Hades II tulee ensin Nintendon konsoleille Kommentit pois päältä artikkelissa Hades II tulee ensin Nintendon konsoleille

Supergiantin odotettu roguelike-seikkailu seuraa edeltäjänsä jalanjälkiä.

Kun siirtyy pois Early Access -vaiheesta ja julkaistaan virallisesti versiona 1.0 myöhemmin tänä vuonna, -pelaajat saavat nauttia pelistä ensimmäisinä. Tiistaina julkaistussa Creator’s Voice -esittelyvideossa vahvistettiin, että Switch 2 ja alkuperäinen Switch ovat ainoat konsolit, joilla peli julkaistaan aluksi. Tämä linjaa Supergiant Gamesin 2. huhtikuuta julkaisemaa FAQ-päivitystä, jossa kerrottiin keskittyvän tällä hetkellä ainoastaan -, – ja Switch-alustoihin.

Hades II julkaistaan ensin konsoleilla :lle. – Todettiin videolla.

Tämä tarkoittaa, että – ja -pelaajien on odotettava myöhempää ajankohtaa saadakseen pelin käsiinsä. Myös ensimmäinen Hades käytti samaa julkaisustrategiaa: ensin PC:lle ja Switchille, ja vasta myöhemmin Sonyn ja Microsoftin alustoille.

vakuuttaa, että peli toimii loistavasti Nintendon laitteilla. Molemmilla versioilla tähdätään 60 ruudun sekuntinopeuteen, ja Switch 2:n suurempi ja tarkempi 1080p-näyttö tuo siihen oman lisänsä.

Molemmat versiot pyörivät sujuvasti tavoitteena 60 FPS, ja Switch 2 hyödyntää korkearesoluutioista näyttöä täysillä. – Supergiant Games vakuutti.

Julkaisupäivää ei ole vielä ilmoitettu, mutta peli on edelleen vuoden 2025 julkaisuikkunassa. Helmikuussa peli sai laajan Warsong Update -päivityksen, jossa lisättiin mm. Ares-hahmo, uudistettu Altar of Ashes ja lopputaistelu. Julkaisua ennen on luvassa vielä yksi iso päivitys.

Nintendo-pelaajat voivat siis jo lämmitellä peukaloitaan – Zagreuksen sisar Melinoë on pian valmis lähtemään kuolemanjälkeiseen taisteluun.

The Last of Us Part 2:n PvP-projekti sai Sonylta turpaan Kommentit pois päältä artikkelissa The Last of Us Part 2:n PvP-projekti sai Sonylta turpaan

-versiolle kehitetty fanien tekemä PvP-moninpelimodi ei näekään päivänvaloa. Modin kehittäjä Speclizer kertoo saaneensa Interactive Entertainmentilta kirjeen, jossa yhtiö pyysi, ettei projektia julkaistaisi.

Modia oli kehitetty tammikuusta 2026 lähtien, ja sen oli tarkoitus valmistua tämän kuukauden aikana. Speclizer ehti kuitenkin julkaista kesäkuussa noin 25 minuuttia pelikuvaa, joten projekti ei ollut enää mikään pieni salainen autotalliviritys. Modissa The Last of Us Part 2 maailmaan olisi tuotu pelaajien välinen PvP-moninpeli.

Projektilla oli myös Patreonin kautta toimiva maksullinen komponentti, mikä tuskin helpotti sen pysymistä Sonyn tutkan ulkopuolella. Speclizer kertoo olevansa erittäin pettynyt siihen, ettei projekti koskaan pääse julkisuuteen, mutta aikoo jatkaa seuraavan projektinsa parissa. Tällä kertaa tarkoituksena on tehdä jotain täysin omaa.

The Last of Us Part 2 moninpelihaaveet ovat muutenkin olleet melkoinen vuoristorata. Sonyn virallinen -projekti peruttiin vuonna 2023, ja nyt myös fanien tekemä vaihtoehto päätyi samaan lopputulokseen, joskin tällä kertaa Sonyn pyynnöstä.

Far Cry -klassikot saapuvat Nintendo Switch 2:lle Kommentit pois päältä artikkelissa Far Cry -klassikot saapuvat Nintendo Switch 2:lle

Far Cry 3

Ubisoft tuo kaksi -sarjan klassikkoa 2:lle. Far Cry 3 Classic Edition ja Far Cry 3: Blood Dragon Classic Edition julkaistaan konsolille keväällä 2027.

Vuoden 2012 Far Cry 3 vie pelaajan Jason Brodyn saappaissa trooppiselle saarelle, jossa lomamatka muuttuu nopeasti selviytymistaisteluksi. Saarta hallitsevat väkivaltaiset merirosvot ja karismaattinen Vaas, jonka ansiosta Far Cry 3 muistetaan edelleen yhtenä sarjan ikonisimmista osista. Pelaaja voi lähestyä tilanteita omalla tavallaan metsästämällä, hiippailemalla, taistelemalla ja räjähteitä hyödyntämällä.

Mukana on myös Far Cry 3: Blood Dragon Classic Edition, joka ottaa Far Cry 3:n pelimekaniikan ja heittää sen täysin toiseen maailmaan. Retrohenkinen scifi-seikkailu ammentaa 1980-luvun toimintaelokuvista, ja kyberkommando Rex ”Power” Colt joutuu ottamaan mittaa kyborgisotilaista, mutanteista ja verilohikäärmeistä. Neonvärit, räjähtävä toiminta ja tahallisen överi tunnelma tekevät pelistä melkoisen omanlaisensa paketin.

Molemmat pelit julkaistaan :lle keväällä 2027. Tarkka julkaisupäivä ja pelien ikärajat ilmoitetaan myöhemmin.

Jos Far Cry 3 on jäänyt aikoinaan väliin, Switch 2:lla tarjoutuu ensi keväänä varsin hyvä tekosyy palata Vaasin saarelle. Vieläpä ilman alkuperäisen konsolisukupolven grafiikkamurheita.