Helvetti aukeaa jälleen: Clive Barkerin Hellraiser saa oman kauhupelinsä Kommentit pois päältä artikkelissa Helvetti aukeaa jälleen: Clive Barkerin Hellraiser saa oman kauhupelinsä

Jos olet kaivannut lisää painajaisia elämääsi, Saber Interactive ja Boss Team Games tarjoavat niitä avokätisesti. Clive Barker’s Hellraiser: Revival on juuri julkistettu ja ensitraileri on kaikkea muuta kuin sydänhermoille sopiva. Kyseessä on tarinavetoinen, yksin pelattava selviytymiskauhupeli, joka ilmestyy PlayStation 5:lle, Xbox Series X|S:lle ja PC:lle.

Hellraiser on kulttiklassikko, jonka juuret ovat Barkerin novellissa The Hellbound Heart ja joka synnytti 11 elokuvaa sekä joukon sarjakuvia. Pelissä seurataan Aidania, joka joutuu avaamaan Genesis Configuration -nimisen arvoituksellisen laatikon pelastaakseen tyttöystävänsä kirjaimellisesta helvetistä. Matkalla on pakko liittoutua itse Pinheadin kanssa ja kyllä, hänen ikoniset neulat palaavat Doug Bradleyn voimin ensimmäistä kertaa lähes kahteen vuosikymmeneen.

Trailerissa vilisee Barkerin estetiikkaa, verta, lihaa ja erikoista viehätystä kivun ja nautinnon rajamailla. Mukana on legendaarinen Lament Configuration -palapeli, Cenobitien groteski seurue ja lupaus siitä, että jokainen hetki voi muuttua helvetilliseksi painajaiseksi. Barker itse on ollut mukana käsikirjoituksessa ja lupaa kokemuksen, jossa kauneus ja kauhu kietoutuvat toisiinsa.

Luvassa on yhdistelmä infernaalisia voimia ja maallisia aseita, joilla vihollisten lihoja revitään tai ehkä nautitaan? Vihollisina odottavat helvetin olennot, kultistit ja Cenobite-fanaatikot. Epäonnistuminen ei ole vaihtoehto, sillä kuten Pinhead varoittaa: kärsimyksesi tulee olemaan legendaarista, jopa helvetissä.

Uskallatko avata laatikon? Pelin julkaisupäivää ei ole vielä paljastettu, mutta trailerin perusteella helvetti näyttää houkuttelevan tutulta ja yhtä kammottavalta kuin aina ennenkin.

SunderBound tuo klassisen bullet-hellin PC:lle Kommentit pois päältä artikkelissa SunderBound tuo klassisen bullet-hellin PC:lle

Vanhan koulukunnan ammuskelupelit saavat uuden tulokkaan, kun SunderBound julkistettiin PC:lle. Kipi Interactiven kehittämä peli vie pelaajat rapistuvaan mega-torniin, jossa selviytyminen onnistuu vain kerros kerrokselta. Mukana on kaksinpeli-tila luotettavan kaverin kanssa tai yksinpeli tekoälykumppanin avustuksella.

Peli yhdistää vauhdikkaan bullet-hellin ja roguelite-tyyppisen etenemisen, eli jokainen huone on testi, jokainen päivitys ansaitaan ja torni pitää kiivetä huipulle päästäkseen ulos. Kehittäjien mukaan kyseessä on kunnianosoitus klassisille top-down twin-stick -shooter -peleille, ja sen hektinen tunnelma on taattu.

SunderBound on vielä kehitysvaiheessa, mutta kiinnostuneet voivat lisätä sen Steam-toivelistalleen. Peli tarjoaa siis lupaavan annoksen vanhan ajan haastetta ja yhteistyön iloa niille, jotka kaipaavat nostalgista ammuskelua nykyaikaisella twistillä.

Dragon Quest 1 & 2 HD-2D Remake tuo klassikot moderniin kuosiin Kommentit pois päältä artikkelissa Dragon Quest 1 & 2 HD-2D Remake tuo klassikot moderniin kuosiin

Square Enix jatkaa onnistunutta HD-2D-remake -linjaansa, tällä kertaa klassikoilla Dragon Quest 1 ja 2. Uudelleenrakennetut pelit seuraavat Dragon Quest 3:n jalanjälkiä, mutta tarjoavat silti omanlaisensa kokemuksen, kaunis grafiikka ja tunnelmalliset kaupungit sekä luolat pysyvät ennallaan, mutta pelit tuntuvat selvästi vanhemmilta ja haastavammilta.

Dragon Quest 1 on erityisen kova pala, jossa pelaaja ohjaa ainoaa hahmoa koko pelin ajan ilman liittolaisia. Tämä tarkoittaa, että jokainen taistelu vaatii tarkkaa suunnittelua ja resurssien hallintaa – virheitä ei voi enää siirtää toisten harteille. Sen sijaan Dragon Quest 2 tarjoaa täyden neljän hengen party-kokoonpanon, mikä tekee taisteluista strategisempia ja antaa mahdollisuuden kokeilla uusia pelitapoja.

Molemmat pelit hyödyntävät Dragon Quest 3:n tuomia parannuksia, kuten helppotilaa, taisteluoptioiden nopeutusta ja automaattisia strategioita, ja lisäävät uusia ominaisuuksia, kuten vihollistyyppeihin sopivien hyökkäysten korostamisen. Tämä tekee etenemisestä helpompaa erityisesti uusille pelaajille, mutta tarjoaa silti syvyyttä hardcore-RPG-faneille.

Dragon Quest 1 & 2 HD-2D Remake julkaistaan 30. lokakuuta Nintendo Switch 2:lle, PS5:lle, Xbox Series X|S:lle ja PC:lle. Klassikot saavat näin uuden elämän modernissa muodossa, ja luvassa on myös yllätyksiä, joita alkuperäisissä peleissä ei ollut.