Huhu: Call of Duty: Black Ops Cold War -pelin kolmas kausi tuo mukanaan tuttuja karttoja Kommentit pois päältä artikkelissa Huhu: Call of Duty: Black Ops Cold War -pelin kolmas kausi tuo mukanaan tuttuja karttoja

Call of Duty: Black Ops Cold War -räiskintäpelin fanit ovat saaneet hyvin niukasti tietoja pelin tulevasta kolmannesta kaudesta. Tietovuotajat ovat tosin kertoneet mahdollisista 6v6 -pelikartoista. Viimeisimmät huhut kertovatkin, että seuraavalla kaudella pelissä nähtäisiin uusina pelikarttoina Echelon sekä Standoff.

Tähän asti Treyarch on jakanut tietoja vain Warzone -pelin päivitykseen liittyen. Fanit ovatkin kiinnostuneita myös moninpelin uudistuksista ja nyt Twitter -käyttäjä ”TheGhostMW” paljastaakin tietoa uusista kartoista. TheGhostMW huomauttaa, että tiedot eivät ole peräisin normaalista lähteestä, joten ne olisi syystä ottaa suuremmalla varauksella.

Echelon on ollut Black Ops Cold War -pelin koodissa jo ensimmäisestä kaudesta lähtien ja pitkään onkin arvuuteltu milloin kartta nähtäisiin moninpelissä. Huhujen mukaan kartta sijoittuisi rakennustyömaan katolle ja siinä olisi yhtäläisyyksiä Black Ops 2 -pelin Vertigo -pelikarttaan.

Standoff -pelikartta on sarjan faneille varmasti entuudestaan tuttu. Kartta on yksi Black Ops 2 -pelin suosituimpia karttoja. Kartta on nähty myös Call of Duty: Mobile sekä Call of Duty: Black Ops 3 peleissä.  Raid ja Express kenttien olessa pelaajien suosiossa myös -kartta otetaan varmasti iloisesti mukaan. On mahdollista, että toinen kartoista julkaistaan vasta kolmannen kauden puolivälissä. Twitter -päivityksessäkin arvuutellaan tietojen uskottavuutta, joten vielä on syytä odottaa virallisia tietoja kehittäjä Treyarchin leiristä.

Control Resonant on Remedyn tähän asti kunnianhimoisin loikka Kommentit pois päältä artikkelissa Control Resonant on Remedyn tähän asti kunnianhimoisin loikka

porskuttaa vahvassa vireessä, kun studion Control -pelisarja on rikkonut jo 6 miljoonan myydyn kappaleen rajapyykin. Samalla katseet kääntyvät seuraavaan julkaisuun, , jota yhtiön tuore toimitusjohtaja Jean-Charles Gaudechon kehuu poikkeuksellisen suoraan.

Gaudechon kertoo pelaavansa uutta peliä itse säännöllisesti ja vakuuttaa, että kokonaisuus alkaa olla kasassa. Tavoite on kunnianhimoinen ja pyrkimys tehdä Resonantista “day one” -ostos niin sarjan faneille kuin uusillekin pelaajille. Julkaisua odotetaan syksylle :lle, 5:lle ja Series -konsoleille.

Taloudellisesti Remedyllä menee kaksijakoisesti mutta lupaavasti. Liikevaihto laski hieman 13,1 miljoonaan euroon, mutta kannattavuus parani ja kassavirta kääntyi selvästi plussalle. Erityisesti pelimyynnit ja rojaltit ovat kasvussa, kun taas kehityspalkkiot ovat laskeneet, mikä on merkki siitä, että uusi peli lähestyy maalia.

Resonant on myös studion tähän asti kunnianhimoisin projekti. Pelin parissa työskentelee Remedy-historian suurin pelitiimi ja peli tukee peräti kahdeksaa eri äänikieltä. Studio tähtää samalla kovaan kasvuun, sillä tavoitteena on tuplata liikevaihto noin 100 miljoonaan euroon vuoteen 2027 mennessä.

On selvää, että Remedy rakentaa seuraavaa suurta hittiään määrätietoisesti. Ja jos toimitusjohtajan omiin pelisessioihin on uskominen, Controlin outo ja kiehtova maailma on palaamassa entistä vahvempana.

Yksinoikeudet jäivät historiaan, Xbox-pelit dominoivat PlayStationin myyntilistoja Kommentit pois päältä artikkelissa Yksinoikeudet jäivät historiaan, Xbox-pelit dominoivat PlayStationin myyntilistoja

on tehnyt rohkean liikkeen viemällä omia pelejään kilpailijan konsolille, ja nyt päätös näyttää maksavan itsensä takaisin. Tuoreen raportin mukaan -pelit ovat tuottaneet Sonyn -alustalla jo noin 667 miljoonaa dollaria, eli karkeasti noin 615 miljoonaa euroa, eikä luku sisällä edes suurimpia hittipelejä.

Myyntilistoja johtaa , jota on myyty :llä peräti 5,8 miljoonaa kappaletta. Perässä tulevat ja , jotka ovat myös löytäneet yleisönsä Sonyn leirissä. Kaikki pelit eivät kuitenkaan ole menestyneet yhtä hyvin, sillä osa nimikkeistä on jäänyt selvästi pienempiin myyntilukuihin.

Mielenkiintoista on, että luvut eivät sisällä jättisarjoja kuten tai . Toisin sanoen todellinen kokonaistuotto voi olla huomattavasti suurempi. Tämä antaa vahvaa tukea Microsoftin uudelle strategialle, jossa pelejä julkaistaan laajemmin eri alustoille yksinoikeuksien sijaan.

Taustalla on isompi muutos Xboxin suunnassa. Yhtiö on viime aikoina karsinut kustannuksia, tehnyt organisaatiomuutoksia ja hionut palveluitaan, kuten Game Passia. Uusi johto pyrkii selvästi hakemaan kasvua laajemmasta yleisöstä, vaikka se tarkoittaisi pelien viemistä suoraan kilpailijan konsolille.

Kaiken perusteella vaikuttaa siltä, että Xbox ei enää pelaa vain yhdellä kentällä. Kysymys kuuluukin jatkaako Microsoft monialustastrategiaa, vai palaako se vielä joskus tiukemmin yksinoikeuslinjaan?