
Pelisuunnittelija Hideo Kojima on kertonut uusia tietoja tulevasta Physint-pelistään, jonka on tarkoitus jatkaa Metal Gear Solid -sarjan hengessä, mutta tarjota samalla uudenlainen pelikokemus. Kojima käsitteli projektia palattuaan Koji10-podcastinsa pariin noin vuoden tauon jälkeen. Hän kuvailee Physintiä kunnianosoitukseksi 40-vuotiselle uralleen pelinkehittäjänä.
Kojiman mukaan tarina on jo valmiina, ja hän on itse ehdottanut kaikkia peliin valittuja näyttelijöitä. Hänen mukaansa noin 70 prosenttia näyttelijöistä on myös hänen fanejaan. Osa hahmojen nimistä on jo päätetty, ja varsinaisten kuvausten on määrä alkaa ensi vuonna. Näyttelijöistä Bill Skarsgård, Charlie Fraser ja Minami Hamabe on jo skannattu peliä varten.
Physintin tavoitteena on palauttaa mieleen Metal Gear Solid -pelien juuret, mutta samalla Kojima haluaa kokeilla uusia ideoita ja rakentaa omanlaisensa vakoojatoimintaa sisältävän pelikokemuksen. Kyse ei siis ole suorasta Metal Gear -jatko-osasta, vaan henkisestä seuraajasta, jossa tuttuja vaikutteita viedään uuteen suuntaan.
Peliä joudutaan kuitenkin odottamaan vielä pitkään. Kojima arvioi viime vuonna, että Physintin julkaisuun olisi tuolloin ollut noin viidestä kuuteen vuotta. Hänen toinen Microsoftille kehittämänsä projektinsa, kauhupeli OD, on tarkoitus julkaista ennen sitä. Physintin julkaisijasta on puolestaan liikkunut ristiriitaisia raportteja, joten sen nykytilanteesta kannattaa odottaa virallista vahvistusta.
63-vuotias Kojima kertoi podcastissa tekevänsä jokaisen pelinsä kuin se voisi jäädä hänen viimeisekseen. Ajatus sopii tekijälle, joka tunnetaan kunnianhimoisista projekteistaan ja halustaan rikkoa pelien perinteisiä rajoja. Physintin kohdalla odotukset ovat korkealla, mutta ennen kuin pääsemme hiiviskelemään vihollisten ohi, edessä on vielä vuosien odotus.

