Humble Bundlessa on parhaillaan tarjolla edullinen hiippailupelejä sisältävä paketti. Mukana on mm. Hitman ja Hitman 2 -pelit. Tarjous on voimassa ainoastaan lauantaihin 17. joulukuuta asti.
Paketti maksaa yhteensä 11,36 euroa ja siihen kuuluvat nämä pelit sekä lisäosat:
Kaikki pelit ovat Steam -koodeja PC:lle. Osa peleistä toimii myös Linux ja OSX -alustoilla. Paketti on hankittavissa huomiseen 17. joulukuuta asti, joten toimi nopeasti.
007: First Light ei ole vielä ehtinyt edes täysin asettua aloilleen, kun IO Interactive jo vihjaa ensimmäisestä sisältöpäivityksestä. Peliin on tulossa uusi tehtävä nimeltä Valhalla Protocol, joka keskittyy erityisesti Bondin “viritettyyn” Aston Martiniin. Siihen samaan, jota on jo vilautettu pääjuonessa.
Uusi sisältö saapuu TacSim-nimiseen haastepelimuotoon, joka toimii eräänlaisena harjoitusareenana pelaajille. Tällä hetkellä se koostuu lähinnä jalan tehtävistä, mutta Valhalla Protocol näyttää vievän sarjan ensimmäistä kertaa kunnolla vauhdikkaiden ajo- ja räjähdystehtävien suuntaan. Käytännössä Bond pääsee vihdoin tekemään sitä, mitä hän tekee parhaiten: ajamaan kovaa ja aiheuttamaan hallittua kaaosta.
007: First Light on muutenkin saanut vahvan vastaanoton ja kerännyt kiitosta erityisesti siitä, että se yhdistää hiiviskelyn, toiminnan ja Bondille ominaisen tyyli-ilottelun. GoldenEye 007 -klassikon varjoa ei ole täysin pystytty unohtamaan, mutta peliä pidetään silti parhaana modernina Bond-seikkailuna pitkään aikaan.
Vaikka päivitykselle ei ole vielä tarkkaa julkaisupäivää, sen odotetaan saapuvan lähiviikkojen aikana. IO Interactiven historia Hitman-sarjan jatkuvan tuen kanssa antaa kuitenkin toivoa siitä, että Bondin tarina ei jää yhteen seikkailuun vaan kasvaa ajan myötä isommaksi kokonaisuudeksi.
Toistaiseksi 007: First Light näyttää olevan hyvässä vauhdissa ja jos Aston Martin -päivitys on vasta alkua, Bond-faneilla voi olla edessään pitkä ja varsin vauhdikas palveluvuosi.
Uudessa lisäosassa pelaajat palaavat jälleen legendaarisen hirviönmetsästäjän Geralt of Rivian saappaisiin täysin uudessa tarinassa. Tarkempia juoniyksityiskohtia ei vielä paljastettu, mutta lisätietoja luvataan loppukesälle 2026. Tällä hetkellä tiedetään ainakin se, että lisäosa julkaistaan PC:lle, PlayStation 5:lle ja Xbox Series X|S:lle.
Projektia ei tehdä yksin, sillä mukana kehityksessä on myös Fool’s Theory, jonka riveissä työskentelee useita alkuperäisen Witcher 3:n veteraaneja. Tämä on monille faneille hyvä merkki, sillä odotukset ovat luonnollisesti korkealla. Kun peliä on pidetty jo vuosia yhtenä kaikkien aikojen parhaista roolipeleistä, uuden lisäosan pitää olla jotain muutakin kuin “Geralt käy taas hakemassa kattilan kylän mummolle”.
The Witcher 3 julkaistiin alun perin vuonna 2015, ja sen suosio on ollut lähes poikkeuksellista. Peliä on myyty yli 60 miljoonaa kappaletta, ja se on kerännyt satoja Vuoden peli -palkintoja. Harva peli saa uutta suurta sisältöä näin pitkän ajan jälkeen, joten Songs of the Past on monella tavalla poikkeuksellinen paluu vanhaan mutta erittäin rakastettuun fantasiamaailmaan.