Hitman-pelisarja on jäämässä tauolle Kommentit pois päältä artikkelissa Hitman-pelisarja on jäämässä tauolle

:n johtava kehittäjä vahvistaa, että sarja siirtyy pitkälle tauolle Hitman: World of Assassination julkaisun jälkeen.

World of Assasination on Hitman 3:in uudelleenbrändäys ja -julkaisu. Sarjan viimeisimmän osan kehitys oli osittain hankalaa mutta nyt kehittäjät ovat valmiina siirtymään uusien ideoiden pariin. Studio työstää uutta 007-aiheista peliä ja toistaiseksi tuntematonta fantasia roolipeliä. Tuoreessa haastattelussa Eurogamer:in kanssa, IO Interactive:n osaomistaja ja luova päällikkö, Christian Elverdam kertoi että ”sarja on pienellä tauolla”. Hän tarkensi, että 007-peli vaatii paljon studion ajasta mutta että studio palaa takaisin pidetyn Agentti 47 pariin kun aika on kypsä.

Työskenneltyään usean vuoden ajan pelkästään Hitman pelien parissa on luonnollista, että studio haluaa tehdä jotain uutta ja erillaista mutta mahdollisesti tuttua, jolla viitataan mysteeriseen James Bond teemaiseen Projekti 007 peliin. Siitä huolimatta Elverdam vinkkasi, että Hitman sarjan fanit saattavat saada tulevaisuudessa uutta sisältöä World of Assassination:iin. ”Meillä on niin hieno alusta, jossa kokeilla uusia ideoita”, hän selvensi.

Vaikka nämä vinkit eivät ole missään tapauksessa varmistuksia, niin Hitman: World of Assassination sopii hyvin myöhemmin julkaistavalle sisällölle ja päivityksille. Hyvänä esimerkkinä toimii Hitman 3:sen Ambrose Island, sillä kenttä toimi, vaikka pelin pääjuoni on viety sen loppuun asti. On mielenkiintoista nähdä kuinka Hitman sarjan kanssa työskenteleminen näkyy tulevassa IO Interactive:in fantasia roolipelissä. Useat Hitman sarjan mekaniikat ja ominaisuudet sopivat hyvin James Bond aiheiseen peliin, mutta sama ei välttämättä toimi fantasia roolipeli asetelmassa. Kuitenkin studio varmisti, että sarjan faneilla on reilusti pelattavaa, kunnes sarja palaa takaisin tauolta, mikä paransi studion asemaa kritisoidun Hitman: Absolution julkaisun jälkeen.

007 First Light saa ilmaista lisäsisältöä tällä viikolla Kommentit pois päältä artikkelissa 007 First Light saa ilmaista lisäsisältöä tällä viikolla

James Bondin uusin peliseikkailu saa uutta pelattavaa jo tällä viikolla. on vahvistanut, että 007 First Lightiin julkaistaan torstaina 2. lokakuuta ilmainen DLC. Sen tarkkaa sisältöä kehittäjä ei kuitenkaan ole vielä paljastanut.

Todennäköisin veikkaus on pitkään odotettu -päivitys. Kyseinen sisältö on ollut vihjailtuna pelin päävalikossa jo julkaisusta lähtien. Aiemmin kerrottujen tietojen perusteella mukana pitäisi olla uusi TacSim-tehtävä, jossa pääsee kurvailemaan Aston Martin Valhallalla. Auto nähdään myös pelin loppupuolella näyttävässä toimintakohtauksessa.

On kuitenkin mahdollista, että torstain päivitys sisältää enemmänkin. IO Interactiven aiemmin julkaisemalla sisältösuunnitelmalla luvattiin peliin muun muassa New Game+ -tila, uusia vempaimia sekä uusia tehtäviä ja muuta pelattavaa. Kehittäjä ei ole vielä vahvistanut, mitkä näistä ovat mukana tällä viikolla julkaistavassa ilmaisessa päivityksessä.

Myöhemmin 007 First Lightiin on luvassa myös varsinainen tarinalaajennus, joka keskittyy Lenny Kravitzin esittämään Bawamaan, merirosvokuninkaaseen. Sen julkaisupäivää ei ole vielä kerrottu, ja kyseessä odotetaan olevan maksullinen lisäosa.

Lisäsisällön lisäksi IO Interactive työstää edelleen pelin Switch 2 -versiota. Julkaisu siirtyi hiljattain vuoteen 2027, jotta pelin tekninen toteutus saadaan viimeisteltyä. Alkuperäinen on kuitenkin menestynyt hyvin, sillä peliä myytiin peräti neljä miljoonaa kappaletta ensimmäisen kolmen kuukauden aikana. Bondilla näyttää siis olevan vielä useampi tehtävä suorittamatta.

007 First Lightiä ei kannata hätäillä Switch 2:lle ennen kevättä 2027 Kommentit pois päältä artikkelissa 007 First Lightiä ei kannata hätäillä Switch 2:lle ennen kevättä 2027

James Bondin uusi seikkailu joutuu odottamaan Switch 2 vielä hieman pidempään. on siirtänyt pelin julkaisua jo kolmannen kerran, ja uusi julkaisuaika on nyt maaliskuussa 2027.

IO Interactiven tekninen tuottaja Cristina Vega kertoi, että päätös oli lopulta pakon sanelema. Kehitystiimi on työskennellyt pelin parissa kovalla tahdilla jo pitkään, minkä lisäksi markkinointiin ja muihin julkaisun valmisteluihin liittyvät tekijät vaikuttivat aikatauluun. Viivästyksen tarkoituksena on varmistaa, että Switch 2 -versio on mahdollisimman viimeistelty.

Switch 2 -version kehitys on Vegan mukaan edennyt hyvin ja alkaa lähestyä loppusuoraa. Edessä on kuitenkin vielä suorituskyvyn hiomista ja muuta hienosäätöä. Tavoitteena on saada peli tuntumaan Switch 2 mahdollisimman lähellä -versiota.

Täysin samanlaista teknistä toteutusta ei kuitenkaan voida luvata. Switch 2 muistirajoitukset ja muu laitteisto pakottavat kehittäjät tekemään kompromisseja esimerkiksi kaukana näkyvien kohteiden yksityiskohdissa. Vegan mukaan tarkoituksena on kuitenkin säästää asioissa, jotka eivät juuri vaikuta pelaajan kokemukseen.

IO Interactiven -peli julkaistiin muille alustoille toukokuussa ja ylsi yhtiön mukaan neljän miljoonan myytyyn kappaleeseen kolmessa kuukaudessa. Switch 2 -pelaajat pääsevät siis Bondin matkaan vasta maaliskuussa 2027, jos tällä kertaa julkaisupäivä pysyy aikataulussa.