House of the Dragon -kausi 3 tuo mukanaan uusia kasvoja Kommentit pois päältä artikkelissa House of the Dragon -kausi 3 tuo mukanaan uusia kasvoja

House of the Dragon

HBO:n suosikkisarja House of the Dragon on aloittanut kolmannen tuotantokautensa kuvaukset, ja samalla on julkistettu joukko uusia näyttelijöitä.

Päärooleihin palaavat tutut tähdet, kuten Emma D’Arcy (Rhaenyra Targaryen), Matt Smith (Daemon Targaryen) ja Olivia Cooke (Alicent Hightower). Heidän rinnalleen liittyvät uudet kasvot Tommy Flanagan (Sons of Anarchy) esittää Ser Roderick Dustinia, Dan Fogler (Fantastic Beasts) astuu Ser Torrhen Manderlyn saappaisiin, ja James Norton nähdään Ormund Hightowerina.

Kolmas kausi jatkaa George R.R. Martinin Fire & Blood -kirjan tapahtumia siitä, mihin edellinen kausi jäi. Westeros on yhä sodan partaalla, ja Targaryenien sisällissota kiihtyy entisestään.

HBO ei ole vielä ilmoittanut virallista julkaisupäivää, mutta kauden odotetaan koostuvan kahdeksasta jaksosta, kuten edellinenkin. House of the Dragon on suunniteltu kestämään vähintään neljä kautta, joten valtataistelut Westerosissa jatkuvat vielä pitkään.

HBO:n uusi Harry Potter -sarja laajentaa Tylypahkaa Kommentit pois päältä artikkelissa HBO:n uusi Harry Potter -sarja laajentaa Tylypahkaa

HBO:n tuleva Harry Potter -sarja tekee asioita eri tavalla kuin kirjat ja elokuvat. Tällä kertaa tarinaa ei kerrota enää pelkästään “Harryn olkapään yli”, vaan katsojat pääsevät kurkistamaan myös muiden hahmojen elämään. Yksi iso muutos on Malfoyn perheen suurempi rooli. Luvassa on kohtauksia Dracon kotona ja entistä syvällisempi katsaus siihen, millaisessa ympäristössä Tylypahkan ehkä ärsyttävin koulukiusaaja on kasvanut.

Draco Malfoyta esittävä Lox Pratt kertoo, että sarja näyttää hahmoista paljon enemmän kuin aiemmat versiot. Mukana on opettajien omia tiloja, arkea Tylypahkan kulissien takana ja kotikohtauksia, jotka avaavat Dracon persoonaa uudella tavalla. Toisin sanoen pahis ei ole enää vain koulun ilkeä blondi, vaan enemmän persoona taustoineen.

Sarja tuo muutenkin mukaan aiemmin vain sivulauseissa mainittuja hetkiä. Esimerkiksi John Lithgown Dumbledorea on nähty kuvissa kohtauksissa, joita kirjoissa kuvattiin, mutta joita elokuvat eivät koskaan näyttäneet. Pitkä tv-formaatti antaa tilaa laajentaa maailmaa tavalla, johon elokuvat eivät koskaan pystyneet.

Lisämausteena mukaan on tulossa muun muassa lisää Tylypahkan oppitunteja, mahdollisesti Lucius Malfoy jo ensimmäisellä kaudella sekä iso liuta nimekkäitä näyttelijöitä. HBO:n Harry Potter -sarja julkaistaan alkuvuodesta 2027 ja kaikki viittaa siihen, että kyseessä ei ole vain uusi versio tutusta tarinasta, vaan paljon laajempi velhomaailman reboot.

Uusi Game of Thrones -spin-off vie katsojat Westerosiin ennen lohikäärmeiden aikaa Kommentit pois päältä artikkelissa Uusi Game of Thrones -spin-off vie katsojat Westerosiin ennen lohikäärmeiden aikaa

Westeros kutsuu jälleen, mutta tällä kertaa hieman kevyemmillä ja hauskemmilla poluilla. HBO:n uusi sarja A Knight of the Seven Kingdoms perustuu George R.R. Martinin Dunk and Egg -novelleihin ja kertoo ritari Ser Duncan the Tallista ja hänen salaperäisestä aseenkantajastaan Eggistä. Sarja sijoittuu noin sata vuotta ennen Game of Thronesia ja 72 vuotta House of the Dragonin tapahtumia, eli kun Targaryenit hallitsevat rautavaltaistuimella, mutta lohikäärmeet eivät ole enää läsnä.

Ensimmäinen jakso julkaistiin 18. tammikuuta 2026 HBO:lla ja HBO Maxilla, ja uudet jaksot ilmestyvät sunnuntaisin. Sarjaa kehutaan lämpimäksi, kevyeksi ja viihdyttäväksi Westeros-paluuosaksi, jossa suuret valtataistelut on vaihdettu hahmokeskeiseen tarinankerrontaan.

Sarjan juoni seuraa Dunkia, joka yrittää tehdä itselleen nimeä Ashfordin turnauksessa, ja Eggiä, joka päättää tulla hänen aseenkantajakseen halusi Dunk sitä tai ei. Matkan varrella he kohtaavat tärkeitä Targaryen-hahmoja ja joutuvat selviytymään odottamattomista seikkailuista, mutta huumoria ja sydämellisyyttä riittää.

Näyttelijät Peter Claffey ja Dexter Sol Ansell saavat kiitosta rooleistaan, ja Martin itse on ylistänyt sarjaa uskolliseksi adaptoinniksi suosikkihahmoistaan. Sarja lupailee myös kiinnostavia sivuhahmoja, kuten Laughing Stormin ja Tanselle Too-Tallin.

Dunk ja Egg ovat aina olleet suosikkejani, ja näyttelijät ovat täydellisiä rooleissaan. Koko muu näyttelijäkaarti on myös loistava. – Martin kommentoi.

Knight of the Seven Kingdoms tarjoaa siis rennomman, mutta silti kiehtovan matkan Westerosin maailmaan, mikä on täydellinen välipala odotellessa House of the Dragon -kauden kolmatta tuotantokautta.