
Pelistudio Kojima Productionsin perustaja Hideo Kojima esitteli ensimmäisen trailerin uudesta Xbox Game Studios -projektistaan nimeltä OD. Trailerin ensiesitys nähtiin Kojima Productionsin Beyond the Strand -lähetyksessä, ja se tarjosi odotetusti oudon ja karmivan kurkistuksen tulevaan.
OD:n pääosissa nähdään näyttelijät Sophia Lillis (Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves), Udo Kier (Hunters) sekä Hunter Schafer (Euphoria). Trailerissa Lillisin hahmo vaeltaa synkässä talossa, sytyttää kynttilöitä ja kohtaa lopulta uhkaavan hahmon ja kaiken taustalla kaikuu pahaenteinen koputus, josta peli on saanut alaotsikkonsa OD: Knock.
Olen aina pelännyt suuria koputuksia. – Kojima kertoi lavalla, että koputuksessa piilee hänen pelinsä ydinpelko.
Trailerissa nähtiin myös punainen kortti, jolla avataan salaperäinen ovi, sekä viittauksia kymmenen vuotta sitten sattuneeseen kauheaan tapahtumaan. Yksityiskohdat jäävät vielä hämäriksi, mutta tunnelma on selvästi painajaismainen. Mukana vilahti jopa Death Strandingia muistuttavia kynttilöitä vauvakoristeineen, pienet fanipalvelun hetket eivät siis puutu.
Xboxin puolelta Microsoft Gamingin johtaja Phil Spencer vakuutti, että kehitys on pitkällä ja että Kojiman visio saa täyden tuen.
Kun näin trailerin ensimmäisen kerran, se oli jotain uutta, hieman synkkää, mutta samalla täysin Kojima-sanille ominaista. – Spencer kuvaili.
OD rakentuu Unreal Engine -teknologialla, ja tarkemmista julkaisuajankohdista ei vielä puhuttu. Yhden asian Kojima kuitenkin lupasi: peli tulee olemaan niin pelottava, että pelaajat saattavat tehdä housuihinsa.