Hextech Mayhem: A League of Legends Story ilmestyy Switchille ja PC:lle ensi viikolla Kommentit pois päältä artikkelissa Hextech Mayhem: A League of Legends Story ilmestyy Switchille ja PC:lle ensi viikolla

Hextech Mayhem: A League of Legends Story

on ilmoittanut julkaisevansa uuden rytmijuoksentelupelin nimeltään Hextech Mayhem: A Story. Pelin on kehittänyt , -sarjan luoja.

League of Legends -universumiin sijoittuva on rytmijuoksentelu, jossa nähdään Ziggs, unohtumaton yordle ja Hexplosives-lahjakkuus. Pelaajien on suoritettava pommihyppyjä ja pommi-iskuja varpaita napauttelevan ääniraidan tahdissa välttääkseen esteitä, riisuakseen viholliset aseista ja sytyttääkseen tulilankoja räjähtävän ketjureaktion käynnistämiseksi ja maksimaalisen sekasorron saavuttamiseksi.

Pelin aikana pelaajat aiheuttavat harmia Piltoverin eri naapurustoissa ja välttelevät tunnettua ”hauskuus-kiellettyä” tiedemiestä Heimerdingeriä, Ziggsin kaoottisessa pyrkimyksessä rakentaa mahtavin pommi, jonka Runeterra on koskaan nähnyt!

Hextech Mayhem: A League of Legends Story on ennakkotilattavissa Nintendo :lle ja :lle :n, .comin, ja Epic Games Storen kautta. Ennakkotilaajat näiltä kauppapaikoilta saavat eksklusiivisen Ruined Ziggs -ulkoasun käytettäväksi pelissä. Hextech Mayhem: A League of Legends Story on pian saatavilla myös -mobiilisovelluksen kautta – Netflix-jäsenyytesi mukana ilman lisämaksuja tai sovelluksen sisäisiä ostoksia.

Riot Forgella on myös uusia yksityiskohtia jaettavaksi Ruined King: A League of Legends Storysta tulevina viikkoina. Tämä Airship Syndicaten kehittämä yhden pelaajan mukaansatempaava vuoropohjainen roolipeli kutsuu uusia pelaajia LoL-universumiin sekä tarinahistorian tuntevia pelaajia nauttimaan sen mysteerien tutkimisesta.

Hextech Mayhem: A League of Legends Story julkaistaan Nintendo Switch:lle, PC:lle Steamin kautta, GOG.comissa ja Epic Games Storessa 16. marraskuuta 2021 sekä pian Netflix -palvelussa.

Thief palaa varjoista – klassikkopeli saa uuden elämän Switchillä Kommentit pois päältä artikkelissa Thief palaa varjoista – klassikkopeli saa uuden elämän Switchillä

Yksi pelihistorian tunnetuimmista hiiviskelyklassikoista tekee paluun. Remastered on julkistettu Switchille ja :lle, ja sen on määrä ilmestyä tämän talven aikana. Kyseessä on kunnianosoitus vuoden 1998 alkuperäiselle pelille, joka auttoi määrittelemään koko stealth-pelien genren.

Uudelleenversio ei ole pelkkä pintakiillotus, vaan mukana on myös Gold -version lisämissiot ja sisältö. Peli on päivitetty modernille KEX Engine -moottorille, ja samalla sen grafiikkaa, käyttöliittymää ja animaatioita on hiottu nykypäivän tasolle. Mukaan on lisätty myös pieniä elämänlaatupäivityksiä, kuten selkeämpi valikkojärjestelmä ja asevalitsin.

Pelaajat palaavat jälleen Garrettin saappaisiin varjoissa viihtyvän mestarivarkaan, joka liikkuu kaupungissa enemmän äänettömänä huhuna kuin sankarina. Pelin ydin ei ole miekkojen kalistelu vaan piiloutuminen, valon ja äänen hallinta sekä nokkela ongelmanratkaisu. Yksi väärä askel, ja vartijat ovat jo tutkimassa, mistä kolina kuului.

Thief tunnetaan siitä, että se ei johda pelaajaa kädestä, vaan antaa vapauden keksiä omat reitit ja ratkaisut. Vartijat reagoivat ääniin ja liikkeeseen realistisesti, ja ympäristöstä tulee itse asiassa tärkein “vastustaja” pelaajalle. Siksi peliä pidetään yhä yhtenä immersiivisen simulaation uranuurtajista.

Kehittäjien mukaan tarkoitus on säilyttää alkuperäisen pelin tunnelma, mutta tehdä siitä helpommin lähestyttävä uudelle sukupolvelle. Lopputuloksena on paluu peliin, jossa varjoissa pysyminen ei ole vain taktiikka, vaan selviytymisen ehto.

Lähde: NintendoEverything

Dragonwilds tuo hittisarjan vihdoin PlayStationille ja on heti julkaisussa myös PS Plus -peli Kommentit pois päältä artikkelissa Dragonwilds tuo hittisarjan vihdoin PlayStationille ja on heti julkaisussa myös PS Plus -peli

Lähes 25 vuotta vanha -pelisarja on vihdoin tekemässä loikan konsoleille. Kehittäjä vahvisti Sonyn -lähetyksessä, että julkaistaan 5:lle myöhemmin vuonna 2026.

Kyseessä on merkittävä virstanpylväs, sillä alkuperäinen RuneScape ei ole koskaan ilmestynyt konsoleille. Sarja on rakentanut valtavan fanikuntansa :llä ja myöhemmin mobiililaitteilla, mutta konsolipelaajat ovat tähän asti jääneet kokonaan RuneScape-seikkailujen ulkopuolelle.

Dragonwilds ei kuitenkaan ole perinteinen MMORPG, vaan avoimen maailman selviytymis- ja rakentelupeli. Pelaajat tutkivat Ashenfallin unohdettua mannerta, keräävät resursseja, rakentavat tukikohtia ja kehittävät taitojaan yrittäessään selviytyä heränneiden lohikäärmeiden hallitsemassa maailmassa. Seikkailuun voi lähteä yksin tai jopa neljän pelaajan yhteistyöpelinä.

Peli on jo osoittautunut menestykseksi PC:llä. Steamissa julkaistu Dragonwilds on myynyt yli miljoona kappaletta ja kerännyt erittäin positiivisen vastaanoton pelaajilta. Nyt Jagex yrittää toistaa saman tempun konsolimarkkinoilla.

PlayStation-pelaajille uutinen on erityisen mieluisa siksi, että Dragonwilds liittyy samalla myös PlayStation Plusiin. Extra- ja Premium-tilaajat saavat pelin käyttöönsä heti julkaisupäivänä ilman erillistä ostosta. Jos siis lohikäärmeiden metsästys, rakentelu ja selviytyminen kiinnostavat, vuoden 2026 loppupuolella kannattaa pitää Ashenfallin suunta tarkasti tutkassa.