Hitman 4 on tulossa, mutta ensin saadaan yhteistyömoodi Kommentit pois päältä artikkelissa Hitman 4 on tulossa, mutta ensin saadaan yhteistyömoodi

Hitman 2016

-fanit voivat huokaista helpotuksesta, sillä on vahvistanut, että on tulossa. Studio keskittyy kuitenkin ensin tämän vuoden ja ensi vuoden aikana julkaistavaan Hitman-yhteistyömoodiin World of Assassination -pelisarjassa.

IO Interactiven toimitusjohtaja Håkan Abrak kertoi, että yhteistyömoodi tuo peliin kiinnostavia uusia mekaniikkoja ja yhdistelmiä, ja sen jälkeen studiossa siirrytään seuraavan Hitmanin kehitykseen. Uuden pelin julkaisua ei siis vielä ole aikataulutettu, mutta varmaa on, että Agentti 47 palaa pian jälleen toimintaan.

Hitman-sarja alkoi vuonna 2000 -pelillä, ja siitä on sittemmin julkaistu useita menestyspelejä, viimeisimpänä vuonna 2021. Sarjan fanit ovat pelanneet yli 85 miljoonaa kertaa ja ostaneet yli 25 miljoonaa kopiota.

Samaan aikaan IO Interactive työskentelee James Bond -pelin 007 First Light parissa, joka ilmestyy 27. maaliskuuta 2026, sekä uuden fantasiasarjan, , parissa. Hitman 4 ei siis heti ole vuorossa, mutta studio lupaa, että tuleva jatko-osa tulee olemaan merkittävä lisä suosittuun salamurhamaailmaan.

Lyhyen aikavälin jännitystä tuo myös uusin Elusive Target -tehtävä World of Assassinationissa, jossa räppitähti Eminem haastaa Agentti 47:n Slim Shadyn kimppuun. Tehtävä on ilmainen kaikilla alustoilla.

007 First Light rikkoo ennätyksiä – Hittipeli mahdollisesti saamassa jatkoa Kommentit pois päältä artikkelissa 007 First Light rikkoo ennätyksiä – Hittipeli mahdollisesti saamassa jatkoa

Agentti 007 tuore peliseikkailu näyttää olevan matkalla kohti jatkoa. IO Interactiven kehittämä on myynyt huimat kolme miljoonaa kappaletta vain kahdessa viikossa, ja pelin menestys on herättänyt kysymyksen, nähdäänkö nuoren Bondin tarinalle jatkoa.

Keskustelu sai alkunsa, kun Gamesin pelijohtaja Jeff Gattis vihjasi aiemmin, että tulevat Bond-pelit olisivat MGM ja mahdollisesti Amazonin vastuulla. Nyt Gattis kuitenkin tarkensi lausuntoaan ja painotti, ettei hän ole vahvistanut Amazonin julkaisevan seuraavaa osaa. Hänen mukaansa väärinkäsitys lähti leviämään nopeasti, vaikka mitään virallisia päätöksiä ei ole tehty.

Faneille tärkein viesti oli kuitenkin rohkaiseva. Gattis kertoi, että jatko-osan mahdollisuus riippuu ennen kaikkea pelaajien kiinnostuksesta. Kun häneltä kysyttiin suoraan, onko nykyinen menestys riittävä syy käynnistää seuraava projekti, vastaus oli varovaisen myönteinen.

Vaikuttaa siltä, että jatko-osa pitäisi tehdä. – Grattis kommentoi.

Myös IO Interactiven toimitusjohtaja Hakan Abrak on luottavainen pelin tulevaisuuden suhteen. Hänen mukaansa 007 First Light on ylittänyt studion odotukset selvästi, vaikka kyseessä on sen historian kallein peliprojekti. Abrak arvioi lisäksi, että mahdolliset jatko-osat voitaisiin kehittää nopeammin ja pienemmillä kustannuksilla nyt, kun perusta on jo rakennettu.

Virallista julkistusta ei siis vielä ole, mutta kaikki merkit viittaavat siihen, että Bond ei ole jäämässä eläkkeelle. Jos myyntiluvut jatkavat kasvuaan samaan tahtiin, seuraava salainen tehtävä saattaa olla enää ajan kysymys.

007: First Light laajenee pian autoiluun painottuvalla TacSim-päivityksellä Kommentit pois päältä artikkelissa 007: First Light laajenee pian autoiluun painottuvalla TacSim-päivityksellä

ei ole vielä ehtinyt edes täysin asettua aloilleen, kun jo vihjaa ensimmäisestä sisältöpäivityksestä. Peliin on tulossa uusi tehtävä nimeltä Valhalla Protocol, joka keskittyy erityisesti Bondin “viritettyyn” Aston Martiniin. Siihen samaan, jota on jo vilautettu pääjuonessa.

Uusi sisältö saapuu TacSim-nimiseen haastepelimuotoon, joka toimii eräänlaisena harjoitusareenana pelaajille. Tällä hetkellä se koostuu lähinnä jalan tehtävistä, mutta Valhalla Protocol näyttää vievän sarjan ensimmäistä kertaa kunnolla vauhdikkaiden ajo- ja räjähdystehtävien suuntaan. Käytännössä Bond pääsee vihdoin tekemään sitä, mitä hän tekee parhaiten: ajamaan kovaa ja aiheuttamaan hallittua kaaosta.

007: First Light on muutenkin saanut vahvan vastaanoton ja kerännyt kiitosta erityisesti siitä, että se yhdistää hiiviskelyn, toiminnan ja Bondille ominaisen tyyli-ilottelun. -klassikon varjoa ei ole täysin pystytty unohtamaan, mutta peliä pidetään silti parhaana modernina Bond-seikkailuna pitkään aikaan.

Vaikka päivitykselle ei ole vielä tarkkaa julkaisupäivää, sen odotetaan saapuvan lähiviikkojen aikana. IO Interactiven historia -sarjan jatkuvan tuen kanssa antaa kuitenkin toivoa siitä, että Bondin tarina ei jää yhteen seikkailuun vaan kasvaa ajan myötä isommaksi kokonaisuudeksi.

Toistaiseksi 007: First Light näyttää olevan hyvässä vauhdissa ja jos -päivitys on vasta alkua, Bond-faneilla voi olla edessään pitkä ja varsin vauhdikas palveluvuosi.