Harry Potter tv-sarja on työstössä HBO Maxin striimipalvelulleKommentit pois päältä artikkelissa Harry Potter tv-sarja on työstössä HBO Maxin striimipalvelulle
The Hollywood Reporterin mukaan Harry Potter tv-sarja on työstössä HBO Max -suoratoistopalvelulle.
WarnerMedian perustamalle striimipalvelulle on alettu työstämään Harry Potter -kirjasarjan maailmaan perustuvaa tv-sarjaa. Projekti on toistaiseksi ihan alkutekijöissään, sillä yhtiön johtohenkilöt ovat vasta kyselemässä kirjoittajilta ideoita, joiden ympärille voisi ohjelman rakentaa.
Harry Potterin tarinoiden pohjalta tehdään tällä hetkellä 1800-luvulle sijoittuvaa Hogwarts Legacy -videopeliä, jonka pitäisi valmistua vuoden 2022 aikana.
Peacemakerin 2. kausi sai ensi-iltansa tänä aamuna HBO Max -palvelussa. Vuonna 2022 päivänvalonsa nähnyt sarja on kerännyt runsaasti kiitosta niin faneilta kuin kriitikoiltakin. Sarjan luojana toimii useista menestyneistä DC-teoksista tunnettu James Gunn.
Uusi jakso tullaan julkaisemaan palvelussa aina perjantaisin, mutta nauttikaamme yhdessä tänään kakkoskauden pilotista, joka Rotten Tomatoesin mukaan tuntuu olevan täyttä timanttia.
Vuosien epävarmuuden ja useiden pettymysten jälkeen DC-elokuvauniversumilla on vihdoin syytä hymyyn – ja syy on sinisessä puvussa ja punaisessa viitassa. James Gunnin ohjaama uusi Superman-elokuva on saapunut teattereihin ja tehnyt sen, mitä monet toivoivat mutta harvat uskalsivat odottaa: se ei ainoastaan noussut lentoon, vaan se rysäytti lippuluukuilla kaikki aiemmat Teräsmies-elokuvien avausviikonlopun ennätykset rikki.
Elokuva aloitti Yhdysvalloissa lentävän lähdön jo ennakkonäytöksissään, joissa se keräsi huimat 22,5 miljoonaa dollaria (noin 21 miljoonaa euroa). Tämä antoi esimakua tulevasta, ja viikonlopun aikana tahti vain kiihtyi. Lopputuloksena oli kaikkien aikojen menestyksekkäin avausviikonloppu soolo-Teräsmiehen elokuvalle. James Gunnin ja Peter Safranin uusi DC-universumi sai siis juuri sellaisen jymyalun, jota se kipeästi tarvitsi.
Menestyksen takana ei ole ainoastaan onnistunut markkinointi, vaan myös yleisön ja kriitikoiden lämmin vastaanotto. Toisin kuin monet aiemmat DC-elokuvat, jotka ovat kahlanneet synkissä ja vakavissa vesissä, uutta Supermania on kiitelty sen toiveikkaasta, valoisasta ja aidosti liikuttavasta sävystä. Se on paluu hahmon juurille sankarina, joka edustaa parasta meissä kaikissa. Vaikka kaikki kriitikot eivät olekaan antaneet täysiä pisteitä, yleinen mielipide on selvä: tämä on se Teräsmies, jota fanit ovat kaivanneet.
Valtavalla, jopa 400 miljoonan dollarin budjetilla tehty elokuva oli suuri riski, mutta sen murskaava avausviikonloppu todistaa, että riski kannatti. Tämä ei ole voitto ainoastaan yhdelle elokuvalle; se on voitto koko tulevalle DC-universumille.