Huhtikuun PS Plus pelit vuotivat ennakkoon – luvassa Uncharted 4 ja Dirt Rally 2.0 Kommentit pois päältä artikkelissa Huhtikuun PS Plus pelit vuotivat ennakkoon – luvassa Uncharted 4 ja Dirt Rally 2.0

Uncharted 4: A Thief's End

Virallinen huhtikuun ilmaispelien päivitys on vielä ainakin viikon päässä, mutta valitut pelit ovat jo vuotaneet.

Tällä kertaa vuotajana on toiminut itse Playstation Access, joka on Playstation virallinen YouTube kanava. Videon mukaan virallinen tiedoite saapuu ensi viikon keskiviikkona huhtikuun 1. päivä.

Lähde on siis melko varma ja jos se pitää paikkaansa, päästään siis ensi viikolla pelailemaan ja -pelejä. Varsin hyvä kuukausi on siis tiedossa.

Neljäs Uncharted -peli ilmestyi vuonna 2016 ja siinä Nathan Drake etsii Henry Averyn kadonnutta aarretta yhdessä Sullivanin kanssa. Luvassa on pulmanratkontaa, tasohyppelyelementtejä, taisteluja unohtamatta. Pelissä on myös moninpeli, jossa enintään 10 pelaajaa voi pelata yhdessä tai ottaa mittaa toisistaan.

Dirt Rally 2.0 on puolestaan vuonna 2019 ilmestynyt rallipeli ja järjestyksessään kolmastoista osa Colin McRae Rally -pelisarjassa. Peli jatkaa siitä mihin vuoden 2015 edeltäjänsä Dirt Rally jäi ja pyrkii realismiin.

Pelit tulevat ladattavaksi huhtikuun 7. päivä.

Nintendo haastaa Sonyn ja Microsoftin: Switch 2 houkuttelee pelijätit puoleensa Kommentit pois päältä artikkelissa Nintendo haastaa Sonyn ja Microsoftin: Switch 2 houkuttelee pelijätit puoleensa

Nintendon uusi konsoli Switch 2 näyttää tehneen heti lähtemättömän vaikutuksen pelimarkkinoihin. Analyysiyhtiö arvioi, että laitteen julkaisu kasvatti kolmannen osapuolen pelien myyntiä peräti 75 prosenttia ja toi noin 930 miljoonan euron lisätulot vain yhdeksässä kuukaudessa.

Erityisen huomionarvoista on, että kasvu ei tullut suuremmista myyntimääristä, vaan korkeammista hinnoista. Pelien kappalemyynti itse asiassa laski hieman, noin 2,5 prosenttia, mutta uusien pelien korkeampi hintataso nosti kokonaisliikevaihtoa reippaasti.

Suurimmat voittajat löytyvät julkaisijoiden joukosta. , ja keräsivät kukin yli 93 miljoonaa euroa tuloja Switch-alustalla. Erityisesti on ollut merkittävä veturi Warner Brosille.

Switch 2:n menestys kertoo myös isommasta muutoksesta pelialalla. Vaikka Sonyn ja Microsoftin konsolit ovat tehokkaita, niiden korkea hinta ja hieman hiipunut käyttäjäkasvu ovat tehneet Nintendon alustasta entistä houkuttelevamman. Julkaisijat näkevät Switch 2:n mahdollisuutena tavoittaa laajempi yleisö helpommin.

Taustalla vaikuttaa myös alkuperäisen Switchin valtava suosio, yli 150 miljoonaa myytyä laitetta. Se luo vahvan pohjan uudelle konsolille ja tekee siitä keskeisen alustan pelijulkaisijoille, jotka etsivät kasvua tilanteessa, jossa kilpailijoiden käyttäjäkunnat eivät kasva entiseen tahtiin.

Kaiken kaikkiaan Switch 2 ei ole pelkästään uusi konsoli, vaan merkittävä voima, joka muokkaa koko pelialan suuntaa ja ainakin toistaiseksi näyttää siltä, että pelintekijät seuraavat rahaa.

Riders Republic -pelin uusi kausi tuo katutyylin extreme-urheiluun Kommentit pois päältä artikkelissa Riders Republic -pelin uusi kausi tuo katutyylin extreme-urheiluun

Riders Republic

Riders Republicin 18. pelikausi on käynnistynyt, ja mukana on iso yhteistyökumppani: Authentic Brands Group tuo peliin maailmanluokan katubrändit kolmen kauden ajaksi.

Quicksilver ja DC astuvat peliin

Ensimmäisenä yhteistyön hedelmät näkyvät Quicksilver- ja DC-merkkien muodossa. Quicksilver tarjoaa kaksi surffaustaustastaan inspiroitunutta asukokonaisuutta sekä surffilaudan aaltojen valloittamiseen. DC puolestaan tuo mukanaan krossipyörille sopivan asukokonaisuuden ja BMX-pyörän, joka on kuin luotu kaiteille ja hyppyreille.

Uutuuksista erikoisin on DC Pockett Bike X -minimoottoripyörä. Tämä pienoismönkijä on suunniteltu temppuratojen haastamiseen, ja se lupaa omanlaistaan menoa niin hyppyreissä kuin grindeissäkin. Harjoittelu kannattaa – muuten edessä saattaa olla pusikkoseikkailuja.

Rabbid-jänöjä metsästämässä

Pelikauden erikoistapahtuma Rabbid Hunters palaa Camp Curryn maisemiin 1.–8. huhtikuuta. Sekoilevien Rabbid-jänöjen jahtaaminen palkitaan ainutlaatuisilla palkinnoilla, joten kunnon metsästysretki on paikallaan.

Kausi tuo lisäksi kolme uutta massa-ajoa: 1. ja 22. huhtikuuta sekä 13. toukokuuta. Tekniikan puolella skeittaus on saanut merkittävän päivityksen, joka tekee temppujen suorittamisesta tarkempaa ja luontevampaa. Pelikuvauskisa järjestetään 6.–12. huhtikuuta, ja kolme parasta ryhmäkuvaajaa palkitaan 500 Republic Coinilla.

Extreme-urheilu sosiaalisena leikkikenttänä

on alusta asti rakentanut identiteettinsä vauhdikkaan sosiaalisen pelaamisen ympärille. Maastopyöräily, laskettelu, lumilautailu, liitopukulentäminen ja raketit – lajivalikoima on laaja, ja pelimaailma koostuu tarkasti mallinnetuista amerikkalaisista kansallispuistoista kuten Bryce Canyonista, Yosemitesta ja Grand Tetonista.

Riders Republic on saatavana :lle, :lle, :lle, Xbox Series S:lle ja Xbox Onelle sekä :lle Epic Games Storen ja Storen kautta. Peli löytyy myös Ubisoft+-tilauspalvelusta. Ikäraja on PEGI 12.