Huhu: Chris Hansen suunnittelee dokumenttia Robloxista ja sen varjopuolista Kommentit pois päältä artikkelissa Huhu: Chris Hansen suunnittelee dokumenttia Robloxista ja sen varjopuolista

Televisiojuontaja Chris Hansen, joka tunnetaan parhaiten ohjelmasta To Catch a Predator, saattaa tarttua uuteen ja ajankohtaiseen aiheeseen, Robloxiin. Kyseessä on lasten ja nuorten suosima pelialusta, mutta sen maine on saanut synkempiä sävyjä, sillä sitä on käytetty myös saalistajien toimintaympäristönä.

Bloombergin raportin mukaan Yhdysvaltain poliisi on vuodesta 2018 alkaen pidättänyt noin parikymmentä ihmistä, jotka olivat käyttäneet Robloxia lasten houkuttelemiseen ja hyväksikäyttöön. Hiljattain erään 13-vuotiaan tytön perhe haastoi peliyhtiön oikeuteen tapauksen jälkeen, jossa tyttö siepattiin pelissä tavatun 37-vuotiaan miehen toimesta. Lisäksi Louisianan osavaltio nosti oman kanteensa yhtiötä vastaan elokuussa.

Myös YouTubessa toiminut Schlep-niminen sisällöntuottaja on tuonut ongelmaa esille paljastamalla pedofiileja Robloxissa, hänen videoidensa ansiosta poliisi teki kuusi pidätystä. Roblox kuitenkin reagoi kieltokirjeellä ja tilin sulkemisella, mikä on herättänyt paljon kritiikkiä yhtiötä kohtaan.

Keskustelua on lisännyt myös Robloxin toimitusjohtaja David Baszucki, joka on useaan otteeseen väläyttänyt ajatusta treffiominaisuuden lisäämisestä peliin. Ajatus ”yhteyden luomisesta” on saanut turhankin huolestuttavia piirteitä, kun huomioidaan, että lähes puolet palvelun 80 miljoonasta päivittäisestä käyttäjästä on alle teini-ikäisiä ja alustan moderointiresurssit, noin 3 000 valvojaa, ovat monien asiantuntijoiden mukaan riittämättömät.

Jos huhut pitävät paikkansa, Hansenin suunnittelema dokumentti voisi nostaa ongelman valtavirran tietoisuuteen ja lisätä painetta Robloxia kohtaan. Monien mielestä tilivelvollisuus olisi jo korkea aika, vaikka yhtiön osakekurssi on jatkanut nousuaan vastoinkäymisistä huolimatta.

Fortnite avaa oven loot boxeille, mutta vain tietyin ehdoin Kommentit pois päältä artikkelissa Fortnite avaa oven loot boxeille, mutta vain tietyin ehdoin

Fornite

Fortnite saattaa olla taas kohun kynnyksellä. Epic Games aikoo nimittäin sallia kolmansien osapuolien tekijöiden myydä omissa pelitiloissaan “maksullisia satunnaisesineitä”, toisin sanoen loot boxeja. Faniyhteisö huomasi heti, että tämä kuulostaa epäilyttävän tutulta konseptilta, jota pelimaailma on viime vuosina yrittänyt suitsia.

Epicin mukaan kyse ei ole paluusta pahamaineisiin yllätyslaatikoihin, vaan uudesta tavasta tarjota tekijöille myyntimahdollisuuksia. Yhtiö kuitenkin korostaa, että satunnaisesineiden myynti on tarkasti säänneltyä. Tietyissä maissa, kuten Belgiassa, Alankomaissa ja Australiassa, ominaisuus on kokonaan estetty. Lisäksi pelaajien on saatava tietää voittotodennäköisyydet ennen ostamista, esimerkiksi jos terveyspakkaus voi antaa 5, 10 tai 50 eliksiiriä, on todennäköisyydet ilmoitettava selkeästi.

Alle 18-vuotiaille tai nuoremmille pelaajille ominaisuus on estetty monissa maissa, mukaan lukien Suomessa, jossa pelin sisäisiä ostokehotuksia ei saa näyttää lainkaan. Epic painottaa myös, että tekijöiden on noudatettava lakeja ja sen omia sääntöjä, tai seurauksena on porttikielto.

Epic houkuttelee samalla tekijöitä pois kilpailija Robloxin leiristä lupaamalla tuplakorvauksen, jopa 74 prosenttia myyntituloista vuoden 2026 loppuun saakka. Jää nähtäväksi, houkutteleeko uusi järjestelmä kehittäjiä vai avautuuko sillä vain uusi ovi vanhalle, loot box -nimiselle ongelmalle.

Xbox hylkää yksinoikeudet – tulevaisuus on pelaamista ilman rajoja Kommentit pois päältä artikkelissa Xbox hylkää yksinoikeudet – tulevaisuus on pelaamista ilman rajoja

Xbox 2042

Xboxin johtaja Sarah Bond on julistanut aikakauden vaihteen, sillä yksinoikeuspelit ovat hänen mukaansa ”vanhanaikaisia”. Hänen mukaansa pelaajat eivät enää valitse laitetta sen eksklusiivisten pelien vuoksi, he haluavat vain pelata ystäviensä kanssa, missä tahansa ja millä tahansa laitteella.

Call of Duty, Minecraft, Fortnite ja Roblox, ne ovat ne, jotka oikeasti rakentavat yhteisöjä. – Bond sanoi haastattelussa.

Bondin näkemyksen mukaan maailma on siirtynyt konsolisodista yhteispelaamisen aikaan. Xbox ei siis halua enää olla vain laite, vaan palvelu, jonka kautta voi pelata pelejä riippumatta alustasta. Tämä sopii yhtiön strategiaan, jossa omat pelit kuten Halo, voivat löytyä muiltakin alustoilta kuin Xboxilta.

Vaikka jotkut näkevät Bondin lausunnoissa puolustuskannan, kun Xboxilla ei juuri nyt ole suuria yksinoikeusjulkaisuja. Bondin sanojen viesti on kuitenkin selvä, tulevaisuus on pelattavuudessa ja saavutettavuudessa, ei rajoissa. Xbox panostaa nyt pilvipelaamiseen, PC:hen ja jopa käsikonsoleihin, kuten ROG Xbox Ally X:ään, joka toimii porttina “pelaa missä vain” -maailmaan.

Microsoftin mukaan seuraava Xbox tulee silti olemaan erittäin laadukas ja huolella kuratoitu kokemus. Mutta jos Bondin puheita on uskominen, konsolin yksinoikeudet jäävät historiaan ja pelaaminen vapautuu lopullisesti laiterajoista.