Halo Infinite saa crossplay -tuen – Pelin PC -versiota on mahdollista pelata myös ultraleveällä monitorilla Kommentit pois päältä artikkelissa Halo Infinite saa crossplay -tuen – Pelin PC -versiota on mahdollista pelata myös ultraleveällä monitorilla

Halo Infinite

Microsoft esitteli hiljattain tulevan Infinite -version ominaisuuksia. Master Chief tekee paluun tietokoneiden puolelle ominaisuuksien kanssa, jotka tekevät pelistä varmasti huokuttelevan monelle PC -pelaajalle. Microsoftin blogikirjoituksen mukaan PC- pelaajat haluttiin huomioida pelin kehityksessä. Infinite tulee samaan tietokoneiden puolella tärkeitä ominaisuuksia, kuten FOV -säätimen, jonka avulla näkökentän voi venyttää aina 120 asteeseen asti, laajemmat vaihtoehdot grafiikka-asetuksiin ja useita muita PC -pelaajille tärkeitä ominaisuuksia. Pelissä ei myöskään nähdä käyttöjärjestelmän ydintasolle asennettevaa huijauksenestoa.

on viimeaikoina päättänyt huomioida PC -pelaajia entistä enemmän ja nyt yhtiö lupailee lisää julkaisuja alustalle, jotka toimivat paremmin hiiren ja näppäimistön kanssa. Halo Infinite tukee myös crossplay -ominaisuutta, jonka lisäksi pelissä saavutettu edistys on siirrettävissä ristiin alustojen välillä. Microsoftin blogikirjoitus on luettavissa täältä. Kirjoituksessa on esimerkkejä ultraleveiden 32:9 -kuvasuhteen näyttöjen tuesta sekä paljon muuta.

Battlefieldin uusi taistelupassi herättää epäilyt tekoälytaiteesta – sotilaalla on viisi pistoolia ja hihamerkissä räikeä kirjoitusvirhe Kommentit pois päältä artikkelissa Battlefieldin uusi taistelupassi herättää epäilyt tekoälytaiteesta – sotilaalla on viisi pistoolia ja hihamerkissä räikeä kirjoitusvirhe

 viidennen kauden maksulliset hahmoskinit ovat herättäneet Redditissä kritiikkiä ja epäilyjä tekoälyn käytöstä. Pelaajat ovat ihmetelleet muun muassa sotilasta, joka kantaa viittä samanlaista pistoolia, sekä hihamerkkiä, jossa security on kirjoitettu muotoon ”secuty”.

Kuvia on jaettu ahkerasti, ja keskustelut ovat keränneet tuhansia tykkäyksiä ja kommentteja. Osa pelaajista pitää asujen yksityiskohtia mahdollisena merkkinä tekoälyn tuottamasta sisällöstä ja arvostelee sitä, että kosmetiikasta pyydetään rahaa.

Tekoälyn käyttöä kyseisten asujen tekemisessä ei ole vahvistettu. Battlefield 6 on kuitenkin saanut aiemminkin kritiikkiä vastaavista kosmetiikoista, joiden epäiltiin olevan tekoälyn tuottamia. Tällä kertaa huomio kohdistuu sekä asujen erikoisiin yksityiskohtiin että ilmeiseen kirjoitusvirheeseen.

GTA 6 saattaa ilmestyä PC:lle jo alkuvuodesta 2027 Kommentit pois päältä artikkelissa GTA 6 saattaa ilmestyä PC:lle jo alkuvuodesta 2027

-pelaajien ei ehkä tarvitse odottaa julkaisua yhtä pitkään kuin pelisarjan edellisen osan kohdalla. GamesBeatin raportin mukaan Rockstar Gamesin odotettu jättipeli saattaisi saapua tietokoneille jo vuoden 2027 ensimmäisellä neljänneksellä eli tammi-maaliskuussa.

julkaistaan aluksi ja Series X|S 19. marraskuuta 2026. ei ole vielä vahvistanut PC-version julkaisupäivää, joten alkuvuoden aikatauluun kannattaa toistaiseksi suhtautua huhuna.

Mahdollinen julkaisuikkuna olisi PC-pelaajille iloinen yllätys. saapui tietokoneille vasta noin puolitoista vuotta konsolijulkaisunsa jälkeen. Jos kuudes osa seuraisi raportoitua aikataulua, odotus jäisi tällä kertaa huomattavasti lyhyemmäksi.

Pitkä odotus on saanut osan PC-pelaajista pohtimaan, pitäisikö pelin vuoksi hankkia kokonaan uusi konsoli. Jos raportin tiedot pitävät paikkansa, maltti saattaa kuitenkin palkita jo muutaman kuukauden kuluttua konsolijulkaisusta. Toistaiseksi PC-pelaajien kannattaa silti pitää ostohousut jalassa ja odottaa Rockstarin virallista vahvistusta.