Halo Infinite Season 3: Echoes within on nyt saatavilla Xbox-konsoleille- sekä Steamille. Pelin suurin moninpelipäivitys sitten alkuperäisen julkaisun sisältää muun muassa uuden aseen ja varusteen – ensimmäistä kertaa koskaan.
Tästä päivästä alkaen pelaajien saatavilla on kolme uutta karttaa, tappava uusi M392 Bandit -kivääri, näkyvyyden peittävä uusi Shroud Screen -varuste, edettävissä oleva sadan tason Battle Pass ja paljon muuta. Echoes Withinin julkaisutrailerin voit tarkastaa kokonaisuudessaan alta:
Sony on vahvistanut, että God of War: Laufey julkaistaan 16. helmikuuta 2027, vain päivää ennen kuin Microsoftin odotettu Fable avaa ennakkopääsynsä. Julkaisujen ajoitus nostaa kulmakarvoja, sillä Fable ilmestyy ensimmäistä kertaa samaan aikaan myös PlayStation 5:lle Xboxin rinnalla.
Tilanne kuvastaa hyvin Microsoftin viime vuosien muutosta. Yhtiö on tuonut useita aiemmin Xbox-yksinoikeudella julkaistuja pelejä myös kilpaileville alustoille, ja Fable jatkaa tätä linjaa. Samaan aikaan Sony pitää edelleen kiinni suurimmista pelisarjoistaan PlayStation-yksinoikeuksina, joihin myös God of War kuuluu.
Fable on yksi Microsoftin suurimmista tulevista julkaisuista, ja Playground Gamesin kehittämän roolipelin kerrotaan olevan myös poikkeuksellisen kallis tuotanto. Sen odotetaan olevan Xboxin vastaus suuriin avoimen maailman fantasiapeleihin, mutta nyt peli joutuu kilpailemaan heti julkaisussaan yhden PlayStationin tunnetuimman yksinoikeuspelisarjan uuden osan kanssa.
Vaikka julkaisupäivien osuminen lähes peräkkäin voi olla sattumaa, asetelma korostaa PlayStationin vahvaa pelitarjontaa. Helmikuussa 2027 PS5-pelaajat saavat pelattavakseen sekä Sonyn uuden God of Warin että Microsoftin Fablen, kun taas Xbox-pelaajat jäävät luonnollisesti ilman God of Waria. Keskustelu yksinoikeuspelien merkityksestä tuskin hiljenee tämänkään jälkeen.
Fable – Xbox Game Studios
God of War: Laufey – Sony Interactive Entertainment
Bungien uusi verkkoräiskintä Marathon on ajautunut vaikeaan tilanteeseen vain vähän aikaa julkaisunsa jälkeen. SteamDB:n tilastojen mukaan pelin samanaikainen pelaajamäärä on pudonnut noin 6 000 pelaajaan, kun kaikkien aikojen huippu oli yli 88 000. Samaan aikaan Destiny 2 keräsi Steamissä lähes 60 000 samanaikaista pelaajaa, eli noin kymmenkertaisen yleisön.
Haasteet eivät rajoitu pelkästään PC:lle. Raportin mukaan Marathon ei kuulu myöskään Xboxin sadan pelatuimman pelin joukkoon, vaan jää taakse jopa useista Xbox 360 -aikakauden klassikoista, kuten Gears of War 2:sta ja Fable 3:sta. Bungie yrittää houkutella pelaajia takaisin lisäämällä peliin kahden viikon mittaisen PvE-pelitilan, mutta nähtäväksi jää, riittääkö se kääntämään suunnan.
Studion tilanne näyttää muutenkin haastavalta. Bungie on kärsinyt viime aikoina irtisanomisista, ja Sony kirjasi aiemmin noin 766 miljoonan dollarin (noin 660 miljoonan euron) arvonalentumisen Bungie-sijoituksestaan. Lisäksi Marathonin peliohjaaja Joseph Ziegler on siirtynyt pois tehtävästään, mikä lisää epävarmuutta studion tulevaisuudesta.
Vaikka Bungie on edelleen yksi pelialan tunnetuimmista nimistä, Marathonin vaisu vastaanotto on nostanut esiin kysymyksen siitä, mihin suuntaan studio seuraavaksi kääntyy. Palaako painopiste takaisin Destinyyn, syntyykö kokonaan uusi yksinpeli vai nähdäänkö Bungie tulevaisuudessa ennen kaikkea muiden PlayStation-studioiden tukena? Tällä hetkellä vastaus on vielä hämärän peitossa.