Hideo Kojima: “Death Stranding 2 oli liian hyvä – joten muutin sen” Kommentit pois päältä artikkelissa Hideo Kojima: “Death Stranding 2 oli liian hyvä – joten muutin sen”

Peliohjaajalegenda teki merkittäviä muutoksia tulevaan -peliinsä yhdestä yllättävästä syystä, se oli pelaajien mielestä liian hyvä. Kyllä, luit oikein.

Kojiman pitkäaikainen yhteistyökumppani, muusikko Yoann Woodkid, Lemoine paljasti Rolling Stonelle, että Kojima piti pelitesteissä saatuja erinomaisia reaktioita ongelmana.

Jos kaikki pitävät pelistä, se tarkoittaa, että se on liian valtavirtaa. – Kojima sanoi.

Hänen mukaansa taiteen kuuluu jakaa mielipiteitä, herättää tunteita ja joskus myös hämmentää.

Kojima muutti pelin käsikirjoitusta ja joitakin ratkaisevia tapahtumia saadakseen aikaan enemmän ristiriitaisia reaktioita. Tavoitteena ei ollut miellyttää kaikkia, vaan haastaa pelaajat ajattelemaan ja tuntemaan syvemmin.

Haluan, että ihmiset alkavat pitää jostain, mitä he aluksi vieroksuivat, siitä syntyy aito rakkaus. – Kojima kiteytti.

2 ilmestyy 26. kesäkuuta 2025. Samalla Kojima työstää live action -elokuvaa yhteistyössä :n kanssa, Death Stranding -animea sekä uutta vakoojapeliä PlayStationille. Xboxin julkaisemaa -kauhupeliä hän kuvailee peliksi, jota hän on aina halunnut tehdä.

Ja kyllä, huhujen mukaan uudessa pelissä voi tosiaan nuijia vihollisia kitaralla.

Elden Ring -elokuvasta tulossa A24-studion kallein tuotanto – budjetti lähes 185 miljoonaa euroa Kommentit pois päältä artikkelissa Elden Ring -elokuvasta tulossa A24-studion kallein tuotanto – budjetti lähes 185 miljoonaa euroa

FromSoftwaren menestyspeliin perustuva -elokuva on saamassa poikkeuksellisen suuren budjetin. Wall Street Journalin raportin mukaan elokuvan tuotantoon käytetään lähes 200 miljoonaa dollaria eli noin 185 miljoonaa euroa. Markkinointikuluja ei ole laskettu mukaan summaan.

Jos arvio pitää paikkansa, elokuvasta tulee -studion historian kallein tuotanto. Aiemmin ennätystä piti tiettävästi hallussaan Timothée Chalamet’n tähdittämä , jonka budjetti oli noin 65 miljoonaa euroa. Alex Garlandin ohjaaman Civil Warin tuotanto puolestaan maksoi arviolta 46 miljoonaa euroa. Elden Ring vie siis studion aivan uudenlaiseen kokoluokkaan.

Suuri budjetti ei ole täysin päätön uhkapeli, sillä Elden Ring on yksi viime vuosien menestyneimmistä roolipeleistä. Pelin kerrotaan myyneen yli 36 miljoonaa kappaletta ja tuottaneen yli 1,8 miljardia euroa. Suosittu pelibrändi tarjoaa elokuvalle valmiiksi laajan yleisön, mutta pelkkä tunnettu nimi ei tietenkään takaa menestystä elokuvateattereissa.

Elokuvan ohjauksesta vastaa , joka tunnetaan muun muassa Civil Warista. Näyttelijäkaartiin kuuluvat ja , ja pelin tarinamaailman luomisessa mukana ollut toimii elokuvan tuottajana. Kuvaukset on jo saatu päätökseen, mutta valkokankaalle seikkailemaan päästään vielä odottamaan.

Elden Ring -elokuvan ensi-ilta on suunniteltu 3. maaliskuuta 2028. A24 panostaa siis sovitukseen melkoisen kasan riimuja, eikä kyseessä ole enää mikään pieni kokeilu. Seuraavaksi pitäisi vain onnistua tekemään elokuva, joka vastaa pelin fanien odotuksia ja houkuttelee mukaan myös ne, joille Lands Between on vielä tuntematonta maaperää.

Fyysiset PlayStation-pelit tuottivat tänä vuonna yli 655 miljoonaa dollaria Kommentit pois päältä artikkelissa Fyysiset PlayStation-pelit tuottivat tänä vuonna yli 655 miljoonaa dollaria

Fyysisillä -peleillä on edelleen merkittävä markkina, vaikka digitaaliset ostot hallitsevat myyntiä. Alinea Analyticsin analyytikko Rhys Elliott arvioi, että vuoden 2026 aikana myydyt uudet PlayStation-pelien levykopiot ovat tuottaneet yli 655 miljoonaa dollaria. Arvio koskee kuluttajille myytyjä pelejä, ei kauppojen varastoihin jääneitä kappaleita.

Alinean mukaan fyysisten pelien osuus uusien pelien kokonaismyynnin arvosta jää kuitenkin alle viidennekseen. Lukuun vaikuttavat muun muassa digitaalisina julkaistut pelit ja digiversioiden ennakkotilausedut. Yhtiön laskelmissa tarkasteltujen vuoden suurimpien uusien PlayStation-pelien fyysinen myynti on silti yhteensä noin 1,2 miljardin dollarin arvoinen.

Fyysisten kopioiden myynti painottuu erityisesti suuriin yksinpeleihin. Alinean arvion mukaan esimerkiksi Resident Evil Requiemia myytiin PlayStationilla tänä vuonna noin 1,3 miljoonaa fyysistä kappaletta, joiden yhteenlaskettu tuotto ylitti 92,3 miljoonaa dollaria. Myös Marvel’s Wolverine erottuu: sen myydyistä PlayStation-kopioista lähes 800 000 oli fyysisiä.

Kaikki pelityypit eivät nojaa levyihin yhtä vahvasti. Alinean mukaan urheilupelien fyysinen osuus jää selvästi pienemmäksi, sillä digitaaliset erikoisversiot ja verkossa pelattavat lisätilat kannustavat ostamaan pelin digitaalisena. Japanilaisissa peleissä fyysisten kopioiden osuus on puolestaan monia länsimaisia julkaisuja suurempi.

Luvut ovat Alinea Analyticsin arvioita, eivät Sonyn virallisia myyntilukuja. Sony on ilmoittanut lopettavansa uusien PlayStation-pelien levytuotannon tammikuussa 2028 julkaistavien pelien osalta. Jo julkaistut ja sitä ennen levyllä ilmestyvät pelit eivät kuulu muutoksen piiriin.

Lähteet: Eurogamer, Alinea Analytics ja PlayStation Blog.