Hades II tulee ensin Nintendon konsoleille Kommentit pois päältä artikkelissa Hades II tulee ensin Nintendon konsoleille

Supergiantin odotettu roguelike-seikkailu seuraa edeltäjänsä jalanjälkiä.

Kun Hades II siirtyy pois Early Access -vaiheesta ja julkaistaan virallisesti versiona 1.0 myöhemmin tänä vuonna, Nintendo-pelaajat saavat nauttia pelistä ensimmäisinä. Tiistaina julkaistussa Creator’s Voice -esittelyvideossa vahvistettiin, että Switch 2 ja alkuperäinen Switch ovat ainoat konsolit, joilla peli julkaistaan aluksi. Tämä linjaa Supergiant Gamesin 2. huhtikuuta julkaisemaa FAQ-päivitystä, jossa kerrottiin keskittyvän tällä hetkellä ainoastaan PC-, Mac- ja Switch-alustoihin.

Hades II julkaistaan ensin konsoleilla Nintendo Switch 2:lle. – Todettiin videolla.

Tämä tarkoittaa, että PlayStation- ja Xbox-pelaajien on odotettava myöhempää ajankohtaa saadakseen pelin käsiinsä. Myös ensimmäinen Hades käytti samaa julkaisustrategiaa: ensin PC:lle ja Switchille, ja vasta myöhemmin Sonyn ja Microsoftin alustoille.

Supergiant Games vakuuttaa, että peli toimii loistavasti Nintendon laitteilla. Molemmilla versioilla tähdätään 60 ruudun sekuntinopeuteen, ja Switch 2:n suurempi ja tarkempi 1080p-näyttö tuo siihen oman lisänsä.

Molemmat versiot pyörivät sujuvasti tavoitteena 60 FPS, ja Switch 2 hyödyntää korkearesoluutioista näyttöä täysillä. – Supergiant Games vakuutti.

Julkaisupäivää ei ole vielä ilmoitettu, mutta peli on edelleen vuoden 2025 julkaisuikkunassa. Helmikuussa peli sai laajan Warsong Update -päivityksen, jossa lisättiin mm. Ares-hahmo, uudistettu Altar of Ashes ja lopputaistelu. Julkaisua ennen on luvassa vielä yksi iso päivitys.

Nintendo-pelaajat voivat siis jo lämmitellä peukaloitaan – Zagreuksen sisar Melinoë on pian valmis lähtemään kuolemanjälkeiseen taisteluun.

The Outer Worlds 2 saa vihdoin kolmannen persoonan kuvakulman Kommentit pois päältä artikkelissa The Outer Worlds 2 saa vihdoin kolmannen persoonan kuvakulman

Scifi-roolipeli The Outer Worlds 2 aikoo laajentaa avaruuden tutkimisen aivan uudelle tasolle ja tällä kertaa pelaajat pääsevät katsomaan itseäänkin. Pelin kehittäjä Obsidian paljasti, että jatko-osaan lisätty kolmannen persoonan kuvakulma oli niin iso urakka, että sen toteuttamiseen piti palkata kokonaan toinen pelistudio, Disruptive.

Ohjaaja Brandon Adler kertoi haastattelussa, ettei kolmannen persoonan näkymä ollut alun perin edes suunnitelmissa.

Emme aikoneet lisätä sitä, koska se olisi liian kallista, ehkä seuraavaan peliin sitten. – Adler naureskeli.

Noin puolivälissä kehitystä studio kuitenkin muutti mielensä, fanit olivat toivoneet ominaisuutta niin paljon, että se päätettiin lopulta toteuttaa, vaikka budjetti ja aikataulu kiristyivät.

Ratkaisu osoittautui fiksuksi ja pelaajayhteisö on ottanut uutisen vastaan riemulla. The Outer Worlds 2 näyttää muutenkin rakentavan edeltäjänsä vahvuuksien päälle, enemmän sisältöä, laajempia maailmoja ja nyt myös mahdollisuus ihailla omaa avaruuspersoonallisuutta kolmannesta persoonasta käsin.

Pelin on määrä ilmestyä 29. lokakuuta 2025 PC:lle, Xboxille ja PS5:lle ja silloin nähdään, oliko tämä lisäpanostus todella vaivan arvoinen.

Borderlands 4 sai ensimmäisen alennuksensa jo kuukaudessa Kommentit pois päältä artikkelissa Borderlands 4 sai ensimmäisen alennuksensa jo kuukaudessa

Gearboxin johtaja Randy Pitchford ehti kesällä vitsailla, että Borderlands 4:n alennuksia saisi odottaa vähintään viisi vuotta. Todellisuus oli toista, sillä vain kuukausi julkaisun jälkeen peli on jo 20 prosentin alennuksessa Steamissa. Tarjous koskee kaikkia kolmea versiota, perus-, Deluxe- ja Super Deluxe ja tarjous on voimassa 20. lokakuuta asti.

Pitchfordin kommentti viittasi siihen, että Borderlands 4 pysyisi pitkään täysihintaisena, toisin kuin edeltäjänsä Borderlands 3, joka sai huikean 95 prosentin alennuksen vasta viiden vuoden jälkeen. Nyt alennus tuli kuitenkin jo ennen kuin osa pelaajista ehti edes läpäistä peliä.

Syynä saattaa olla pelin ailahteleva vastaanotto PC:llä. Steam-arvostelut ovat tällä hetkellä vaihtelevat, ja monet pelaajat valittavat suorituskykyongelmista ja teknisistä bugeista. Lähes 34 000 arvioinnin perusteella peli ei ole lunastanut kaikkien odotuksia, mikä lienee vauhdittanut Gearboxin päätöstä keventää hintaa.

Vaikka 20 prosentin alennus tuskin muuttaa Pitchfordin sanomisia legendaksi, se saattaa houkutella uusia pelaajia mukaan ryöstöretkelle. Nyt ainakin loottireissuun pääsee halvemmalla, vaikka peli itsessään vielä vähän yskiikin.