Hollywoodin studiot ovat vihdoin saavuttaneet alustavan sopimuksen näyttelijöiden lakon päättämiseksi Kommentit pois päältä artikkelissa Hollywoodin studiot ovat vihdoin saavuttaneet alustavan sopimuksen näyttelijöiden lakon päättämiseksi

Yli 100 päivän ja kahden neuvottelukierroksen jälkeen ja Hollywoodin studiot ovat vihdoin saavuttaneet alustavan sopimuksen näyttelijöiden lakon päättämiseksi.

SAG-AFTRA ilmoitti keskiviikkona Hollywoodin kauppa-alan medioissa julkaistussa lausunnossaan, että lakko päättyisi virallisesti torstaina klo 12.01, ja neuvottelukomitea hyväksyi sopimuksen yksimielisesti. Sopimus menee nyt SAG-AFTRA:n kansallisen hallituksen hyväksyttäväksi perjantaina.

Tämä odotettu ilmoitus tapahtui pitkän odottelun jälkeen, kun SAG-AFTRA ja Hollywoodin studiot ovat neuvotelleet jatkuvasti viime viikkojen aikana. Viimeisimpänä, tiistai-iltana annetussa lausunnossa SAG-AFTRA kertoi viettäneensä 10 tuntia harkitessaan päivän aikana ja selvittäneensä joitakin keskeisiä kysymyksiä, kuten tekoälyä.

118 päivän kestonsa vuoksi tämä lakko päättyi SAG-AFTRA:n historian pisimmän lakkoon, ylittäen vuoden 1980 lakon, joka kesti 95 päivää.

Huomio. Artikkelikuvan lakko ei liity tapaukseen millään muotoa!

YouTube-sukupolvi valloittaa elokuvateatterit – Hollywood kiinnostui kovasti Kommentit pois päältä artikkelissa YouTube-sukupolvi valloittaa elokuvateatterit – Hollywood kiinnostui kovasti

Hollywoodissa puhaltavat uudet tuulet, ja tällä kertaa ne tulevat suoraan YouTubesta. Kaksi nuorten sisällöntuottajien tekemää kauhuelokuvaa, ja , ovat nousseet valtaviksi kassamagneeteiksi ja houkutelleet erityisesti Z-sukupolven katsojia takaisin elokuvateattereihin.

Erityisen huimaa menestystä on tehnyt 20-vuotiaan -luoja Kane Parsonsin ohjaama Backrooms. Noin 8,8 miljoonan euron budjetilla tehty elokuva keräsi avausviikonloppunaan yli 71 miljoonaa euroa lipputuloja Pohjois-Amerikassa ja yli 103 miljoonaa euroa maailmanlaajuisesti. Samalla siitä tuli tuotantoyhtiö A24:n historian suurin avaus.

Kuva: Filmaatikko Backrooms arvostelu

Myös 26-vuotiaan YouTube-tekijä Curry Barkerin ohjaama Obsession on ylittänyt odotukset. Alle 900 000 euron budjetilla tehty kauhuelokuva on kerännyt jo lähes 132 miljoonaa euroa lipputuloja. Tuotto on niin poikkeuksellinen, että monet alan asiantuntijat uskovat suurten studioiden alkavan etsiä uusia tekijöitä yhä aktiivisemmin juuri verkosta.

Ilmiö kertoo ennen kaikkea siitä, että nuoret katsojat seuraavat tekijöitä yhtä paljon kuin elokuvabrändejä. YouTubessa kasvaneet ohjaajat osaavat puhutella yleisöään suoraan sosiaalisen median kautta, eikä markkinointiin tarvitse käyttää kymmeniä miljoonia euroja. Hollywoodissa seurataankin nyt tarkasti, onko tässä tulevaisuuden menestysresepti – pienempi budjetti, suurempi yhteys yleisöön ja paljon vähemmän perinteisiä sääntöjä.

Jos kehitys jatkuu samanlaisena, seuraava suuri -ohjaaja saattaa löytyä elokuvakoulun sijaan YouTube-kanavan takaa.

Seuraavan James Bondin metsästys käy kuumana – nyt pinnalla erityisesti yksi nimi Kommentit pois päältä artikkelissa Seuraavan James Bondin metsästys käy kuumana – nyt pinnalla erityisesti yksi nimi

Kuka pukee seuraavaksi ylleen kuuluisan smokin ja tilaa martinin “ravistettuna, ei sekoitettuna”? Siitä käy nyt villi keskustelu Hollywoodissa. Uusien huhujen mukaan yksi kuumimmista ehdokkaista uudeksi James Bondiksi on australialaisnäyttelijä , joka tunnetaan erityisesti sarjasta Euphoria ja elokuvasta Saltburn.

Kuva: Jacob Elordi Wikipedia

Brittiläinen lehti Independent kertoo, että Bond-tuottajat etsivät tällä kertaa hieman nuorempaa näyttelijää ikoniseen 007-rooliin. Mukana huhumyllyssä pyörivät myös Callum Turner, Aaron Taylor-Johnson ja Harris Dickinson. Erityisesti Turneria pidettiin vielä hetki sitten lähes varmana valintana, mutta nyt Elordin nimi näyttää nousseen vauhdilla kärkeen.

Bond-saaga on muutenkin uuden aikakauden kynnyksellä. Viimeisin 007, Daniel Craig, jätti roolin taakseen jo elokuvassa No Time to Die, ja uuden elokuvan ohjaajaksi on huhuttu muun muassa Denis Villeneuve. Kulisseissa tapahtuu siis paljon, vaikka virallista Bond-nimeä ei ole vielä julkistettu.