Helpotusta koronaeristykseen – GOG jakaa 27 ilmaista peliä Kommentit pois päältä artikkelissa Helpotusta koronaeristykseen – GOG jakaa 27 ilmaista peliä

GOG

CD Projektin GOG -kauppapaikka on heittääntynyt anteliaaksi koronaeristystä poteville ja tarjoaa 27 peliä täysin ilmaiseksi. Pelit eivät ole ehkä sieltä uusimmasta päästä, mutta kuitenkin klassikoita ja niiden parissa saa varmasti ajan vierähtämään.

Erityisesti Ultima, Postal ja Shadow Warrior aiheuttavat välittömän nostalgiaryöpyn.

Tässä lista ilmaisista peleistä:

  • Akalabeth: World of Doom
  • Alder’s Blood Prologue
  • Beneath a Steel Sky
  • Bio Menace
  • Builders of Egypt: Prologue
  • Cayne
  • Doomdark’s revenge
  • Eschalon: Book I
  • Flight of the Amazon Queen
  • GWENT: The Witcher Card Game
  • Hello Neighbor Alpha Version
  • Jill of the Jungle: The Complete Trilogy
  • Legend of Keepers: Prologue
  • The Lords of Midnight
  • Lure of the Temptress
  • Overload – Playable Teaser
  • Postal: Classic and Uncut
  • Sang-Froid: Tales of Werewolves
  • Shadow Warrior Classic Complete
  • Stargunner
  • Sunrider: Mask of Arcadius
  • Teenagent
  • Treasure Adventure Game
  • Tyrian 2000
  • Ultima 4: Quest of the Avatar
  • Ultima World of Adventure 2: Martian Dreams
  • Worlds of Ultima: The Savage Empire

Myös kilpaileva kauppapaikka Steam viettää Spring Game Festival -nimistä tapahtumaa ja tarjoaa hieman uudempien pelien demoja pelattavaksi. Voit tarkistaa pelit täältä.

Voit ladata pelit ilmaiseksi täältä.

Vampire: The Masquerade – Bloodhunt sulkee palvelimet huhtikuussa 2026 Kommentit pois päältä artikkelissa Vampire: The Masquerade – Bloodhunt sulkee palvelimet huhtikuussa 2026

Vampire: The Masquerade - Bloodhunt

Synkät uutiset leviävät Prahan öisillä katoilla. Ilmainen battle royale -peli Vampire: The Masquerade – Bloodhunt lopettaa palvelunsa. Kehittäjä Sharkmob ilmoitti raskaalla sydämellä, että pelin palvelimet suljetaan lopullisesti 28. huhtikuuta 2026. Tämä tarkoittaa, että vampyyrien viimeinen auringonnousu Prahan yllä on enää kuuden kuukauden päässä.

Peli, joka herätti vampyyrien maailman henkiin PC:llä ja PlayStation 5:llä, on ehtinyt olla pelaajien ilona nelisen vuotta. Vaikka kehitystyö uusien päivitysten osalta lopetettiin jo toukokuussa 2023, palvelimet pidettiin käynnissä uskollisten fanien ansiosta. Nyt on kuitenkin tullut se surullinen hetki: kehittäjän mukaan nykyinen pelaajamäärä on pudonnut tasolle, jossa palvelimien ylläpitäminen ei ole enää taloudellisesti kestävää.

Vaikka lopetuspäätös on raskas, faneilla on vielä aikaa nauttia Prahan taisteluista! Peli pysyy täysin pelattavissa huhtikuun 2026 loppuun asti. Valitettavasti uuden pelivaluutan ostaminen on estetty ilmoituksen myötä, mutta kaikki jo omistetut ”tokenit” voi käyttää kaupassa ennen palvelinten alasajoa. Sharkmob kannustaakin yhteisöä nauttimaan viimeisistä kuukausistaan katoilla ja luomaan uusia muistoja.

Bloodhunt on ollut ainutlaatuinen lisä battle royale -genreen tuomalla siihen Vampire: The Masquerade -roolipelimaailman teemoja. Vaikka palvelinten sulkeminen tarkoittaa, ettei peliä voi enää pelata kyseisen päivämäärän jälkeen ja kaikki tili- ja pelitiedot poistetaan, jäävät taistelut ja ystävyydet elämään niitä kokeneiden mieliin.

Starfieldin PS5-versiota joudutaan odottamaan – julkistus siirtyy ensi vuoteen Kommentit pois päältä artikkelissa Starfieldin PS5-versiota joudutaan odottamaan – julkistus siirtyy ensi vuoteen

Starfield-fanit joutuvat odottamaan vielä hetken, ennen kuin avaruusseikkailu saapuu PlayStation 5:lle. Luotettavana pidetty sisäpiirilähde kertoo, että PS5-portin julkistus siirtyy vuoteen 2026, vaikka huhuja pelin saapumisesta PlayStationille on liikkunut jo pitkään.

Alun perin odotettiin, että pelin PS5-versiosta kerrottaisiin vielä tämän vuoden aikana. Nyt kuitenkin näyttää siltä, että pelaajat joutuvat tyytymään vain Xboxilla ja PC:llä pelattavaan alkuperäiseen versioon, kunnes Bethesda päättää paljastaa yksityiskohdat ensi vuonna.

Sisäpiirilähteen mukaan Starfieldin portti on kuitenkin todellinen, ja tarkoitus on julkaista se PS5:lle. Aikataulun mukaan peli ja sen uusi laajennus voivat olla valmiita PS5:lle keväällä 2026. Microsoft on aiemmin kertonut, ettei sillä ole syytä estää peliä saamasta uusia pelaajia toisella alustalla, mikä tukee huhuja julkaisun laajentumisesta.

Samalla Bethesda on vihjaillut tulevasta Starfieldin DLC:stä nimeltä ‘Terran Armada’, mutta yksityiskohtia ei ole vielä vahvistettu. Starfieldin ystäville jää siis jännittävä odotusaika, sillä uusia seikkailuja odotetaan, mutta PlayStation-käyttäjien kannattaa varautua vielä pitkään odotukseen.