Hitman 4 on tulossa, mutta ensin saadaan yhteistyömoodi Kommentit pois päältä artikkelissa Hitman 4 on tulossa, mutta ensin saadaan yhteistyömoodi

Hitman 2016

-fanit voivat huokaista helpotuksesta, sillä on vahvistanut, että on tulossa. Studio keskittyy kuitenkin ensin tämän vuoden ja ensi vuoden aikana julkaistavaan Hitman-yhteistyömoodiin World of Assassination -pelisarjassa.

IO Interactiven toimitusjohtaja Håkan Abrak kertoi, että yhteistyömoodi tuo peliin kiinnostavia uusia mekaniikkoja ja yhdistelmiä, ja sen jälkeen studiossa siirrytään seuraavan Hitmanin kehitykseen. Uuden pelin julkaisua ei siis vielä ole aikataulutettu, mutta varmaa on, että Agentti 47 palaa pian jälleen toimintaan.

Hitman-sarja alkoi vuonna 2000 -pelillä, ja siitä on sittemmin julkaistu useita menestyspelejä, viimeisimpänä vuonna 2021. Sarjan fanit ovat pelanneet yli 85 miljoonaa kertaa ja ostaneet yli 25 miljoonaa kopiota.

Samaan aikaan IO Interactive työskentelee James Bond -pelin 007 First Light parissa, joka ilmestyy 27. maaliskuuta 2026, sekä uuden fantasiasarjan, , parissa. Hitman 4 ei siis heti ole vuorossa, mutta studio lupaa, että tuleva jatko-osa tulee olemaan merkittävä lisä suosittuun salamurhamaailmaan.

Lyhyen aikavälin jännitystä tuo myös uusin Elusive Target -tehtävä World of Assassinationissa, jossa räppitähti Eminem haastaa Agentti 47:n Slim Shadyn kimppuun. Tehtävä on ilmainen kaikilla alustoilla.

MindsEye yrittää uutta nousua – päivitys ulkona ja hinta alas Kommentit pois päältä artikkelissa MindsEye yrittää uutta nousua – päivitys ulkona ja hinta alas

Viime vuoden flopiksi leimattu yrittää nyt paluuta parrasvaloihin. Kehittäjä on julkaissut uuden Blacklisted-päivityksen ja samalla laskenut pelin hintaa houkutellakseen pelaajia takaisin Redrock Cityyn.

Uusi päivitys tuo mukanaan lyhyen tarinatehtävän, jossa pelaaja astuu palkkamurhaaja Julia Blackin rooliin. Tehtävässä metsästetään rikollisverkostoa, joka repii yritystä hajalle, eikä piiloviesti jää kovin hienovaraiseksi. Alun perin -yhteistyöksi suunniteltu sisältö näkyy rakenteessa, jossa on avoimia lähestymistapoja, useita kohteita ja läpäisy alle tunnissa.

Samalla pelin hintaa on pudotettu pysyvästi. Standard-versio maksaa nyt noin 35.49 euroa ja Deluxe noin 48.99 euroa. Kehittäjän mukaan nyt olisi täydellinen hetki hypätä mukaan, sillä peliin on lisätty vuoden aikana parannuksia ja uutta sisältöä.

Keskeinen osa tulevaisuutta on Arcadia-tila, joka tarjoaa pelaajien itse tekemiä tehtäviä, haasteita ja muuta lisäsisältöä. Ideana on rakentaa pelille pitkäikäinen ekosysteemi, vähän samaan tapaan kuin jotkut muut pelit ovat onnistuneet tekemään.

Alku ei kuitenkaan lupaa vielä ihmeitä. Steamissa pelaajamäärät ovat pysyneet hyvin matalina, mikä kertoo, ettei kiinnostus ole ainakaan toistaiseksi räjähtänyt. Taustalla painavat edelleen pelin vaikea julkaisu, bugit ja vaisu vastaanotto.

MindsEye on Leslie Benziesin johtama projekti, ja sen vaikutteet -tyylistä näkyvät selvästi. Nyt katseet ovat siinä, onnistuuko peli tekemään samanlaisen nousun kuin aikoinaan vai jääkö tämä yritys vain laimeaksi uusinnaksi.

007 First Light valloittaa pelikentät toukokuussa Kommentit pois päältä artikkelissa 007 First Light valloittaa pelikentät toukokuussa

Legendaarinen agentti palaa pelikentille tuoreella otteella, kun sai uuden Rules of Spycraft -trailerin. Tuleva toimintaseikkailu keskittyy Bondin uran alkuvaiheisiin ja näyttää, miten ikoninen vakooja kasvaa rooliinsa yksi tehtävä kerrallaan.

Pelin kehittää , joka tunnetaan erityisesti -sarjasta. Traileri korostaa hiiviskelyä, suunnittelua ja improvisointia, eli kaikkea sitä mikä erottaa Bondin tavallisista toimintasankareista. Pelaajaa kannustetaan sulautumaan ympäristöön, valmistautumaan huolella ja mukautumaan tilanteisiin, kun suunnitelmat väistämättä menevät pieleen.

Ensivaikutelman perusteella peli yhdistelee vakoilun hienovaraisuutta ja näyttävää toimintaa. Luvassa on kolmannen persoonan seikkailu, jossa pelaaja pääsee hyödyntämään erilaisia taktiikoita suorasta toiminnasta hiljaiseen etenemiseen. Tavoitteena ei ole pelkästään selviytyä tehtävistä, vaan tehdä se tyylillä, kuten Bondille sopii.

007 First Light julkaistaan 27. toukokuuta 5:lle, Series X|S:lle ja :lle. Switch 2 -versio seuraa perässä kesällä 2026. Jos traileri on yhtään suuntaa antava, luvassa on vakoojapeli, joka luottaa enemmän älyyn kuin pelkkään räiskintään.