Halloween-teemainen No Man’s Sky -tapahtuma tuo peliin kulkuvälineeksi ihka oikean lentävän lautasen Kommentit pois päältä artikkelissa Halloween-teemainen No Man’s Sky -tapahtuma tuo peliin kulkuvälineeksi ihka oikean lentävän lautasen

juhlii Halloweenia uuden rajoitetun ajan No Man’s Skytapahtuman muodossa nimeltään . Tapahtuma alkaa tänään ja on saatavilla kolme viikkoa. Se antaa avaruusmatkailijoille mahdollisuuden muuttaa normaalin aluksensa ihka oikeaksi ”lentäväksi lautaseksi” ja tutkia ”kummittelevia maailmoja”, joissa on uusia vihollisia ja pomotaisteluja suuremmassa mittakaavassa kuin koskaan ennen pelissä.

Sen sijaan, että saat tavanomaisen suojan ulkoisilta vaaroilta avaruuspuvussa, sinun on sen sijaan ylläpidettävä ja huolehdittava Anomoloy Suppressorista. Päivä/yö-kierto voi myös muuttua nopeasti, etkä voi vain hyperajaa pois planeetalta. ”Sen sijaan tähtienvälinen matka vaatii huolellista suunnittelua ja muinaisen portaaliverkoston käyttöä.”

Lehdistötiedote jatkuu: ”Ahdistavat äänet vuotavat toisesta ulottuvuudesta, tarjoamalla ohjeita, tietoa, outoja piirustuksia… ja mysteeriä. Pelaajien on päätettävä, kenelle nämä äänet kuuluvat, mistä ne tulevat ja ovatko niihin luotettava.” Uuden Expeditionin suorittamisesta pelaajat ansaitsevat palkkioita, kuten kauhumaisia mukautusvaihtoehtoja Exosuit-puvullesi ja kunnollisen alien avaruusaluksen.

Expedition alkaa tänään, mutta Hello Games seuraa sitä seuraavien viikkojen aikana yksityiskohdilla ja lopulta -päivityksen julkaisulla.

Halloween-kauhupeli esitteli ikonisen Haddonfieldin pikkukaupungin keskustan Kommentit pois päältä artikkelissa Halloween-kauhupeli esitteli ikonisen Haddonfieldin pikkukaupungin keskustan

Kauhupelien ystäville on luvassa lisää tunnelmaa, kun saa uuden pelialueen. Kehittäjät ja ovat paljastaneet toisen kartan, Haddonfield Town Centerin, joka vie pelaajat suoraan klassisen kauhuelokuvan henkeen.

Uusi kartta esittelee kuvitteellisen Haddonfieldin keskustan, jossa amerikkalainen pikkukaupunki näyttää aluksi rauhalliselta, mutta ei tietenkään kauaa. Mukana on muun muassa paikallinen rautakauppa, pubi, postitoimisto ja jopa hautausmaa, eli kaikki ne paikat, joissa ei yleensä haluaisi kuulla ylimääräisiä askeleita pimeällä.

Kehittäjien mukaan kartta on rakennettu rakkaudella alkuperäisen -elokuvasarjan inspiroimana. Taustalla on käytetty viitteitä elokuvien kuvauspaikoista, ja niitä on laajennettu kokonaiseksi, elokuvamaiseksi kaupunkimiljööksi. Tavoitteena ei ole vain toimiva pelikenttä, vaan kuin oma pieni kauhuelokuva, jossa pelaajat saavat itse pääroolin.

Taiteellinen johtaja Cole Gray kuvailee uutta karttaa ennen kaikkea immersiiviseksi kokemukseksi, jossa pelaajat eivät vain liiku ympäristössä, vaan elävät sen keskellä. Ajatus on yksinkertainen, jokainen peli voi tuntua omalta slasher-elokuvaltaan, jossa kukaan ei ole turvassa, eikä varsinkaan keskellä Haddonfieldin keskustaa.

Halloween: The Video Game julkaistaan 5:lle, Series X|S:lle sekä :lle 8. syyskuuta. Jos siis rauhallinen iltakävely pikkukaupungissa kuulostaa liian turvalliselta, tämä peli saattaa korjata tilanteen.

Sonyn omien PlayStation-pelien myynti romahti huippuvuosista lähes puolella Kommentit pois päältä artikkelissa Sonyn omien PlayStation-pelien myynti romahti huippuvuosista lähes puolella

Sony

Interactive Entertainmentin omien pelien myynti on ollut laskusuunnassa viime vuosina, selviää yhtiön julkaisemista ja Game Filen kokoamista tilastoista. Vuonna 2020–2021 PlayStationin omia pelejä myytiin huippuvuonna yhteensä 58,4 miljoonaa kappaletta, mutta tuorein luku on pudonnut noin 32,1 miljoonaan.

Huippuvuosi ei ollut sattumaa, koska silloin markkinoita vauhdittivat jättihitit kuten ja sekä 5:n lanseeraus, joka sai pelaajat hamstraamaan uutta sisältöä poikkeuksellisella vauhdilla. Nyt samaa “hitti-imua” ei ole nähty yhtä vahvana.

Viime vuosina Sony on toki osunut myös maaliin, esimerkiksi palkitulla Astro Botilla ja uudemmalla -julkaisulla, mutta samalla mukaan on mahtunut myös selviä pettymyksiä, kuten nopeasti flopannut . Kokonaiskuva on silti ollut laskeva, vaikka viimeisin vuosi toi pienen piristymisen.

Samaan aikaan Sony on panostanut studio-ostoihin ja uudelleenjulkaisuihin, mutta ne eivät ole onnistuneet kääntämään trendiä pysyvästi ylöspäin. Vaikka konsolit myyvät edelleen hyvin ja yksittäiset pelit voivat olla jättimenestyksiä, “tasaisen tappava hittiputki” näyttää harventuneen.

Katseet kohdistuvat nyt tuleviin julkistuksiin, kuten Insomniacin odotettuun -peliin, joka saattaa olla yksi avain uusien menestysten käynnistämiseen. Kysymys kuuluu, löytyykö PlayStationille vielä seuraava iso hittiaalto vai onko kulta-aika jo ainakin hetkellisesti takanapäin.