Halo 2: Anniversary ilmestyy PC:lle ensi viikolla Kommentit pois päältä artikkelissa Halo 2: Anniversary ilmestyy PC:lle ensi viikolla

Halo 2: Anniversary

Alunperin vuonna 2004 Xboxille ilmestynyt Halo 2 on saamassa uusinnon PC:lle kun Halo 2: Anniversary ilmestyy ensi viikon tiistaina toukokuun 12. päivä.

Peli on uusittu päivitetty visuaalisesti tähän päivään ja myös pelin ääniraitaa ja efektejä on paranneltu. Puristit voivat myös halutessaan vaihtaa pelin alkuperäiseen grafiikkaan.

Halo 2: Anniversary on osa Halo: The Master Chief Collection -kokoelmaa, joka nivoo pelisarjan pelit yhteen PC:lle. Vuonna 2019 lanseerattu paketti sisältää toistaiseksi Halo: Reach ja Halo Combat Evolved Anniversary -pelit. Tuloillaan ovat mm. Halo 3 ja ODST -pelit, jotka siirtyivät hiljattain kehitykseen.

Voit hankkia The Master Chief Collection Steam -palvelun tai Microsoft Storen kautta tai ostaa Halo 2: Anniversaryn erikseen. Peli tulee olemaan myös pelattavissa Xbox Game Pass for PC:n kautta.

Destiny 2 ei yltänyt Sonyn odotuksiin Kommentit pois päältä artikkelissa Destiny 2 ei yltänyt Sonyn odotuksiin

Destiny 2

Sony myönsi tulosraportissaan, että Destiny 2 ei ole saavuttanut odotuksia sen jälkeen, kun yhtiö osti Bungien 3,6 miljardilla dollarilla (noin 3,3 miljardia euroa). Pelin myynti ja pelaajien sitoutuminen jäivät alle ennakoidun tason, ja Sony joutui kirjaamaan arvonalennuksia osasta Bungien omaisuutta.

CFO Lin Tao selitti, että kilpailutilanteen muutokset osaltaan selittävät pettymyksen. Vaikka parannuksia peliin tehdään jatkuvasti, yhtiö on laskenut sen talousennusteita toistaiseksi. Pelaajamäärien jyrkkä lasku viime kuukausina herättää myös kysymyksiä pelin tulevaisuudesta.

Sony muistutti kuitenkin, että sen live service -pelit kokonaisuudessaan tuottavat yli 40 prosenttia omien pelien liikevaihdosta. Esimerkkeinä mainittiin Helldivers 2 ja MLB: The Show 25, jotka ovat menestyneet hyvin myös Xboxilla.

Vaikka Destiny 2 kamppailee, PS5 jatkaa vahvaa myyntiään: konsolia on toimitettu yli 84,2 miljoonaa kappaletta, ja uutuus Ghost of Yotei myi ensimmäisen kuukauden aikana yli 3,3 miljoonaa yksikköä. Sony näyttää siis selviävän live-palvelupelin haasteista, vaikka yksittäinen titoli ei täyttäisi odotuksia.

Oulussa kehitetty avaruusstrategiapeli Ephemeris saa siivet alleen EU-rahoituksella Kommentit pois päältä artikkelissa Oulussa kehitetty avaruusstrategiapeli Ephemeris saa siivet alleen EU-rahoituksella

Oulussa kehitteillä oleva Ephemeris-strategiapeli on saanut merkittävän yli 130 000 euron rahoituksen EU:n rakennerahastosta. Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskuksen myöntämä tuki vauhdittaa Yrdvaab Oy:n ja pelin luojan Tuomas Pöyhtärin työtä kohti ensimmäistä julkaisua.

Tämä vuosi on ollut pelialalle haastava, mutta meille menestyksekäs. EU-rahoitus täydentää alkuvuonna saamaamme yksityistä tukea ja on jo mahdollistanut uuden ohjelmoijan palkkaamisen, kehitys ottaa nyt ison loikan eteenpäin. – Pöyhtäri kertoo.

Ephemeris on avaruuteen sijoittuva 4X-strategiapeli, joka yhdistelee vuoropohjaista imperiumin rakentamista ja reaaliaikaisia, täysin kolmiulotteisia avaruustaisteluita. Newtonin fysiikkaan perustuva taistelumekaniikka tekee jokaisesta kohtaamisesta dynaamisen ja näyttävän alukset eivät vain liu’u tasaisella pinnalla, vaan liikkuvat avaruudessa painottomuuden ehdoilla.

Inspiraationsa peli ammentaa klassikoista kuten Master of Orion, Homeworld ja Total War, mutta tuo genreen omia teknisiä innovaatioitaan. Ennakkoversion on määrä ilmestyä vuoden sisällä, ja peli on lisättävissä jo nyt Steam-toivelistalle.

Jos kaikki etenee suunnitellusti, Oulusta saattaa pian ponnistaa uusi tähti strategiapelien galaksiin.