Hätkähdyttävän aito tekoälyjoulupukki uhkaa viedä tavan markettipukeilta työt (mutta ei naisia) Kommentit pois päältä artikkelissa Hätkähdyttävän aito tekoälyjoulupukki uhkaa viedä tavan markettipukeilta työt (mutta ei naisia)

Tavus-yhtiö on julkaissut uuden tekoälypohjaisen joulupukin osoitteessa santa.tavus.io. Palvelu mahdollistaa ”hätkähdyttävän aidon” keskustelun joulupukin kanssa ilman tavarataloihin jonottamista. Palvelu toimii myös suomeksi. Hankkeen takana ovat merkittävät sijoittajat, kuten Y Combinator, Sequoia ja Peter Thiel.

Vaikka videopuhelu tekoälyjoulupukin kanssa on ilmainen, palvelu vaatii sähköpostiosoitteen rekisteröitymistä varten. Tekoälyjoulupukki hyödyntää Tavusin kehittämää Conversational Video Interface (CVI) -teknologiaa, joka osoittautui testeissä yllättävän tarkkasilmäiseksi – pukki huomioi jopa yksityiskohtia käyttäjän huoneesta keskustelun aikana.

Joulupukki istuu perinteisessä asussaan jouluisen täydellisessä olohuoneessa takkatulen ääressä. Keskustelu alkaa, kun käyttäjä antaa kameralle ja mikrofonille käyttöoikeudet. Pukki kyselee joululahjatoiveista ja arvioi, onko lapsi ollut kiltti vai tuhma. Keskustelukokemusta on kuvailtu luontevaksi, ja tekoäly osaa kysellä tarkentavia kysymyksiä lahjatoiveisiin liittyen.

Tavusin mukaan tekoälyjoulupukki on ensisijaisesti näyte yhtiön teknologiasta, jota käytetään jo terveydenhuollossa, koulutuksessa, rekrytoinnissa ja asiakaspalvelussa. Teknologian taustalla on tekoälyrajapintoja, jotka mahdollistavat:

  • Monipuolisten syötteiden ymmärtämisen
  • Kehittyneen 3D-renderöinnin
  • Tunneanalyysin
  • Tuen 30 eri kielelle

Vaikka palvelu vaikuttaa viattomalta jouluiselta huvitukselta, se herättää kysymyksiä tekoälyn vaikutuksista perinteisiin ammatteihin. Tavaratalojen joulupukit saattavat tulevaisuudessa joutua kilpailemaan yhä kehittyneempien tekoälyratkaisujen kanssa.

Nvidia julkaisi edullisen RTX 5050 -näytönohjaimen Kommentit pois päältä artikkelissa Nvidia julkaisi edullisen RTX 5050 -näytönohjaimen

Nvidia on paljastanut RTX 50 -sarjan tuoreimman ja toistaiseksi kevyimmän jäsenen: GeForce . Kortti maksaa alkaen noin 230 euroa ja saapuu myyntiin heinäkuun jälkipuoliskolla.

Uutuus perustuu Blackwell-arkkitehtuuriin ja sisältää -ydintä noin kaksi kolmasosaa siitä, mitä huhtikuussa julkaistussa RTX 5060:ssa on. Mukana ovat kuitenkin uusimmat 5. sukupolven Tensor-ytimet ja 4. sukupolven säteenseuranta-ytimet, joten tuettuna ovat myös -tekniikat ja tuleva -ominaisuus.

Kortin kellotaajuudet yltävät jopa 2,57 GHz:iin, ja muistia on tarjolla 8 Gt GDDR6:na 128-bittisellä väylällä. Tämä tekee siitä ensimmäisen 50-sarjalaisen ilman nopeampaa GDDR7-muistia. Liitäntöjä löytyy kolme DisplayPort 2.1b:tä ja yksi HDMI 2.1b, ja videonkäsittely hoituu uusimmilla NVENC- ja NVDEC-piireillä.

Nvidia lupailee RTX 5050:n olevan keskimäärin 60 % nopeampi kuin vanha ja suorituskyvyltään lähellä kaksi vuotta vanhaa RTX 4060 -korttia. Virrankulutus on maltilliset 130 wattia, ja virtalähteeksi kelpaa joko perinteinen 8-pin-liitin tai PCIe Gen 5 -johto.

Vaikka Nvidia ei julkaise omaa Founders Edition -versiota kortista, sen tarjoavat kaikki tutut valmistajat kuten , ja . Lisäksi kannettaviin suunnattu mobiiliversio RTX 5050:stä on jo nyt saatavilla tosin läppärien hinnat alkavat reilusta 920 eurosta.

Oppo julkisti uuden Reno14 F -puhelimen: iso akku, älykäs kamera ja vedenkestävä kuori Kommentit pois päältä artikkelissa Oppo julkisti uuden Reno14 F -puhelimen: iso akku, älykäs kamera ja vedenkestävä kuori

on laajentanut Reno14-sarjaansa uudella tulokkaalla, joka kantaa nimeä Reno14 F. Aiemmin sarjaan kuuluivat vain perusmalli ja Pro-versio, mutta nyt joukkoon liittyy kolmas vaihtoehto, joka ei todellakaan jää seinäruusuksi.

Reno14 F eroaa sisaruksistaan erityisesti sisältä MediaTekin piirien sijaan siinä sykkii Qualcommin Snapdragon 6 Gen 1 -suoritin. Muistia on tarjolla jopa 12 gigatavua ja tallennustilaa hulppeat 512 gigaa. Käyttöjärjestelmänä toimii Android 15:een pohjautuva ColorOS 15.

Näytön ystäviä hemmotellaan 6,57-tuumaisella AMOLED-paneelilla, jonka virkistystaajuus on sulava 120 hertsiä ja kirkkaus yltää jopa 1400 nitiin. Näyttö toimii myös märillä sormilla tai hanskat kädessä tervetullut ominaisuus Suomen sääolosuhteissa.

Kamerapuolella Reno14 F tarjoaa neljän kameran paketin, jossa pääkamerana toimii 50 megapikselin Sonyn sensori optisella vakaimella. Mukana on myös ultralaajakulma, makrokamera (jonka olemassaolon tarpeellisuutta voi perustellusti pohtia) sekä tarkka 32 MP etukamera. Tekoäly auttaa kuvauksessa muun muassa täydellisen otoksen valinnassa ja tyylinsiirrossa.

Puhelimen akku on massiivinen 6 000 mAh, mikä lupaa pitkää käyttöaikaa. Lataus onnistuu 45 watin teholla. Lisäksi puhelin kestää vettä IP69-luokituksen mukaisesti ja kyllä, sillä voi jopa kuvata veden alla.

Hintaa ja saatavuutta ei ole vielä paljastettu, mutta värivaihtoehdot ovat ainakin näyttäviä: kiiltävä pinkki, hohtava vihreä ja opaalinsininen. Nyt jäämme odottamaan, milloin ja mihin hintaan tämä kiinnostava paketti rantautuu Eurooppaan.