Hollow Knight: Silksong – onko odotettu peli vihdoin tulossa? Kommentit pois päältä artikkelissa Hollow Knight: Silksong – onko odotettu peli vihdoin tulossa?

-pelisarjan fanit ovat jälleen joutuneet huhumyllyn keskelle, kun Team Cherryn kehittäjä William Pellenin kryptiset X/-päivitykset herättivät spekulaatioita tulevasta.

Jotain suurta on tulossa. Pitäkää silmänne suljettuina huomenna. – Pellen julkaisi mystisen viestin ja muutti profiilikuvansa suklaakakuksi.

Tämä sattui samaan aikaan, kun Nintendo paljasti uuden Switch 2 -konsolinsa, mikä sai fanit yhdistämään nämä tapahtumat.

Innokkaat fanit tutkivat kakun kuvan juuria ja löysivät sen reseptin Bon Appétit -sivustolta. Reseptin julkaisupäivä oli huhtikuun 2. päivä 2024 – sama päivä, jolle Switch 2:n Direct-esitys on ajoitettu vuodeksi 2025. Tämä yhteensattuma sai monet uskomaan, että voisi liittyä tähän julkistukseen.

Keskustelua lisäsi myös Pellenin uusi käyttäjänimi, joka viittasi hänen kotiseutunsa Etelä-Australian viiniin, sekä fanien spekulaatiot mahdollisesta ARG (Alternate Reality Game) -kampanjasta. Tiimin markkinointi- ja julkaisupäällikkö Matthew ’Leth’ Griffin kuitenkin ilmoitti nopeasti, ettei kyseessä ollut ARG eikä kakkukuva liittynyt peliin.

Kakku oli valetta. -Griffin totesi.

Vaikka tämä pettymys rauhoitti huhuja, Griffin vahvisti fanien tärkeimmän kysymyksen: Hollow Knight: Silksong on todellinen, etenee kehityksessä ja tulee julkaistavaksi. Pelin alustat julkistettiin jo vuonna 2019, mutta viimeisimmän päivityksen mukaan julkaisupäivää odotetaan yhä.

Silksong-fanit joutuvat vielä odottamaan lisätietoja, mutta toivo pelin julkaisemisesta elää vahvana. Ehkä huhtikuun 2. päivä tuo vihdoin vastauksia. Sitä odotellessa fanit voivat nauttia spekuloinnista ja Hollow Knight -sarjan tunnelmasta.

Stellar Blade 2 ei ehkä jääkään PS5-yksinoikeudeksi Kommentit pois päältä artikkelissa Stellar Blade 2 ei ehkä jääkään PS5-yksinoikeudeksi

nousi nopeasti yhdeksi Sony Interactive Entertainmentin näkyvimmistä toimintapeleistä, mutta jatko-osa saattaa tehdä asiat toisin. Kehittäjä vihjasi tuoreessa talousraportissaan, että seuraava Stellar Blade julkaistaisiin yhtiön omakustanteena, eikä Sonyn julkaisemana -yksinoikeutena.

Shift Up kertoi pelin kehityksen etenevän hyvin ja tavoitteiden olevan aikataulussa. Samalla studio ilmoitti siirtyvänsä niin sanottuun “first-party service” -malliin, mikä käytännössä tarkoittaa itsejulkaisua. Tavoitteena on hallita markkinointia suoremmin ja tuoda pelisarja laajalle maailmanlaajuiselle yleisölle heti ensimmäisestä päivästä lähtien. Rivien välistä on helppo lukea, ettei studio välttämättä halua sitoa sarjaa vain yhteen konsoliin.

Virallista vahvistusta – tai Switch 2 -versioista ei vielä ole, mutta spekulaatiot käyvät kuumina. Ensimmäinen Stellar Blade menestyi hyvin myös :llä, ja Shift Up on aiemmin ilmaissut kiinnostuksensa laajentaa pelejään uusille alustoille. Siksi moni uskoo, että Eve saattaa seuraavalla kierroksella heiluttaa miekkaansa myös muualla kuin PlayStationilla.

Raportissa mainittiin myös legendaarisen pelintekijän Shinji Mikamin uuden studion Unboundin projekti, jonka Shift Up on hankkinut omistukseensa. Sekin julkaistaan omakustanteisesti, joten studio näyttää rakentavan kunnianhimoisesti omaa pelijulkaisujen imperiumiaan.

Vuonna 2024 julkaistu Stellar Blade keräsi paljon huomiota näyttävällä toimintataistelullaan, futuristisella tyylillään ja hieman…erikoisella tunnelmallaan. Pelaajat kuitenkin rakastuivat erityisesti pelin sulavaan taisteluun ja energiseen soundtrackiin. Nyt näyttää siltä, että Shift Up haluaa tehdä jatko-osasta vieläkin suuremman tapauksen ja mahdollisesti ilman yksinoikeusrajoja.

007 First Light myöhästyy Switch 2:lla – laatu kiireen edelle Kommentit pois päältä artikkelissa 007 First Light myöhästyy Switch 2:lla – laatu kiireen edelle

ei saavu :lle ihan samaan tahtiin muiden alustojen kanssa. Pelin kehittäjä, , on vahvistanut siirtäneensä konsoliversion julkaisua kesälle ja vielä tarkemmin loppukesään.

Studion toimitusjohtaja Hakan Abrak perustelee viivästystä varsin suorapuheisesti. Peli toimii jo Switch 2:lla, mutta se ei ole vielä tarpeeksi hyvä. Tavoitteena on välttää tilanne, jossa pelaajat kokevat kyseisen version heikommaksi kuin muut julkaisut. Lyhyesti sanottuna mieluummin myöhässä ja kunnolla kuin ajoissa ja puolivalmiina.

Pelin julkaisu on muutenkin ollut liikkeessä, sillä alkuperäinen maaliskuulle kaavailtu julkaisu siirtyi jo aiemmin toukokuulle. Switch 2 -versio jää nyt tästäkin aikataulusta jälkeen. Vertailua on tehty jopa -tapaukseen, jonka Switch 2 -versio on käytännössä kadonnut kartalta viivästysten jälkeen, mutta Abrak vakuuttaa, ettei Bond-peliä ole hylätty.

Taustalla on myös luottamusta -alustaan. Abrakin mukaan James Bondilla on erityinen asema Nintendon historiassa ja studio haluaa varmistaa, että uusi peli tekee oikeutta tälle perinnölle. Samalla IO Interactive kertoo, että on menestynyt tasaisesti Switch 2:lla, mikä tekee alustasta heille tärkeän myös jatkossa.

Vaikka odotus venyy, kehittäjät eivät halua julkaista hätäisesti tehtyä versiota. Jos kaikki menee suunnitelmien mukaan, agentti 007 hiipii Switch 2:lle loppukesän aikana ja tällä kertaa viimeisen päälle hiottuna.