Hades II tulee ensin Nintendon konsoleille Kommentit pois päältä artikkelissa Hades II tulee ensin Nintendon konsoleille

Supergiantin odotettu roguelike-seikkailu seuraa edeltäjänsä jalanjälkiä.

Kun Hades II siirtyy pois Early Access -vaiheesta ja julkaistaan virallisesti versiona 1.0 myöhemmin tänä vuonna, Nintendo-pelaajat saavat nauttia pelistä ensimmäisinä. Tiistaina julkaistussa Creator’s Voice -esittelyvideossa vahvistettiin, että Switch 2 ja alkuperäinen Switch ovat ainoat konsolit, joilla peli julkaistaan aluksi. Tämä linjaa Supergiant Gamesin 2. huhtikuuta julkaisemaa FAQ-päivitystä, jossa kerrottiin keskittyvän tällä hetkellä ainoastaan PC-, Mac- ja Switch-alustoihin.

Hades II julkaistaan ensin konsoleilla Nintendo Switch 2:lle. – Todettiin videolla.

Tämä tarkoittaa, että PlayStation- ja Xbox-pelaajien on odotettava myöhempää ajankohtaa saadakseen pelin käsiinsä. Myös ensimmäinen Hades käytti samaa julkaisustrategiaa: ensin PC:lle ja Switchille, ja vasta myöhemmin Sonyn ja Microsoftin alustoille.

Supergiant Games vakuuttaa, että peli toimii loistavasti Nintendon laitteilla. Molemmilla versioilla tähdätään 60 ruudun sekuntinopeuteen, ja Switch 2:n suurempi ja tarkempi 1080p-näyttö tuo siihen oman lisänsä.

Molemmat versiot pyörivät sujuvasti tavoitteena 60 FPS, ja Switch 2 hyödyntää korkearesoluutioista näyttöä täysillä. – Supergiant Games vakuutti.

Julkaisupäivää ei ole vielä ilmoitettu, mutta peli on edelleen vuoden 2025 julkaisuikkunassa. Helmikuussa peli sai laajan Warsong Update -päivityksen, jossa lisättiin mm. Ares-hahmo, uudistettu Altar of Ashes ja lopputaistelu. Julkaisua ennen on luvassa vielä yksi iso päivitys.

Nintendo-pelaajat voivat siis jo lämmitellä peukaloitaan – Zagreuksen sisar Melinoë on pian valmis lähtemään kuolemanjälkeiseen taisteluun.

Arc Raidersin suurin päivitys ei riittänyt pysäyttämään huijareita Kommentit pois päältä artikkelissa Arc Raidersin suurin päivitys ei riittänyt pysäyttämään huijareita

Embark Studios on julkaissut Arc Raidersiin päivityksen 1.12.0, jonka tarkoituksena on kitkeä yksi pelin pahamaineisimmista bugeista. Kyseessä on Stella Montis -alueen seinien ja kartan ulkopuolelle pääsemisen mahdollistavat glitchit. Kehittäjän mukaan päivitys korjaa muun muassa esineiden ja ammusten tuplausongelmia sekä tilanteita, joissa pelaajia pystyi vahingoittamaan seinien läpi.

Stella Montis on jo entuudestaan tunnettu Arc Raidersin armottomimpana alueena, eikä huijaajien runsaus ole helpottanut sen mainetta. Kuukausien ajan pelaajat ja striimaajat ovat raportoineet kuolemista vihollisille, jotka ampuvat seinien sisältä tai piileskelevät kartan ulkopuolella. Päivityksen piti viimein puuttua juuri tähän ongelmaan.

Todellisuus iski kuitenkin nopeasti. Heti päivityksen saavuttua pelaajille Discord täyttyi kommenteista, joiden mukaan seinäglitchit elävät yhä. Useat pelaajat kertoivat kuolleensa Stella Montisissa vastustajille, jotka olivat kirjaimellisesti seinien sisällä. Yksi tiivisti tunnelman osuvasti: päivitys ei poistanut rottia – se vain houkutteli ne uusiin koloihin.

Osa turhautumisesta kumpuaa siitä, että vastaavia lupauksia on kuultu aiemminkin. Jo joulukuun päivityksen kerrottiin korjaavan Stella Montisin ulosrajautumisbugeja, mutta viikkoja myöhemmin ongelmat jatkuvat. Lisäksi seinien läpi pelaamista on raportoitu myös muilla alueilla, kuten Dam Battlegroundsissa ja Spaceportissa.

Embark on kuitenkin tehnyt selväksi, että kyseessä on pidempi prosessi. Kehittäjän mukaan kartan ulkopuolelle pääsemiseen liittyvät exploitit ovat osa laajempaa huijauksen vastaista kokonaisuutta, jota korjataan vaiheittain tulevien viikkojen aikana. Osa pelaajista onkin valmis antamaan studiolle lisäaikaa, vaikka kärsivällisyys on monella koetuksella.

Arc Raiders julkaistiin lokakuussa 2025 PC:lle, PS5:lle ja Xbox Series X|S:lle, ja sen suosio on kasvanut nopeasti. Nyt Embarkin suurin haaste ei ole uusi sisältö, vaan se, kuinka nopeasti ja tehokkaasti seinät saadaan jälleen seiniksi eikä piilopaikoiksi.

Mario & Sonic -kannesta syntyi melkoinen kiista – Sonicin jalka ei olisi saanut olla edellä Mariota Kommentit pois päältä artikkelissa Mario & Sonic -kannesta syntyi melkoinen kiista – Sonicin jalka ei olisi saanut olla edellä Mariota

Pienikin jalka-asento voi aiheuttaa suuria tunteita pelimaailmassa. Sega-veteraani Ryoichi Hasegawa paljasti hilpeän yksityiskohdan Mario & Sonic at the Olympic Games -pelin kehityksestä. Nintendo ei ollut tyytyväinen, kun Sonicin jalka oli kannen artworkissa hieman edellä Marioa.

Hasegawan mukaan kyseinen kuva oli tarkoitus käyttää pelin pakkauksessa, ohjekirjassa ja jopa pelikasetissa. Nintendo vaati, että jalat asetetaan tasavertaisesti, ja Segan tiimi teki tietenkin muutoksen.

Meidän täytyi muuttaa se, tai ei olisi tullut diiliä. – Hasegawa muistelee nauraen.

Tapauksesta tulee mieleen Nintendon tarkkuus hahmojensa kanssa. Aiemmin yhtiö on muun muassa ohjeistanut Disneyä siitä, miten Bowser pitää teekuppiaan lyhyessä Wreck-It Ralph -cameossa. Pienistä yksityiskohdista ei tingitä, kun kyseessä ovat sen ikoniset hahmot.

Mario & Sonic at the Olympic Games menestyi kuitenkin erinomaisesti, myyden 10 miljoonaa kappaletta ja synnyttäen useita jatko-osia. Sarja päättyi vuonna 2020, kun Kansainvälinen olympiakomitea ei uusinut lisenssisopimusta ja suuntasi mobiilipelien ja NFT-yhteistyön suuntaan.

Vaikka kyse oli vain yhdestä jalasta, se muistuttaa siitä, kuinka tarkkaan Nintendo valvoo hahmojensa esiintymistä ja kuinka pienet yksityiskohdat voivat ratkaista yhteistyösopimusten kohtalon.