Hiirikyttä palaa asialle – käsin piirretty Mouse: P.I. For Hire hurmaa kuin Cuphead kohtaisi Doomin Kommentit pois päältä artikkelissa Hiirikyttä palaa asialle – käsin piirretty Mouse: P.I. For Hire hurmaa kuin Cuphead kohtaisi Doomin

ja esittelivät IGN Fall Fan Fest 2025 -tapahtumassa uuden pelitrailerin tulevasta räiskintäpelistään , joka näyttää siltä kuin vanhan Disneyn animaatio olisi saanut haulikon käteensä. Peli yhdistää 1920–30-lukujen käsin piirretyn tyylin moderniin toimintaan ja lopputuloksena on sekoitus Cupheadin charmia ja Doomin kaaosta.

Traileri antaa kulissien takaa vilauksen siitä, miten peli on rakennettu rakkaudella kuvittamalla jokainen hahmo, ase ja ympäristö käsin.

Tämä on käsintehtyä viihdettä oikeilta ihmisiltä oikeille ihmisille. – Kehitystiimi kuvailee itse.

Pelaajat pääsevät myöhemmin tänä vuonna syvemmälle pelin maailmaan, kun Mouse: P.I. For Hire saa oman making-of-esittelynsä 28. lokakuuta ID@Xbox-tapahtumassa. Julkaisupäivä paljastetaan jo viikkoa aiemmin, 23. lokakuuta Galaxies Gaming Showcase -lähetyksessä.

Pelin pääosassa nähdään ääninäyttelijä Troy Baker (, ) hiirietsivä Jack Pepperinä. Luvassa on siis rikoksia, räiskintää ja roppakaupalla retrohenkistä animaatiotyyliä, kuin noir-elokuva, joka on karannut suoraan piirrettyjen maailmaan.

DOOM: The Dark Ages saa synkän lisäosan – Slayer kohtaa petoksen ja uuden asejärjestelmän Kommentit pois päältä artikkelissa DOOM: The Dark Ages saa synkän lisäosan – Slayer kohtaa petoksen ja uuden asejärjestelmän

Id Software jatkaa demonien murskaamista uudella lisäsisällöllä, kun id Software tuo peliin uuden kampanjalisäosan nimeltä . Lisäosa paljastettiin Showcase -tapahtumassa, ja se julkaistaan 7. heinäkuuta. Tällä kertaa Slayer ei ole pelkkä hirviöiden kauhu – vaan myös petoksen uhri.

Tarina vie Slayerin entistä synkempään tilanteeseen: haavoittuneena ja petettynä hänet sysätään armottomaan väliin, jossa ulospääsy löytyy vain kohtaamalla omat synkät totuudet. Matkalle mukaan liittyy salaperäinen liittolainen, mikä kuulostaa DOOMin maailmassa vähän siltä, että “luota varovasti ja tarkista aina selustasi”.

Pelillisesti lisäosa ei tyydy pelkkään lisää samaa -kaavaan, vaan tuo mukaan uuden Chain Spear -aseen. Se on ketjukeihäs, joka yhdistää raivokkaan lähitaistelun ja liikkuvuuden tavalla, joka palkitsee taitavan pelaamisen entistä tehokkaammin. Lisäksi mukana on uusia kenttiä, vihollisia, pulmia ja mysteerejä, eli demonien määrä ei ainakaan ole vähenemässä.

Päivityksen yhteydessä peli saa myös ilmaisen Ripatorium 3.0 -päivityksen kaikille pelaajille. Se tuo lisää muokattavuutta, paremmat koodigeneraatiot sekä mahdollisuuden tallentaa ja ladata omia taisteluasetuksia. Premium- ja erikoisversioiden omistajille on luvassa vielä extra-sisältöä, kuten uusia karttoja ja aseita.

Lisäosa sisältyy monille jo ennestään pelin erikoisversioihin, mutta peruspelin omistajille se maksaa 19,99 euroa ja premium versioon voi päivittää hintaan 34,99 euroa (Xbox ja ) tai 35,99 euroa (PlayStation). Lisätietoa löytyy viralliselta sivulta DOOM Official Website. Xbox Showcase -paljastus antoi samalla selkeän viestin: DOOM ei hidasta tahtia – se vain vaihtaa vaihteen vielä raskaammaksi.

Mouse: P.I. For Hire on vuoden indie-sensaatio Kommentit pois päältä artikkelissa Mouse: P.I. For Hire on vuoden indie-sensaatio

on noussut yllättäväksi hitiksi vain muutamassa viikossa. Mustavalkoinen, vanhoja -piirrettyjä muistuttava räiskintäpeli on myynyt jo noin 730 000 kappaletta, ja sen julkaisija Studios kertoo saaneensa kaikki peliin sijoitetut rahat takaisin ennätysnopeasti.

Kyseessä on kehittäjä Fumi Gamesin ensimmäinen peli, joten debyyttiä voi pitää melkoisena napakymppinä. Peli julkaistiin huhtikuussa pienoisen viivästyksen jälkeen ja vastaanotto on ollut vahva sekä pelaajien että kriitikoiden keskuudessa. Erityisesti sen 1930-luvun piirrosanimaatioita muistuttava tyyli on kerännyt huomiota.

Myyntiä on tullut kaikilla alustoilla, eli :llä, Series -konsoleilla, :lla sekä :llä Steamissa. Yllättävää kyllä, puolet myynneistä tuli konsoleilta. Julkaisijan mukaan peli on saanut näkyvyyttä erityisesti konsolien digikaupoissa, mikä on auttanut vauhdittamaan menestystä.

Rahaa peli on ehtinyt takoa arviolta noin 18,9 miljoonaa euroa. Se riitti kattamaan kaikki kehitys-, julkaisu- ja markkinointikulut alle kuukaudessa julkaisusta. Indie-peliksi suoritus on todella kova varsinkin aikana, jolloin moni suuri pelikin kamppailee näkyvyydestä.

Pelissä pääosaa esittää tunnettu näyttelijä , jonka ääni on tuttu muun muassa -sarjasta ja Indiana Jones and the Great Circleista. Hänen tulkitsemansa Jack Pepper on sikaria jauhava etsivähiiri, jonka luotien täyteistä seikkailua säestää svengaava jazzhenkinen orkesterimusiikki. Lopputulos on juuri niin sekava ja tyylikäs kuin miltä se kuulostaakin.