Helmikuun Game Pass -lisäykset julkistettu – joukossa Project Winter sekä Final Fantasy XII The Zodiac Age Kommentit pois päältä artikkelissa Helmikuun Game Pass -lisäykset julkistettu – joukossa Project Winter sekä Final Fantasy XII The Zodiac Age

Microsoft vastikään julkisti helmikuun lisäykset heidän Game Pass  -palveluun.

Helmikuun alkupuolella, ylihuomisesta alkaen, Game Passin pc-käyttäjät voivat nautiskella Ghost of A Tale rooliseikkailusta. Project Winter ja The Falconeer -nimikkeet ilmestyvät palveluun samana päivänä. Jälkimmäiset eivät tule pelkästään tietokonepelaajille, vaan niitä voi myöskin pelata konsolilla tai xcloud pilvipalvelun kautta Android-puhelimella.

Lähempänä kuun puoliväliä näiden joukkoon liittyvät Final Fantasy XII The Zodiac Age, Wolfenstein Youngblood, Stealth Inc 2 sekä Jurassic World Evolution. Näistä nimikkeistä Wolfenstein Youngblood on pelattavissa pilvipalvelun kautta, kun taas Ivaliceen sijoittuva Final Fantasy XII on käytettävissä konsolilla ja tietokoneella. Dinosauruspuiston hoitoa voi Game Passin kautta harrastaa puhelimella ja tietokoneella.

Listan nimikkeistä selkeästi tunnetuimpiin kuuluva julkaisu on Final Fantasy XII The Zodiac Age. Kyseessä on aikanaan PlayStation 2 -konsolille julkaistu tunnetun roolipelisarjan jatko-osan remasterointi, johon voitte tutustua allaolevan trailerin kautta.

Take-Twon johtaja: konsolit eivät katoa, mutta pelaaminen valuu kohti PC:tä Kommentit pois päältä artikkelissa Take-Twon johtaja: konsolit eivät katoa, mutta pelaaminen valuu kohti PC:tä

Take-Two Interactiven toimitusjohtaja Strauss Zelnick arvioi haastattelussa, että peliala on selvästi siirtymässä kohti PC:tä, vaikka perinteiset pelikonsolit eivät olekaan katoamassa mihinkään. Hänen mukaansa tulevaisuus suosii avoimia järjestelmiä suljettujen sijaan, ja PC istuu tähän kehitykseen luontevasti.

Zelnick muistutti, että konsoli on lopulta enemmän kokemus kuin laite. Rikas, pitkä peli, jota pelataan isolta ruudulta, ei ole häviämässä, vaikka teknologia sen takana muuttuisi. Markkina on tällä hetkellä jakautunut tasaisesti konsolien ja mobiilin välillä, mutta mobiili kasvaa yhä nopeammin, eikä hidastumista ole näkyvissä.

Kehityksen suunta näkyy jo alan jättien liikkeissä. Sony ja Nintendo pitävät kiinni perinteisistä konsoleista, mutta Microsoft vihjaa yhä avoimempaan, PC-lähteiseen suuntaan tulevissa laitteissaan. Microsoftin toimitusjohtaja Satya Nadella totesi hiljattain, että Xbox kehitettiin alun perin paremmaksi PC:ksi pelaamista varten, ja siihen filosofiaan saatetaan palata. Myös Valve on lisännyt vettä myllyyn julkaisemalla uuden Steam Machine -hybridinsä.

Vaikka Take-Two tunnetaan jättisarjoistaan, kuten Grand Theft Auto, Borderlands ja NBA 2K, se investoi viime vuosina massiivisesti mobiilipelaamiseen. Yhtiö osti Zyngan vuonna 2022 noin 11,7 miljardilla eurolla, ja ostos on sittemmin osoittautunut erittäin kannattavaksi. Viime neljänneksellä mobiilipelien osuus Take-Twon liikevaihdosta oli 46 %, kun konsolit tuottivat 41 % ja PC sekä muut alustat 13 %.

Zelnickin mukaan mobiilin vetovoima on yksinkertainen. Se kulkee mukana, on helppo palata ja puhuttelee valtavan suurta yleisöä. Hän ennustaa mobiilille noin 10 prosentin kasvua jo seuraavalla neljänneksellä. Vaikka pandemiahuippujen jälkeen markkina notkahti, tänä vuonna mobiilipelaaminen on jälleen piristymässä, samalla kun PC pelaamisen sydämenä vahvistuu entisestään.

Game Pass räjäyttää marraskuun käyntiin – Call of Duty, kana ja jumalat samassa paketissa Kommentit pois päältä artikkelissa Game Pass räjäyttää marraskuun käyntiin – Call of Duty, kana ja jumalat samassa paketissa

Xboxin Game Pass saa marraskuussa todellisen pelisateen. Tarjolla on kaikkea uuden Call of Duty: Black Ops 7:n lähitulevaisuuden taisteluista kananmunien epätoivoiseen pakomatkaan ja hiirten kaupunginrakennukseen kissahallitsijoiden vallan alla. Jos koskaan on aika kokeilla jotain uutta, se on nyt.

Suurin paukku on tietysti Call of Duty: Black Ops 7, joka saapuu 14. marraskuuta suoraan Game Passiin. Treyarchin ja Raven Softwaren kehittämä peli lupaa tähän asti laajimman Black Ops -kokemuksen, täynnä yhteispeliä, 6v6-taistoja, 20v20-kenttiä ja paluun synkkään zombimaailmaan.

Sitä ennen julkaistaan kuitenkin todellisia kuriositeetteja. Dead Static Drive (5.11) vie pelaajan 80-luvun painajaismaiselle road tripille, kun taas Egging On (6.11) kertoo kananmunasta, joka yrittää selvitä maailmassa ilman että kuori murtuu – kirjaimellisesti. Samana päivänä Whiskerwood kutsuu hiiret rakentamaan omaa siirtokuntaansa kissahallitsijoiden vallan alla.

Lisäksi nähdään muun muassa interdimensionaalista junamatkailua (Voidtrain), jumaltappelua (Great God Grove) ja jopa kyyhkytiimien kaupunkisiivousta (Pigeon Simulator). Jos tämä kuulostaa sekavalta, se on vain merkki siitä, että Game Passin marraskuu on kaikkea muuta kuin tylsä.

Vanhoista tutuista The Outer Worlds 2 ja Ninja Gaiden 4 ovat jo pelattavissa, joten tekemisen puute ei uhkaa ketään.

Strategiapelien ystäville on tänään juhlapäivä: Age of Empires IV: Dynasties of the East on nyt saatavilla. Uusi laajennus tuo mukanaan neljä Itä-Aasian dynastioista inspiraationsa saanutta sivilisaatiota, kuten Mongolien Kulta­inen orda ja Japanin Sengoku Daimyot. Jokaisella on omat yksikkönsä, teknologiansa ja taktiikkansa – täydellistä niille, jotka haluavat hallita taistelukenttää tyylillä ja älyllä.

Samalla muutkin pelit saavat tuoretta sisältöä. Lost in Random -pelin uusi The Eternal Die Wager’s Gauntlet -päivitys tuo viikoittaisia haasteita, uusia aseita ja keräilyesineitä – sopivasti niille, joilla on nopat aina valmiina heitettäväksi.

Tähtien ystäville puolestaan on luvassa terävämpää 4K-näkymää, kun Stellaris: Console Edition päivittyy Xbox Series X|S:lle 6. marraskuuta. Päivitys laajentaa galakseja, parantaa suorituskykyä ja lisää sisältöä jo valmiiksi massiiviseen avaruusstrategiaan.

Lisäherkkuina Game Pass -tilaajat saavat etuja useisiin peleihin: Superballissa avautuu 16 sankaria ja Sea of Thievesissa voi juhlia tanssiemoteilla. Mutta kiirettä pitää – Football Manager 2024, Frostpunk ja muutama muu peli poistuvat palvelusta 15. marraskuuta. Nyt on siis hyvä hetki valloittaa jalkapallon maailma tai pelastaa viimeinen kaupunki pakkaselta – ennen kuin nekin katoavat kirjastosta.