HBO vihjailevalla tuulella: The Last of Us -sarja saa neljä tuotantokautta Kommentit pois päältä artikkelissa HBO vihjailevalla tuulella: The Last of Us -sarja saa neljä tuotantokautta

The Last of Us

:n menestyksekäs The Last of Us -sarja saattaa jatkua kakkoskauden jälkeen vielä kahden tuotantokauden verran, paljastaa yhtiön johtaja Francesca Orsi. Vaikka lopullista päätöstä ei ole tehty, Orsi kertoo Deadlinelle, että tämänhetkinen suunnitelma on tehdä nykyisen kauden jälkeen vielä kaksi kautta.

Huhtikuussa 2025 alkavan toisen kauden osalta Orsi antaa vihjeitä tulevasta:

”Tarinassa esitellään erilaisia selviytymisestä kilpailevia ryhmittymiä, joilla on erityisen kiinnostava lähestymistapa selviytymiseen. Ryhmien puvustus ja maskeeraus erottavat ne selvästi tavallisista ihmisistä.”

Toisin kuin ensimmäinen kausi, joka kattoi kokonaan ensimmäisen pelin tapahtumat, -pelin tarina jaetaan useammalle kaudelle. Toinen kausi koostuu seitsemästä jaksosta.

Uudella kaudella nähdään uusia näyttelijöitä: Kaitlyn Dever Abbyn roolissa, Danny Ramirez Mannyna ja Tati Gabrielle Melinä. Catherine O'Haran rooli on vielä mysteeri.

Ensimmäinen kausi keräsi ylistäviä arvosteluja. IGN antoi sarjalle arvosanan 9/10 ja kehui sitä ”hämmästyttäväksi adaptaatioksi, joka ihastuttaa sekä uusia katsojia että pelin tuntevia faneja.”

MindsEye haastaa GTA:n – uusi peli julkaistaan kesäkuussa varsin soppeliin hintaan Kommentit pois päältä artikkelissa MindsEye haastaa GTA:n – uusi peli julkaistaan kesäkuussa varsin soppeliin hintaan

Entisen -veteraanin Leslie Benziesin studio julkaisi uuden trailerin tulevasta toimintapelistään ja paljasti samalla hintatiedot sekä pelin sisältösuunnitelmat. -tyylinen peli julkaistaan 10. kesäkuuta 2025 :lle, |S:lle ja :lle ( ja ).

Mindseye sijoittuu lähitulevaisuuden kaupunkiin nimeltä Redrock. Pelaajat ottavat ohjat entisestä sotilaasta Jacob Diazista, joka kamppailee menneisyytensä ja neuroimplanttinsa synkkien salaisuuksien kanssa. Tarina lupaa jännitystä, salaliittoja, tekoälyuhkia ja korruptoituneita yhtiöitä – kaikki upeasti toteutettuna Unreal Engine 5 -grafiikkamoottorilla.

Hinta, joka yllättää iloisesti

Pelin hinta on 55 euroa (59,99 USD, mikä on selkeästi alempi kuin monien isojen julkaisujen nykyiset 70–80 euron hintalaput. Julkaisussa mukana tulee:

  • Tarinavetoinen yksinpelikampanja
  • Vapaa yksinpelitila
  • Tehtäviä (kuten “Destruction Site Shootout”, “Honor Amongst Thieves” ja “Friendly Fire”)
  • Kilpa-ajoja (6 tavallista, 6 checkpoint-kisaa ja 3 drone-kisaa)

Premium-passin ostajat saavat lisäksi lisätehtävän ja eksklusiivisia kosmetiikkatuotteita.

Pelaajat luomassa omaa sisältöä

Vain PC-pelaajille tarjolla on myös pelin sisäinen luontityökalu, jolla voi tehdä omia seikkailuja käyttäen MindsEye'n omaa pelisisältöä – mahdollisuus rakentaa jotain aivan uutta.

Suunnitelmat julkaisun jälkeen

Studio lupaa kuukausittain uutta sisältöä, mukaan lukien tehtäviä, haasteita ja laajennuksia. Loppuvuoden 2025 sisältösuunnitelma kattaa:

  • Kesä: yhteisöpäivityksiä ja uusia tehtäviä
  • Syksy: uusia yksinpelitiloja, moninpeli sekä lisätehtäviä
  • Talvi: vapaan pelin laajennuksia ja uusia tehtäviä

MindsEye tähtää pitkäikäiseksi peliksi, jossa yhdistyvät kehittäjien ja pelaajien luomat kokemukset.

Skull and Bones -merirosvoseikkailu sai uuden PvP-päivityksen Kommentit pois päältä artikkelissa Skull and Bones -merirosvoseikkailu sai uuden PvP-päivityksen

Skull And Bones

on julkaissut -peliin ilmaisen Death Tides PvP-päivityksen, joka tuo mukanaan uusia taisteluita, yhteistyöpohjaista pelaamista ja tietenkin saalista ja säpinää.

Tuore päivitys avaa toisen pelivuoden neljällä uudella taistelualueella, joissa pelaajat kohtaavat toisensa joukkueina. Tavoitteena on pärjätä muita merirosvoporukoita vastaan, mikä ei onnistu yksin räiskimällä. Uusi pelitila vaatii pelaajilta yhteistyötä, suunnitelmallisuutta ja kykyä reagoida nopeasti. Ilman kommunikaatiota uppoaa nopeasti – ihan kirjaimellisesti.

Voittajille on tarjolla vaihtuvaa ryöstösaalista, jonka avulla voi päivittää omaa laivaa tai muuten vain esitellä muille, kuka täällä määrää. Toinen pelivuosi tuo muutenkin mukanaan lisää sisältöä: uutta pelattavaa, parannuksia pelikokemukseen ja entistä enemmän säätövaraa oman seikkailun räätälöintiin. Myös Pro -pelaajat saavat oman teknisen päivityksensä, joka hioo kokemusta entisestään.

Lue myös: Purjeilla kohti pettymyksiä – arvostelussa merirosvoseikkailu Skull and Bones

Skull and Bones on moninpeli avoimessa merimaailmassa, jossa seikkaillaan, selvitään ja taistellaan. Teemana on klassinen merirosvomeininki: isoja laivoja, karismaattisia hahmoja ja kunnon kahakoita. Pelissä yhdistyvät selviytymispelien elementit ja toiminnalliset meritaistelut, ja mukana on myös ristiinpelaaminen konsolien ja :n välillä.

Peli on saatavilla PlayStation 5:lle, :lle ja PC:lle ( ja Ubisoft Store). Ikäraja on PEGI 18.