Huhtikuun PS Plus pelit vuotivat ennakkoon – luvassa Uncharted 4 ja Dirt Rally 2.0 Kommentit pois päältä artikkelissa Huhtikuun PS Plus pelit vuotivat ennakkoon – luvassa Uncharted 4 ja Dirt Rally 2.0

Uncharted 4: A Thief's End

Virallinen huhtikuun ilmaispelien päivitys on vielä ainakin viikon päässä, mutta valitut pelit ovat jo vuotaneet.

Tällä kertaa vuotajana on toiminut itse Playstation Access, joka on Playstation virallinen YouTube kanava. Videon mukaan virallinen tiedoite saapuu ensi viikon keskiviikkona huhtikuun 1. päivä.

Lähde on siis melko varma ja jos se pitää paikkaansa, päästään siis ensi viikolla pelailemaan ja -pelejä. Varsin hyvä kuukausi on siis tiedossa.

Neljäs Uncharted -peli ilmestyi vuonna 2016 ja siinä Nathan Drake etsii Henry Averyn kadonnutta aarretta yhdessä Sullivanin kanssa. Luvassa on pulmanratkontaa, tasohyppelyelementtejä, taisteluja unohtamatta. Pelissä on myös moninpeli, jossa enintään 10 pelaajaa voi pelata yhdessä tai ottaa mittaa toisistaan.

Dirt Rally 2.0 on puolestaan vuonna 2019 ilmestynyt rallipeli ja järjestyksessään kolmastoista osa Colin McRae Rally -pelisarjassa. Peli jatkaa siitä mihin vuoden 2015 edeltäjänsä Dirt Rally jäi ja pyrkii realismiin.

Pelit tulevat ladattavaksi huhtikuun 7. päivä.

Hideo Kojiman spionaasipeli Physint siirtyy PlayStationilta Xboxille Kommentit pois päältä artikkelissa Hideo Kojiman spionaasipeli Physint siirtyy PlayStationilta Xboxille

Hideo Kojiman seuraava suuri toimintavakoilupeli on kokenut melkoisen juonenkäänteen. Sonyn kerrotaan vetäytyneen Kojima Productionsin projektista huolestuttuaan pelin budjetista, mahdollisesta kannattavuudesta ja siitä, että kyseessä olisi lopulta vain määräaikainen -yksinoikeus.

Bloombergin haastattelemien projektia tuntevien lähteiden mukaan Physint oli myöhästynyt aikatauluistaan ja sen budjetin ennakoitiin paisuvan reilusti yli suunnitellun, vaikka julkaisuun arvioitiin olevan vielä vuosia. Taustalla kerrotaan olleen myös se, etteivät ja sen jatko-osa yltäneet PlayStationin odottamiin tuottoihin.

Physint julkistettiin vuonna 2024, ja on kuvannut sitä uuden sukupolven toimintavakoilupeliksi. Sonyn kerrotaan olleen haluton sijoittamaan jälleen satoja miljoonia dollareita peliin, joka olisi määräaikainen yksinoikeus. kertoi viime viikolla, että studio sai Sonylta yllättäen ilmoituksen projektin peruuttamisesta jo kesäkuun puolivälissä.

Tarina ei kuitenkaan pääty tähän. Kojima Productions on löytänyt Physintille uuden kumppanin Microsoftin Xboxista. Yhtiöt tekevät jo yhteistyötä -kauhupelin parissa, ja nyt yhteistyö laajenee myös Physintiin. puolestaan korostaa, että sen suhde Kojima Productionsiin pysyy vahvana, vaikka yhteistyö Physintin parissa päättyikin.

Kojiman toimintavakoilupeli siis jatkaa matkaansa, mutta PlayStationilta Xboxin suuntaan. Melko ironinen käänne pelille, jonka takana on mies, joka tunnetaan ennen kaikkea Metal Gear -sarjan luojana.

The Last of Us Part 2:n PvP-projekti sai Sonylta turpaan Kommentit pois päältä artikkelissa The Last of Us Part 2:n PvP-projekti sai Sonylta turpaan

PC-versiolle kehitetty fanien tekemä PvP-moninpelimodi ei näekään päivänvaloa. Modin kehittäjä Speclizer kertoo saaneensa Interactive Entertainmentilta kirjeen, jossa yhtiö pyysi, ettei projektia julkaistaisi.

Modia oli kehitetty tammikuusta 2026 lähtien, ja sen oli tarkoitus valmistua tämän kuukauden aikana. Speclizer ehti kuitenkin julkaista kesäkuussa noin 25 minuuttia pelikuvaa, joten projekti ei ollut enää mikään pieni salainen autotalliviritys. Modissa The Last of Us Part 2 maailmaan olisi tuotu pelaajien välinen PvP-moninpeli.

Projektilla oli myös Patreonin kautta toimiva maksullinen komponentti, mikä tuskin helpotti sen pysymistä Sonyn tutkan ulkopuolella. Speclizer kertoo olevansa erittäin pettynyt siihen, ettei projekti koskaan pääse julkisuuteen, mutta aikoo jatkaa seuraavan projektinsa parissa. Tällä kertaa tarkoituksena on tehdä jotain täysin omaa.

The Last of Us Part 2 moninpelihaaveet ovat muutenkin olleet melkoinen vuoristorata. Sonyn virallinen -projekti peruttiin vuonna 2023, ja nyt myös fanien tekemä vaihtoehto päätyi samaan lopputulokseen, joskin tällä kertaa Sonyn pyynnöstä.