Heinäkuun PS Plus -pelit selvillä – luvassa Rise of the Tomb Raider, NBA 2K20 ja Erica Kommentit pois päältä artikkelissa Heinäkuun PS Plus -pelit selvillä – luvassa Rise of the Tomb Raider, NBA 2K20 ja Erica

Rise of the Tomb Raider

On tullut taas se aika kuukaudesta kun seuraavan kuuakauden Playstation Plus -ilmaispelit paljastetaan. Tällä kertaa luvassa on kolme peliä: Tomb Raider: 20 Year Celebration, NBA 2K20 ja Erica.

Alunperin vuonna 2013 ilmestynyt Rise of the Tomb Raider käynnisti pelisarjan uudelleen. Siinä Lara Croft suuntaa Siperiaan etsimään legendaarista Kitezhin kaupunkia ja samalla taistellen puolisotilaallista Trinity -organisaatiota vastaan.

NBA 2K20 on 2K Gamesin suosittu koripallosimulaatio, joka tuskin sen koommin esittelyitä kaipaa.

Erica puolestaan on viime vuonna ilmestynyt näytelty interaktiivinen trilleri, jonka pelaaminen vaatii myös Android tai iOS -mobiililaitteen.

Heinäkuun PS Plus pelit tulevat ladattavaksi tänä perjantaina 3. heinäkuuta.

Destiny 2 -pelaajat aikovat kaataa palvelimet massiivisella protestilla kesäkuussa Kommentit pois päältä artikkelissa Destiny 2 -pelaajat aikovat kaataa palvelimet massiivisella protestilla kesäkuussa

-yhteisössä kuohuu, kun on päättänyt lopettaa pelin live-tuen ja siirtää painopisteen uuteen -projektiin. Päätös on saanut osan faneista järjestämään poikkeuksellisen protestin, sillä tavoitteena on palata peliin massoittain 9. kesäkuuta ja kuormittaa palvelimet äärimmilleen.

Redditissä käynnistynyt kampanja kehottaa pelaajia palaamaan vielä kerran 2:n maailmaan samaan aikaan, kun peli saa viimeisen sisältöpäivityksensä. Ideana on näyttää, että kiinnostus ei ole kadonnut, ja samalla yrittää jopa rikkoa Marathonin pelaajahuiput.

Reaktio on ollut voimakas. Satojen ja tuhansien kommenttien joukossa moni lupaa palata mukaan vielä yhden viimeisen kerran, oli syynä sitten nostalgia tai suora protesti päätöksille. Osa puhuu jopa palvelinten kaatamisesta, vaikka käytännössä kyse on enemmän äänekkäästä mielenilmauksesta kuin teknisestä uhasta.

Tilannetta sävyttää myös se, että Destiny 2 lisätään -palveluihin juuri viimeisen päivityksen yhteydessä, joten pelaajamäärien odotetaan joka tapauksessa nousevan. Samalla keskustelu pelin tulevaisuudesta on muuttunut entistä tunteikkaammaksi, kun jatko-osaa ei tiettävästi ole kehitteillä.

Vaikka serverien kaataminen tuskin toteutuu kirjaimellisesti, tapaus kertoo selvästi siitä, että Destiny-yhteisö ei aio hyvästellä sarjaa hiljaa.

Kesäkuun PlayStation Plus -pelit tuovat hurjan co-op-kattauksen Kommentit pois päältä artikkelissa Kesäkuun PlayStation Plus -pelit tuovat hurjan co-op-kattauksen

paljasti kesäkuun -kuukausipelit, ja tarjolla on tällä kertaa varsin vauhdikas kolmikko. Pelaajat pääsevät kutistumaan muurahaisen kokoisiksi, pieksemään sarjakuvahahmoja ja selviytymään synkästä tulevaisuudesta täynnä vihamielisiä mutantteja.

Kesäkuun suurimpiin nimiin kuuluu , jossa pelaajat yrittävät pysyä hengissä jättimäiseksi muuttuneella takapihalla. Selviytymispeliä voi pelata yksin tai jopa neljän pelaajan yhteistyönä, joten hämähäkkikammoiset voivat nyt huutaa yhdessä kavereidensa kanssa.

Mukana on myös ,000: Darktide, joka tarjoaa synkkää toimintaa neljän pelaajan co-op-räiskintänä. Jos ketjusaha-miekka ja futuristinen kaaos kuulostavat hyvältä yhdistelmältä, Darktide osuu melko varmasti oikeaan hermoon. Tunnelma on kuin avaruusasemalla järjestetyssä maailmanlopussa – eikä kukaan ole tuonut kahvia.

Hieman kevyempää menoa tarjoaa , jossa vastakkain asettuvat muun muassa Paavo Pesusieni, Teini-ikäiset mutanttininjakilpikonnat ja Jimmy Neutron. Peli jatkaa Smash Bros -henkistä kaavaa, mutta Nickelodeonin sekopäisellä energialla.

Kaikki kolme peliä ovat PlayStation Plus -tilaajien ladattavissa 2. kesäkuuta – 6. heinäkuuta. Lisäksi pysyy palvelussa tarjolla vielä 16. kesäkuuta asti, joten virtuaalinurmet eivät hiljene aivan heti.