunassa. Helmikuussa peli sai laajan Warsong Update -päivityksen, jossa lisättiin mm. Ares-hahmo, uudistettu Altar of Ashes ja lopputaistelu. Julkaisua ennen on luvassa vielä yksi iso päivitys.

Nintendo-pelaajat voivat siis jo lämmitellä peukaloitaan – Zagreuksen sisar Melinoë on pian valmis lähtemään kuolemanjälkeiseen taisteluun.

Onimusha: Way of the Sword ilmestyy odotettua aiemmin Kommentit pois päältä artikkelissa Onimusha: Way of the Sword ilmestyy odotettua aiemmin

on ilahduttanut toimintapelien ystäviä siirtämällä : Way of the Swordin julkaisua lähemmäs. Aiemmin syyskuun 25. päivälle suunniteltu peli saapuukin 4. syyskuuta, eli pelaajat pääsevät tarttumaan miekkaan lähes kolme viikkoa odotettua aikaisemmin.

Kyseessä on ensimmäinen uusi Onimusha-peli peräti 20 vuoteen. Sarjan edellinen osa julkaistiin vuonna 2006 2:lle, joten paluu on monille pitkäaikaisille faneille merkittävä hetki. Uusi seikkailu sijoittuu Edo-kauden alkuvaiheen Kiotoon ja yhdistää toimintaa sekä samuraiteemaa Capcomille tuttuun näyttävään tyyliin.

Peli julkaistaan :lle, :lle, Series X|S:lle ja Switch 2:lle. Lisäksi demoversio on jo ladattavissa PC:lle, :lle ja Xboxille. Demon pelanneet ja myöhemmin koko pelin ostavat saavat käyttöönsä Kubi Akari -korun bonussisältönä, kunhan tallennustiedot löytyvät samalta laitteelta.

Julkaisun aikaistaminen kruunaa Capcomin vahvaa vuotta. Yhtiö on kerännyt vuonna 2026 runsaasti kiitosta muun muassa Resident Evil Requiemista, ja nyt se yrittää jatkaa menestysputkeaan tuomalla yhden klassikkosarjoistaan takaisin valokeilaan hieman odotettua aikaisemmin.

Sonyn heinäkuun PS Plus -pelit julki Kommentit pois päältä artikkelissa Sonyn heinäkuun PS Plus -pelit julki

on julkistanut Plus -palvelun heinäkuun 2026 kuukausipelit, ja kärkinimenä nähdään . Kyseessä on vuonna 2023 julkaistu versio, eli ei vuoden 2011 klassikko, joka sai aikanaan varsin ristiriitaisen vastaanoton etenkin yksinpelikampanjansa vuoksi.

Vaikka peli keräsi kritiikkiä julkaisussaan, sen lisääminen PlayStation Plussaan osuu hyvään hetkeen. Pelaajat ehtivät käydä tarinan läpi ennen :n julkaisua, joka on määrä nähdä lokakuussa. Heinäkuun pelit tulevat tilaajien ladattaviksi 7. heinäkuuta ja ovat saatavilla 3. elokuuta asti.

Toisena kuukausipelinä tarjolle saadaan , vuoropohjainen roolipelijatko-osa, joka yhdistelee lautapelimäistä taistelua, roguelite-elementtejä ja satunnaisesti rakentuvaa maailmaa. Kolmantena mukana on , vauhdikas 2D-toimintaroolipeli, joka ammentaa inspiraatiota 16-bittisten pelien aikakaudelta yhdistämällä pulmia, luolastoja ja toimintaa.

Kaikki kolme peliä ovat saatavilla sekä – että -konsoleille. Heinäkuun kattaus tarjoaa siis varsin monipuolisen valikoiman, jossa luvassa on niin räiskintää, taktista seikkailua ja nostalgista pikseligrafiikkaakin.