HBO Max paljasti uusia sarjoja ja odotettuja jatkokausia – mukana The Last of Us -sarjan toinen kausi Kommentit pois päältä artikkelissa HBO Max paljasti uusia sarjoja ja odotettuja jatkokausia – mukana The Last of Us -sarjan toinen kausi

The Last of Us - kausi 2

HBO Maxilta on luvassa jännittävä syksy ja talvi, kun useat odotetut uudet sarjat saapuvat suoratoistopalveluun. Samalla useat fanien suosikit palaavat uusien kausien merkeissä. Mukana on mm. uusi -sarja, joka laajentaa Denis Villeneuven elokuvien maailmaa.

Uudet odotetut sarjat

  • : Colin Farrell palaa Pingviinin rooliin tämän omaan spin-off-sarjaan, joka kertoo rikollispomojen Gotham Cityssä käymistä valtataisteluista.
  • Dune: Prophecy: Denis Villeneuven Dune-elokuvien maailma laajenee televisiosarjaan, joka kertoo uusia tarinoita Dyyni-universumista.
  • : Satiirinen komediasarja, joka pureutuu supersankarielokuvien maailmaan ja sen kulissien taakse.
  • : Stephen Kingin klassikkohorrorin maailma laajenee uuteen sarjaan, joka sijoittuu kaupunkiin, jossa painajaiset eivät koskaan pääty.
  • : Game of Thronesin maailmasta tuttu Jon Snow palaa omaan sarjaansa, joka kertoo hänen seikkailuistaan Valkoisen Kävelijän jälkeen.

Suositut sarjat palaavat

Faneille on luvassa myös tuttujen suosikkisarjojen paluuta:

  • : Mike Whitein palkittu antologiasarja jatkuu uudella kaudella, joka vie katsojat uuteen eksoottiseen lomakeskukseen.
  • : Post-apokalyptisen maailman selviytymistarina palaa odotetulle toiselle kaudelle, joka lupaa vieläkin suurempia haasteita Joelille ja Ellielle.
  • : Loistelias historiallinen draama jatkuu, kun New Yorkin rikkaiden ja vaikutusvaltaisten elämässä tapahtuu uusia käänteitä.
  • : Seksin ja kaupungin jatko-osa seuraa edelleen Carrie Bradshaw'n ja ystävien elämää New Yorkissa kolmannella kaudella.
  • : Kampuksen seksielämää käsittelevä komedia palaa uuden opiskeluvuoden pariin kolmannella kaudella.

Pelinäyttelijät unohdetaan ruutukäännöksissä, harmittelee Baldur’s Gate -tähti Kommentit pois päältä artikkelissa Pelinäyttelijät unohdetaan ruutukäännöksissä, harmittelee Baldur’s Gate -tähti

Baldur's Gate 3

:n näyttelijä ja ohjaaja Aliona Baranova ei säästele sanojaan asian suhteen, jossa videopelien näyttelijät jätetään liian usein paitsioon, kun peleistä tehdään elokuvia ja sarjoja. Baranova, joka myös antaa äänen orava-Corinnalle pelissä, puhui asiasta FanX-messuilla Tampassa ja hänen viestinsä oli selvä, fanit rakastavat pelinäyttelijöitä, mutta studiot eivät näytä huomaavan sitä.

Me nähdään, miten omistautuneita fanit ovat, etenkin queer-yhteisö, mutta se ei tunnu näkyvän isoissa ruuduissa. – Baranova harmitteli.

Esimerkiksi hänen brittisarja -roolinsa on käännetty ja levitetty Kiinaan, missä kohtaukset ovat keränneet tuhansia katselukertoja.

Myös muut Baldur's Gate 3 -näyttelijät saavat valtavaa fanitukea. Jennifer Englishin lyhytelokuvan ensi-iltaan ilmestyi 60 seuraajaa ihan vain -tarinan perusteella. Baranova muistuttaa myös, miten -sarjan yhteydessä Ashley Johnson nousi IMDb:n haetuimmaksi henkilöksi, eikä hän edes näytellyt sarjan pääroolia.

Miksi tällaista ei tapahdu enemmän? Miksi esimerkiksi Doug Cockle ei ollut mukana -sarjassa? Tai miksei meitä pyydetä edes animaatioihin, kuten Arcaneen? – Baranova kysyy.

Vaikka osa sarjoista, kuten The Witcher, perustuu kirjoihin eikä peleihin, on selvää, että pelien menestys on ollut ratkaisevaa niiden olemassaololle. Baranovan viesti on yksinkertainen, mutta painava, pelinäyttelijöitä aliarvioidaan. Ja se on sääli.

Alien: Earth tähtää jättiluokkaan Kommentit pois päältä artikkelissa Alien: Earth tähtää jättiluokkaan

:n uusi jättisarja : Earth lupaa olla isompi kuin hittisarja ja se on paljon sanottu, kun muistetaan Shogunin huikea 250 miljoonan euron budjetti. FX ei paljastanut tarkkaa hintalappua, mutta Variety kuvaili tuotantoa sanalla valtava.

Sarjan takana on Fargon luoja Noah Hawley, ja tarina pyörii avaruusalus USCSS Maginotin ympärillä, joka tekee pakkolaskun maahan. Tästä seuraa kohtalokas löytö, joka tuo tutut xenomorphit, sekä uusia, ällöttävän näköisiä muukalaislajeja, suoraan ihmiskunnan silmien eteen.

Vaikka sarja sijoittuu vain muutamaa vuotta ennen alkuperäistä Alien-elokuvaa, Hawley ei aio sitoa itseään Ridley Scottin prequel-elokuvien juoniin (Prometheus, Covenant).

Kaiken ei tarvitse loksahtaa yhteen kuin Marvelissa. Alien-universumi ei vaadi sitä. – FX:n pomo Gina Balian sanoo suoraan.

Tämä voi olla helpotus faneille, jotka eivät halua jatkuvaa aikajanan päänsärkyä.

Alien: Earthin visuaalisia tehosteita on jo kehuttu, ja FX toivoo sen olevan heidän oma tai . Sarja starttaa kahdella jaksolla 12. elokuuta Hulussa sekä FX:llä ja :ssa (13. elokuuta Suomessa Disney+:ssa). Kaikkiaan luvassa on kahdeksan jaksoa, jotka ilmestyvät viikoittain.

Mielenkiintoinen lisä, sarjan maailmassa maata hallitsee viisi suuryritystä, ja hybridi-ihmisten (robotti, jossa on ihmistietoisuus) kehitys on käynnissä. Päähenkilö Wendy (Sydney Chandler) on ensimmäinen hybridi ja tämä kuulostaa jo itsessään hyvältä katastrofin reseptiltä.