Huhtikuun PS Plus pelit selvillä – Meet Your Maker, Sackboy sekä Tails of Iron Kommentit pois päältä artikkelissa Huhtikuun PS Plus pelit selvillä – Meet Your Maker, Sackboy sekä Tails of Iron

Sackboy: A Big Adventure

on paljastanut huhtikuun ilmaispelit. Tällä kertaa vuorossa on post-apokalyptinen rakentamista ja räiskintää yhdistelevä , suositun LittleBigPlanetin jatko-osa sekä roolipeli.

Meet Your Maker (PS4, PS5)

Meet Your Maker on ensimmäisen persoonan postapokalyptinen rakentelu- ja räiskintäpeli, jossa jokainen taso on pelaajien suunnittelema. Vaihda rooleja samalla kun varustelet tukikohtaasi ansoilla ja vartijoilla. Valmistaudu sitten nopeatempoiseen taisteluun, jossa hyökkäät muiden pelaajien suunnittelemiin tukikohtiin. Voit saada etulyöntiaseman valitsemalla oikean varustuksen (lähitaistelu, kaukotaistelu, puolustautuminen), lisäominaisuudet ja muut hyödykkeet, jotka sopivat haasteeseesi tai pelityyliisi. Yhdistä luovuutesi ja rakenna yhdessä ystäväsi kanssa tai yhdistä voimasi.

Sackboy: A Big Adventure (PS4, PS5)

PlayStationin ikoninen sankari Sackboy tekee paluun valtavassa, hauskassa ja hurjassa 3D-moninpeliseikkailussa. Lähde yksin eeppiseen kilpajuoksuun aikaa vastaan ja vaaroja vastaan tai lähde seikkailulle yhdessä enintään neljän kaverin kanssa.

Tails of Iron (PS4, PS5)

Tails of Iron on puolestaan synkkä käsinpiirretty roolipeli, joka sijoittuu sodan runtelemaan synkkään maahan. Pelaajat omaksuvat rottien valtaistuimen perijän Redgin roolin ja tehtävänä on pelastaa rikkonainen kuningaskuntasi karkottamalla armoton sammakkoklaani ja sen hurja johtaja Greenwart. Tutkiessasi petollisen viehättävää maailmaa kohtaat ainutlaatuisia hahmoja, jotka ovat valmiina auttamaan sinua seikkailussasi. Tarvitset kaiken mahdollisen avun, olipa se sitten uusia reseptejä ravintoon, piirustuksia tappavien aseiden ja haarniskoiden takomiseen.

Pelit tulevat ladattavaksi huhtikuun 4. päivä. Siihen mennessä ehdit vielä napata talteen helmikuun pelit Battlefield 2042, Minecraft Dungeons sekä Code Vein.

Battlefield 6:n 4. kausi tuo mukanaan Wake Islandin ja Top Gun -sisältöä Kommentit pois päältä artikkelissa Battlefield 6:n 4. kausi tuo mukanaan Wake Islandin ja Top Gun -sisältöä

neljäs kausi tuo peliin yhden sarjan tunnetuimmista taistelukentistä, kun klassinen Wake Island saapuu mukaan 18. elokuuta. Uusi pelialue tarjoaa tuttua Tyynenmeren sotatunnelmaa, mutta tällä kertaa taistelut käydään myös merellä.

Wake Islandilla pelaajat pääsevät ottamaan yhteen sekä jalkaväen, että panssarivaunujen voimin. Lisäksi taisteluun liittyvät aseistetut alukset, joten tekemistä riittää niin maalla kuin vedessäkin. Uusi pelikuva esittelee muun muassa jalkaväkitaisteluita, panssarivaunujen puolustustaktiikoita ja meritaisteluita.

Uuden kauden yhteydessä pelaajat voivat suorittaa tapahtumahaasteita ja avata niiden avulla eksklusiivisia -teemaisia palkintoja. Wake Island saapuu Battlefield 6 maksuttomana sisältönä osana neljättä kautta.

Battlefield 6 on saatavilla , Xbox Series X|S ja . Wake Islandin paluu on jälleen yksi osoitus siitä, että vanhoilla taistelukentillä riittää edelleen käyttöä – varsinkin kun niille tuodaan vähän lisää panssareita ja laivoja.

Phantom Blade Zero saa oman 20 minuutin State of Play -lähetyksen Kommentit pois päältä artikkelissa Phantom Blade Zero saa oman 20 minuutin State of Play -lähetyksen

järjestää 17. elokuuta Phantom Blade Zerolle oman -lähetyksen, jossa nähdään lähes 20 minuuttia uutta pelikuvaa. Suomessa lähetys alkaa 18. elokuuta kello 05.00. Luvassa on uusia hahmoja, taistelukohtauksia ja tarkempaa tietoa siitä, miten pelaajat voivat rakentaa oman pelityylinsä.

Innokkaiden pelaajien huomio ei kuitenkaan ole keskittynyt pelkästään itse peliin. Sonyn viimeaikainen päätös lopettaa uusien -pelien fyysisten levyjen tuotanto vuodesta 2028 alkaen on synnyttänyt niin voimakkaan vastareaktion, että Phantom Blade Zeron State of Play -lähetyksen keskustelun pelätään täyttyvän levyihin liittyvistä kommenteista.

Sosiaalisen median ja PlayStation Blogin kommenteissa osa pelaajista on jo ilmoittanut jättävänsä pelin väliin, jos sitä ei julkaista fyysisenä versiona. Tilanne on hieman ironinen, sillä Phantom Blade Zeroa kehittävä ei ole päätöksestä vastuussa. Sonyn linjaus on kuitenkin saanut pelaajat kohdistamaan turhautumisensa yhtiön tuleviin pelijulkaisuihin.

Itse pelistä saadaan vihdoin kunnolla uutta materiaalia. Lähes 20 minuutin peliesittelyssä nähdään muun muassa uusia hahmoja ja taistelua. Mukana on myös kamppailulajielokuvien tähti , joka esittää päähenkilön isää Mó Yuania ja on toiminut pelin taistelusuunnittelun luovana konsulttina vuodesta 2023 lähtien.

Lisäksi verkossa kiertää vahva huhu, jonka mukaan saisi State of Playn yhteydessä pelattavan demon. PlayStation Storeen ilmestynyt demon sivu bongattiin hetkellisesti ennen sen poistamista. Jos demo todella julkaistaan yllätyksenä, saattaa keskustelussa olla hetkeksi muutakin puhuttavaa kuin levyt, ainakin jos Sony ei tällä kertaa sammuta kommenttiosiota.