Hätkähdyttävän aito tekoälyjoulupukki uhkaa viedä tavan markettipukeilta työt (mutta ei naisia) Kommentit pois päältä artikkelissa Hätkähdyttävän aito tekoälyjoulupukki uhkaa viedä tavan markettipukeilta työt (mutta ei naisia)

Tavus-yhtiö on julkaissut uuden tekoälypohjaisen joulupukin osoitteessa santa.tavus.io. Palvelu mahdollistaa ”hätkähdyttävän aidon” keskustelun joulupukin kanssa ilman tavarataloihin jonottamista. Palvelu toimii myös suomeksi. Hankkeen takana ovat merkittävät sijoittajat, kuten Y Combinator, Sequoia ja Peter Thiel.

Vaikka videopuhelu tekoälyjoulupukin kanssa on ilmainen, palvelu vaatii sähköpostiosoitteen rekisteröitymistä varten. Tekoälyjoulupukki hyödyntää Tavusin kehittämää Conversational Video Interface (CVI) -teknologiaa, joka osoittautui testeissä yllättävän tarkkasilmäiseksi – pukki huomioi jopa yksityiskohtia käyttäjän huoneesta keskustelun aikana.

Joulupukki istuu perinteisessä asussaan jouluisen täydellisessä olohuoneessa takkatulen ääressä. Keskustelu alkaa, kun käyttäjä antaa kameralle ja mikrofonille käyttöoikeudet. Pukki kyselee joululahjatoiveista ja arvioi, onko lapsi ollut kiltti vai tuhma. Keskustelukokemusta on kuvailtu luontevaksi, ja tekoäly osaa kysellä tarkentavia kysymyksiä lahjatoiveisiin liittyen.

Tavusin mukaan tekoälyjoulupukki on ensisijaisesti näyte yhtiön teknologiasta, jota käytetään jo terveydenhuollossa, koulutuksessa, rekrytoinnissa ja asiakaspalvelussa. Teknologian taustalla on tekoälyrajapintoja, jotka mahdollistavat:

  • Monipuolisten syötteiden ymmärtämisen
  • Kehittyneen 3D-renderöinnin
  • Tunneanalyysin
  • Tuen 30 eri kielelle

Vaikka palvelu vaikuttaa viattomalta jouluiselta huvitukselta, se herättää kysymyksiä tekoälyn vaikutuksista perinteisiin ammatteihin. Tavaratalojen joulupukit saattavat tulevaisuudessa joutua kilpailemaan yhä kehittyneempien tekoälyratkaisujen kanssa.

Roborock tuo markkinoille robotti-imurit, jotka on suunniteltu erityisesti suomalaiskotien arkea silmällä pitäen Kommentit pois päältä artikkelissa Roborock tuo markkinoille robotti-imurit, jotka on suunniteltu erityisesti suomalaiskotien arkea silmällä pitäen

Roborock tuo Suomen markkinoille uudet Saros 20 Sonic- ja Saros 20 -lippulaivamallit sekä päivitetyn Qrevo Edge 2 Pro -robotti-imurin. Uutuudet on suunniteltu erityisesti suomalaiskotien arkea silmällä pitäen: korkeita kynnyksiä, matalia huonekaluja ja lattioille unohtuvia johtoja tai leluja ei ole unohdettu suunnittelupöydällä.

Yksi Saros 20 -sarjan näkyvimmistä uudistuksista on kyky ylittää jopa 8,8 senttimetrin korkuisia kaksoiskynnyksiä uuden alustajärjestelmän avulla. Samalla robotit mahtuvat siivoamaan alle kahdeksan senttimetrin korkuisten huonekalujen alle – eli myös sinne sohvan alle, jonne pöly tuntuu katoavan omille teilleen. Imutehoa riittää pitkänukkaisillekin matoille jopa 36 000 pascalin edestä.

Saros 20 Sonic panostaa erityisesti moppaamiseen. Sen värähtelevä moppausjärjestelmä hinkkaa lattiaa jopa 4 000 kertaa minuutissa ja yltää reunoihin asti. Tavallinen Saros 20 taas on tehty koteihin, joissa lattialla on usein esteitä: tekoälypohjainen havainnointijärjestelmä tunnistaa yli 300 erilaista esinettä ja osaa kiertää ne ilman hermoja raastavaa jumittelua.

Molempien lippulaivamallien telakointiasema hoitaa käytännössä kaiken muun paitsi kahvinkeiton. Se tyhjentää pölysäiliön, pesee mopin jopa 100-asteisella vedellä, kuivaa sen lämpimällä ilmalla ja raikastaa pölypussit. Valmistajan mukaan prosessi poistaa yli 99,99 prosenttia mopin bakteereista.

Hieman edullisempi Qrevo Edge 2 Pro tuo monia lippulaivamallien ominaisuuksia mukanaan ja on suunnattu erityisesti lemmikkikoteihin. Se on TÜV SÜD -sertifioitu turvalliseksi myös lasten läheisyydessä ja varustettu harjoilla, joihin hiukset eivät kietoudu. Qrevo Edge 2 Pro on saatavilla 1 099 euron suositushintaan, Saros 20 Sonic Complete maksaa 1 399 euroa ja Saros 20 saapuu myyntiin huhtikuussa 1 299 euron hintalapulla.

Logitech G PRO X2 Superstrike on nyt saatavilla – haptinen uutuus saapui kauppoihin Kommentit pois päältä artikkelissa Logitech G PRO X2 Superstrike on nyt saatavilla – haptinen uutuus saapui kauppoihin

Logitech on tuonut myyntiin uuden G PRO X2 Superstrike -pelihiiren. Uutuus hyödyntää valmistajan kehittämää haptista teknologiaa ja on suunnattu erityisesti kilpapelaajille. Hiiri on nyt saatavilla Suomessa 189,99 euron suositushintaan.

Uusi haptinen teknologia keskiössä

G PRO X2 Superstrike on ensimmäinen pelihiiri, jossa käytetään niin sanottua HITS-teknologiaa. Lyhenne tulee sanoista Haptic Inductive Trigger System.

Perinteiset mekaaniset mikrokytkimet on korvattu sähkömagneettiseen kenttään perustuvalla ratkaisulla. Tämän ansiosta painallusvaste on 0,6 millimetriä. Lisäksi käyttäjä voi säätää reaktiopistettä kymmenellä eri herkkyystasolla.

Myös painallusvastetta voi muokata viidellä eri vaihtoehdolla. Näin hiiren tuntumaa voi hienosäätää omaan pelityyliin sopivaksi.

Valmistajan mukaan hiiri reagoi jopa 30 millisekuntia nopeammin kuin tyypillinen 125 millisekunnin USB-hiiri. Käytännössä tämä tarkoittaa pienempää viivettä erityisesti nopeatempoisissa peleissä.

Tarkkuutta ja suorituskykyä langattomasti

Hiiren sensorina toimii HERO 2, joka yltää kahdeksan kilohertsin päivitysnopeuteen. Lisäksi 88 G:n kiihtyvyys ja 888 tuuman sekuntinopeus tukevat nopeita liikkeitä ilman häiriöitä.

Langattomasta yhteydestä vastaa Lightspeed-teknologia. Sen tavoitteena on tarjota viiveetön käyttökokemus myös ilman johtoa.

Akun kerrotaan kestävän jopa 90 tuntia yhdellä latauksella. Tästä syystä hiiri soveltuu myös pidempiin pelisessioihin ja turnauskäyttöön.

Esillä Assembly Winter -tapahtumassa

Uutuushiiri on nähtävillä ja kokeiltavissa Assembly Winter -tapahtumassa 19.–22. helmikuuta 2026 Helsingin Messukeskuksessa. Tapahtuman messualueella kävijät pääsevät testaamaan hiirtä käytännössä.

Samalla laitteen voi hankkia suoraan tapahtumasta.

Hinta ja saatavuus

Logitech G PRO X2 Superstrike on nyt saatavilla Suomessa hintaan 189,99 euroa.