Hätkähdyttävän aito tekoälyjoulupukki uhkaa viedä tavan markettipukeilta työt (mutta ei naisia) Kommentit pois päältä artikkelissa Hätkähdyttävän aito tekoälyjoulupukki uhkaa viedä tavan markettipukeilta työt (mutta ei naisia)

Tavus-yhtiö on julkaissut uuden tekoälypohjaisen joulupukin osoitteessa santa.tavus.io. Palvelu mahdollistaa ”hätkähdyttävän aidon” keskustelun joulupukin kanssa ilman tavarataloihin jonottamista. Palvelu toimii myös suomeksi. Hankkeen takana ovat merkittävät sijoittajat, kuten Y Combinator, Sequoia ja Peter Thiel.

Vaikka videopuhelu tekoälyjoulupukin kanssa on ilmainen, palvelu vaatii sähköpostiosoitteen rekisteröitymistä varten. Tekoälyjoulupukki hyödyntää Tavusin kehittämää Conversational Video Interface (CVI) -teknologiaa, joka osoittautui testeissä yllättävän tarkkasilmäiseksi – pukki huomioi jopa yksityiskohtia käyttäjän huoneesta keskustelun aikana.

Joulupukki istuu perinteisessä asussaan jouluisen täydellisessä olohuoneessa takkatulen ääressä. Keskustelu alkaa, kun käyttäjä antaa kameralle ja mikrofonille käyttöoikeudet. Pukki kyselee joululahjatoiveista ja arvioi, onko lapsi ollut kiltti vai tuhma. Keskustelukokemusta on kuvailtu luontevaksi, ja tekoäly osaa kysellä tarkentavia kysymyksiä lahjatoiveisiin liittyen.

Tavusin mukaan tekoälyjoulupukki on ensisijaisesti näyte yhtiön teknologiasta, jota käytetään jo terveydenhuollossa, koulutuksessa, rekrytoinnissa ja asiakaspalvelussa. Teknologian taustalla on tekoälyrajapintoja, jotka mahdollistavat:

  • Monipuolisten syötteiden ymmärtämisen
  • Kehittyneen 3D-renderöinnin
  • Tunneanalyysin
  • Tuen 30 eri kielelle

Vaikka palvelu vaikuttaa viattomalta jouluiselta huvitukselta, se herättää kysymyksiä tekoälyn vaikutuksista perinteisiin ammatteihin. Tavaratalojen joulupukit saattavat tulevaisuudessa joutua kilpailemaan yhä kehittyneempien tekoälyratkaisujen kanssa.

Arctic Wolf vahvistaa sähköpostiturvaa – Abnormal AI nappaa huijaukset ennen kuin ne ehtivät perille Kommentit pois päältä artikkelissa Arctic Wolf vahvistaa sähköpostiturvaa – Abnormal AI nappaa huijaukset ennen kuin ne ehtivät perille

Kyberrikolliset rakastavat sähköpostia, sillä sen kautta tehtävät hyökkäykset ovat halpoja, helppoja ja skaalautuvat melkein loputtomiin. Nyt Arctic Wolf yrittää kääntää asetelman päälaelleen ottamalla käyttöön Abnormal AI:n käyttäytymiseen perustuvan tunnistuksen osana omaa Aurora-turva-alustaansa.

Arctic Wolfin tuoreen uhkaraportin mukaan yli neljännes kaikista kyberhyökkäyksistä kohdistui yritysten sähköposteihin, ja niistä peräti 73 prosenttia oli tietojenkalastelua. Toisin sanoen rikolliset eivät enää jaksa hakkeroida järjestelmiä, he yrittävät suoraan ihmisiä. Ja valitettavasti se toimii edelleen turhan hyvin.

Uusi integraatio tuo Arctic Wolfin Aurora-palveluun entistä tarkemman näkymän Microsoft 365- ja Google Workspace -ympäristöissä pyöriviin uhkiin. Kun Abnormal AI havaitsee poikkeavaa käytöstä, Aurora osaa puuttua peliin jo ennen kuin huijausviesti ehtii puraista. Käytännössä tämä tarkoittaa, että kalasteluviestit, kiristysyritykset ja haittaohjelmalinkit päätyvät suoraan karanteeniin eivätkä työntekijöiden postilaatikoihin.

Arctic Wolfin tuote- ja palvelujohtaja Dan Schiappa kuvaa sähköpostia yhä monimutkaiseksi ja hyväksikäytetyksi uhkamuodoksi, mutta lupaa, että uusi AI-yhdistelmä tuo asiakkaille kriittiset näkyvyys- ja reagointikyvyt. Yrityksille tämä tarkoittaa vähemmän vahinkoja ja vähemmän stressiä, sekä IT-osastolle hieman enemmän hengähdystilaa.

Aurora-käyttäjät hyötyvät lisäksi Arctic Wolfin tekoälyavusteisesta tietoturvakeskuksesta, joka reagoi hyökkäyksiin ja auttaa korjaustoimissa. Lopputulos: vähemmän huijausviestien aiheuttamia riskejä ja vähemmän keskeytyksiä työpäivään. Eikä maksa käyttäjälle muuta kuin mielenrauhaa, kenties jopa enemmän kuin moni euroiksi muutettava kybervahinko.

OnePlus julkaisee kolme uutta laitetta – lippulaiva 15R, 5G-tabletti Pad Go 2 ja edullinen Watch Lite saapuvat joulukuussa myös Suomeen Kommentit pois päältä artikkelissa OnePlus julkaisee kolme uutta laitetta – lippulaiva 15R, 5G-tabletti Pad Go 2 ja edullinen Watch Lite saapuvat joulukuussa myös Suomeen

OnePlus laajentaa ekosysteemiään tänä jouluna kolmella uudella laitteella. Yhtiö ilmoitti tuovansa globaalisti markkinoille uuden OnePlus 15R -älypuhelimen, tehokkaan 5G-yhteyksillä varustetun OnePlus Pad Go 2 -tabletin sekä uuden OnePlus Watch Lite -älykellon. Kaikki kolme tulevat saataville myös Suomessa, ja virallinen lanseeraus tapahtuu 17. joulukuuta.

    OnePlus 15R seuraa tuoreeltaan julkaistua OnePlus 15 -mallia ja tarjoaa uudistetun muotoilun kahdessa näyttävässä värissä: hillityssä hiilenmustassa ja raikkaassa Mint Breeze -vihreässä. Puhelimen ulkoasussa huomio kiinnittyy uuteen kameramoduuliin, jonka koristelu on asetettu täsmällisesti 45 asteen kulmaan – yksityiskohta, jonka huomaa vasta kun joku siitä mainitsee. Laite ei myöskään säikähdä olosuhteita: sen IP66-, IP68-, IP69- ja IP69K-luokitukset kertovat, että 15R on suunniteltu kestämään muutakin kuin satunnaisen kaatosateen.

    OnePlus Pad Go 2 tähtää keskihintaluokan ykköseksi. Tabletissa on heijastuksia estävä lasipinta, joka tuntuu kädessä yhtä mukavalta kuin näyttää. Musta Shadow Black -malli tarjoaa 5G-yhteydet ja reilusti tehoa viihteeseen ja työskentelyyn. Samalla julkaistaan myös OnePlus Pad Go 2 Stylo -kynä, jonka avulla muistiinpanojen, luonnosten ja muun luovan työn pitäisi sujua aiempaa tarkemmin ja sulavammin.

    OnePlus Watch Lite täydentää uutuuskolmikon. Uusi älykello tarjoaa lippulaivamallien keskeiset terveys- ja kuntoiluominaisuudet entistä edullisempaan hintaluokkaan. Hopeanvärinen teräsviimeistely antaa kellolle modernin ilmeen, joka sopii yhtä hyvin toimistolle, lenkkipolulle kuin joulupöydän ääreen.

    OnePlus julkaisee lisätietoja tulevina viikkoina, ja varsinainen julkistus tapahtuu 17.