
Helldivers 2 -pelaajat saavat pian erikoisvieraita, sillä Halo: ODST -crossover on virallisesti vahvistettu. 26. elokuuta julkaistava Helldivers 2 X Halo: ODST Legendary Warbond tuo mukanaan kasan uutta sisältöä, kolme pääasetta, yhden sivuaseen, neljä uutta kuviota, kaksi viittaa, kaksi panssaripukua, uuden panssariominaisuuden sekä pelaajille bannereita ja titteleitä, kaikki Halo: ODST:n tunnistettavalla tyylillä. Hintaa paketilla on 1500 Super Credit -valuuttaa, eli noin 15 euroa.
Halo: ODST ilmestyi alun perin vuonna 2009 ja on edelleen fanien rakastama spinoff, jossa pääosaan nousivat tavalliset sotilaat, eivät supersankari Master Chief. Nyt nämä tummasävyiset joukot hyppäävät mukaan Helldivers 2:n kaaottisiin taisteluihin, mikä saa varmasti monen pelaajan innostumaan.
Erityisen kiinnostavaksi tilanteen tekee se, että kyseessä on ensimmäinen kerta, kun Halo-sisältöä nähdään PlayStationilla. Aiemmin ainoa poikkeus on ollut Fortnite-asu, mutta täysimittainen crossover näin suositussa pelissä on historiallinen hetki. Samalla se kiihdyttää huhuja siitä, että ehkäpä Halo: The Master Chief Collection voisi joskus oikeasti ilmestyä myös muille alustoille.
Toistaiseksi Halo-pelaajat joutuvat tyytymään tähän ODST-yllätykseen, mutta jos historiaa on uskominen, Microsoftin ikoninen pelisarja saattaa hivuttautua yhä laajemmalle ja Helldivers 2 toimii siihen täydellisenä porttina.