Halo Infinite -pelin ilmainen moninpeli pelattavissa nyt PC:llä ja Xbox -konsoleilla Kommentit pois päältä artikkelissa Halo Infinite -pelin ilmainen moninpeli pelattavissa nyt PC:llä ja Xbox -konsoleilla

Halo Infinite

Microsoft on yllättänyt julkaisemalla Halo Infinite -pelin moninpelin PC:lle ja Xbox -konsoleille kolme viikkoa ennakkoon. Microsoft juhlistaa tempauksella 20 vuotta täyttävää Xbox -konsolia.

Moninpelin piti alunperin saapua peliin vasta sen varsinaisena julkaisupäivänä joulukuun 8. päivä, mutta pelaajat pääsevät kokemaan pelitilan jo nyt ilmasessa beta-tilassa.

Pelattavana on ensimmäisen kauden sisältöjä ja karttoja. Kaikki ansaitut pisteet ja varusteet ovat käytettävissä myös varsinaisen pelissä.

Halo Infinite ilmestyy joulukuun 8. päivä Xbox Series X ja S sekä Xbox One -konsoleille sekä PC:lle.

Borderlands 4 julkaistaan pian – katso tarkat kellonajat Kommentit pois päältä artikkelissa Borderlands 4 julkaistaan pian – katso tarkat kellonajat

Borderlands-fanit, valmistaudu, looter-shooter-sarjan neljäs osa, Borderlands 4, julkaistaan virallisesti 12. syyskuuta 2025, mutta PC:llä peli on pelattavissa jo 11. syyskuuta. Julkaisua odotetaan erityisesti sen erikoisilla aseilla, villeillä vihollisilla ja tiimipohjaisella toimintapelillä, kun neljä uutta Vault Hunteria yrittää paeta vaaralliselta planeetalta.

Sarjan aiempi osa, Borderlands 3, ihastutti monia parannetulla ampumispelillä, mutta tarinan huumori jakoi mielipiteitä. Nyt kehittäjät lupaavat hieman realistisemman ja tasapainoisemman tarinan. Day 1 -päivitys PC:lle on myös tulossa, ja Gearboxin mukaan sen asentaminen on käytännössä välttämätöntä, jotta peli pyörii sujuvasti.

Julkaisun kellonajat vaihtelevat maantieteellisen sijainnin mukaan, esimerkiksi Pariisissa peli aukeaa keskiyöllä 12. syyskuuta, kun taas Los Angelesissa PC-versio on pelattavissa jo 11. syyskuuta klo 18 Suomen aikaa. Konsoliversiot seuraavat suurin piirtein samoja aikatauluja eri aikavyöhykkeillä. Nintendo Switch 2 -versio julkaistaan myöhemmin, lokakuun alussa.

Borderlands 4 lupaa siis jälleen villiä toimintaa, hurjia aseita ja paljon huumoria, nyt vain kannattaa tarkistaa oma kellonaikansa, ettei peli avaudu väärään aikaan ja jätä sinua ilman ensimmäisiä aseen räjäytyksiä.

Hollow Knight: Silksong saa pian ensimmäisen päivityksensä Kommentit pois päältä artikkelissa Hollow Knight: Silksong saa pian ensimmäisen päivityksensä

Hollow Knight: Silksongin kehittäjä Team Cherry on julkaissut tiedot ensimmäisestä julkaisun jälkeisestä päivityksestä, joka keskittyy bugikorjauksiin ja pienehköihin pelitasapainomuutoksiin alkuvaiheen peleissä. Päivitys 1.0.28470 tulee kaikkien pelaajien saataville noin 17. syyskuuta, mutta PC-pelaajat voivat testata sitä jo nyt Steam- ja GOG-julkisessa beta-versiossa.

Päivityksen myötä peliä on hieman helpotettu, mikä ilahduttaa erityisesti niitä, jotka ovat kamppailleet alkuvaiheen pomojen kanssa. Silksongin julkaisua on seurannut vilkas keskustelu yhteisössä siitä, että peli saattaa olla turhan vaikea, jopa kohtuuttoman haastava tietyissä kohdissa. Monet fanit ovatkin etsineet modauksia helpottaakseen pelikokemusta.

Päivitys korjaa muun muassa tilanteita, joissa pelaaja saattoi jäädä ilman viittaa, tehtävien suorittaminen ei onnistunut loppupelissä, tai hahmo jumittui ilmassa tietyissä liikkeissä. Lisäksi päivitys säätää hieman varhaisen pelin pomojen Moorwingin ja Sister Splinterin vaikeustasoa sekä vähentää Sandcarverien aiheuttamaa vahinkoa. Myös rosarioiden palkkioita ja joidenkin välihintojen arvoja on säädetty pelaajaystävällisemmiksi.

Team Cherry lupaa, että kaikki korjaukset päivittyvät myös niille, jotka ovat jo törmänneet merkittäviin bugeihin. Kehittäjä työskentelee jo seuraavan päivityksen parissa, joten pelin jatkokehitys on aktiivista ja pelaajien palautteet huomioidaan tarkasti.