Hätkähdyttävän aito tekoälyjoulupukki uhkaa viedä tavan markettipukeilta työt (mutta ei naisia) Kommentit pois päältä artikkelissa Hätkähdyttävän aito tekoälyjoulupukki uhkaa viedä tavan markettipukeilta työt (mutta ei naisia)

Tavus-yhtiö on julkaissut uuden tekoälypohjaisen joulupukin osoitteessa santa.tavus.io. Palvelu mahdollistaa ”hätkähdyttävän aidon” keskustelun joulupukin kanssa ilman tavarataloihin jonottamista. Palvelu toimii myös suomeksi. Hankkeen takana ovat merkittävät sijoittajat, kuten Y Combinator, Sequoia ja Peter Thiel.

Vaikka videopuhelu tekoälyjoulupukin kanssa on ilmainen, palvelu vaatii sähköpostiosoitteen rekisteröitymistä varten. Tekoälyjoulupukki hyödyntää Tavusin kehittämää Conversational Video Interface (CVI) -teknologiaa, joka osoittautui testeissä yllättävän tarkkasilmäiseksi – pukki huomioi jopa yksityiskohtia käyttäjän huoneesta keskustelun aikana.

Joulupukki istuu perinteisessä asussaan jouluisen täydellisessä olohuoneessa takkatulen ääressä. Keskustelu alkaa, kun käyttäjä antaa kameralle ja mikrofonille käyttöoikeudet. Pukki kyselee joululahjatoiveista ja arvioi, onko lapsi ollut kiltti vai tuhma. Keskustelukokemusta on kuvailtu luontevaksi, ja tekoäly osaa kysellä tarkentavia kysymyksiä lahjatoiveisiin liittyen.

Tavusin mukaan tekoälyjoulupukki on ensisijaisesti näyte yhtiön teknologiasta, jota käytetään jo terveydenhuollossa, koulutuksessa, rekrytoinnissa ja asiakaspalvelussa. Teknologian taustalla on tekoälyrajapintoja, jotka mahdollistavat:

  • Monipuolisten syötteiden ymmärtämisen
  • Kehittyneen 3D-renderöinnin
  • Tunneanalyysin
  • Tuen 30 eri kielelle

Vaikka palvelu vaikuttaa viattomalta jouluiselta huvitukselta, se herättää kysymyksiä tekoälyn vaikutuksista perinteisiin ammatteihin. Tavaratalojen joulupukit saattavat tulevaisuudessa joutua kilpailemaan yhä kehittyneempien tekoälyratkaisujen kanssa.

Sonyn BRAVIA 3 II ja uudet soundbarit kääntävät olohuoneen akustiikan ympäri Kommentit pois päältä artikkelissa Sonyn BRAVIA 3 II ja uudet soundbarit kääntävät olohuoneen akustiikan ympäri

on esitellyt uuden BRAVIA Theatre -kotiteatterimalliston sekä päivitetyt BRAVIA 3 II- ja BRAVIA 2 II -televisiot. Julkaisun ytimessä on yhtiön Cinema is Coming Home -visio, jonka tavoitteena on tehdä olohuoneesta mahdollisimman lähellä oikeaa elokuvateatteria, mutta ilman popcorn-jonoa.

Uusi äänipuoli koostuu soundbareista, lisäkaiuttimista ja subwoofereista. Esimerkiksi BRAVIA Theatre Bar 7 tarjoaa yhdeksän kaiutinelementtiä ja Sonyn 360 Spatial Sound Mapping -teknologian, joka pyrkii täyttämään huoneen kolmiulotteisella äänellä yhdestä laitteesta. Kevyempää mutta yhä tehokasta vaihtoehtoa hakeville tarjolla on Bar 5, joka yhdistää selkeän dialogin ja jytisevän basson hieman maltillisempaan pakettiin.

Kokonaisuutta voi kasvattaa lisälaitteilla, kuten erillisillä subwoofereilla ja takakaiuttimilla, jotka tuovat lisää syvyyttä ja tehoa. Käytännössä tämä tarkoittaa sitä, että räjähdykset tuntuvat sohvassa asti, ainakin jos naapuri ei tule ensin koputtamaan oveen.

Myös televisiopuoli päivittyy. BRAVIA 3 II tarjoaa jopa 100 tuuman kokoluokan ja panostaa kuvanlaatuun Sonyn XR-prosessorilla sekä laajalla väriavaruudella. Mukana on myös pelaajille mieluisa 4K 120 Hz -tuki. Edullisempi BRAVIA 2 II puolestaan tähtää helppoon käyttökokemukseen ja perusvarmaan kuvanlaatuun, tarjoten 4K-skaalauksen ja tuen moderneille ääniformaateille.

Uutuudet tulevat ennakkotilattaviksi vaiheittain kevään aikana. Sony ei lähde keksimään kotiteatteria uudelleen, mutta hioo tuttua kaavaa pidemmälle ja muistuttaa samalla, että joskus paras leffailta löytyy omalta sohvalta.

OpenAI sulki videosovelluksensa ja Disney veti miljardin dollarin sijoituksensa Kommentit pois päältä artikkelissa OpenAI sulki videosovelluksensa ja Disney veti miljardin dollarin sijoituksensa

on sulkenut videota generoivan -sovelluksensa. Yhtiö ilmoitti päätöksestä viestissään, jossa se kiitti käyttäjiä mutta myönsi, että palvelun tarina päättyy toistaiseksi. Sulkeminen koskee myös suunnitelmia, jotka liittyivät laajempaan API-ekosysteemiin.

Samaan aikaan on vetäytynyt noin miljardin dollarin sijoitus- ja lisenssisopimuksesta, joka olisi mahdollistanut sen hahmojen käytön Sora-sovelluksessa. Sopimuksen oli tarkoitus tuoda mukaan muun muassa Marvelin, Star Warsin ja Pixarin hahmoja tekoälyvideoihin.

OpenAI:n Sora ehti herättää valtavaa huomiota, kun sen uudempi versio julkaistiin vuonna 2025. Sovellus mahdollisti realististen videoiden luomisen pelkällä tekstisyötteellä ja samalla se herätti nopeasti myös isoja huolia tekijänoikeuksista ja sisällön käytöstä ilman lupaa.

Kritiikkiä tuli laajasti studioilta, ammattiliitoilta ja jopa eri maiden viranomaisilta, jotka varoittivat vaikutuksista luovaan teollisuuteen. Erityisesti huolta herätti se, että käyttäjät saattoivat luoda videoita tunnetuista hahmoista ja julkisuuden henkilöistä ilman selkeitä rajoja.

Vaikka Disney on nyt vetäytynyt hankkeesta, yhtiö ei sulje pois tekoälyn käyttöä tulevaisuudessa. OpenAI puolestaan vihjaa jatkavansa kehitystä muilla alueilla, mutta Soran tarina näyttää ainakin toistaiseksi päättyneen ennen kuin se ehti kunnolla alkaa.