Huhu: Levyasematon Xbox One julkaistaan tänä keväänä Kommentit pois päältä artikkelissa Huhu: Levyasematon Xbox One julkaistaan tänä keväänä

Xbox One S

Uusien huhujen mukaan Xbox One -konsolista oltaisiin julkaisemassa asematonta versiota nimellä Xbox One S All-Digital Edition. Aiemmin kyseisestä laitteesta on käytetty koodinimeä ”Maverick”. Laitteen ennakkotilaukset alkaisivat huhtikuun puolessa välissä ja toimitukset toukokuun alussa. Huhujen mukaan laite ilmestyisi samaan aikaan maailmanlaajuisesti.

Laitteen hinta ei ole vielä selvillä, mutta sen enteillään olevan halvempi kuin nykyiset Xbox One S -mallit. Luonnollisesti puuttuva levyasema toisi laitteen hintaa alas ja sillä pystyisi pelaamaan vain digitaalisesti hankittuja pelejä.

Microsoftin on huhuttu myös paljastavansa seuraavan sukupolven Xbox -konsolin, koodinimeltään ”Project Scarlett” tulevilla E3-messuilla kesäkuussa.

Aiheesta kertoi ensimmäisenä Windows Central.

Pikkuinen pelikonsoli yllätti – Nex Playground ohitti Xboxin Black Friday -viikolla Kommentit pois päältä artikkelissa Pikkuinen pelikonsoli yllätti – Nex Playground ohitti Xboxin Black Friday -viikolla

Yhdysvalloissa koettiin Black Friday -viikolla erikoinen käänne, kun lähes tuntematon Nex Playground -pelikonsoli kiri myynneissä Xboxin ohi. Android-pohjainen, liikeohjaukseen tukeutuva laite nappasi 14 prosenttia koko viikon myyntimarkkinasta ja jätti Xboxin neljänneksi. Laite maksaa normaalisti noin 230 euroa, mutta sitä myydään usein alle 185 eurolla, mikä lienee osasyy sen yllättävään nousukiitoon.

Samaan aikaan PlayStation 5 pyyhälsi selkeään johtoon 47 prosentin osuudella, todennäköisesti reilujen alennusten ansiosta. Toisena seurasi Nintendo Switch 2, joka vei 24 prosenttia myynneistä, joten Xbox jäi väkisinkin taka-alalle.

Nex Playground ei kuitenkaan ilmestynyt tyhjästä. Vuonna 2023 julkaistu kameraohjattava perhepelikonsoli tarjoaa Fruit Ninjan kaltaisia koko perheen pelejä, ja sen simppeleitä, lelumaisia lähtökohtia on jopa verrattu Nintendo-filosofiaan. Konsoli on kasvanut Yhdysvalloissa hiljalleen ilmiöksi ja onnistui jopa ohittamaan PS5:n myyntitilastoissa viikkoa ennen Black Fridayta.

Iso-Britanniassa Black Friday -viikon selvä voittaja oli niin ikään PlayStation 5, joka nappasi peräti 62 prosenttia laitemyynnistä. Xboxin osuus jäi 10 prosenttiin ja Switch 2:n 23 prosenttiin, mutta Nex Playgroundia ei siellä vielä nähty yhtä vahvasti. Jos Yhdysvaltain kehitys kuitenkaan antaa osviittaa, saattaa markkinoilla olla tilaa vielä yhdelle yllättäjälle lisääkin.

Assassin’s Creed Shadows hyppää Nintendo Switch 2:lle Kommentit pois päältä artikkelissa Assassin’s Creed Shadows hyppää Nintendo Switch 2:lle

Assassin’s Creed -pelisarja tekee uuden tempun, Shadows-seikkailut ovat nyt saatavilla myös Nintendo Switch 2 -pelikonsolilla. Ubisoft on hyödyntänyt uuden konsolin ominaisuuksia, kuten kosketusnäyttöä, jolloin kartalla liikkuminen ja kohteiden valinta on aiempaa helpompaa ja sujuvampaa. Peli näyttää upealta ja pyörii sulavasti myös kannettavassa muodossa.

Switch 2 -versio sisältää alkuperäisen pelin kaikki päivitykset ja erikoistehtävät, mutta Claws of Awaji -laajennus julkaistaan konsolille vasta alkuvuodesta 2026. Peli on saatavilla sekä fyysisenä korttina että digitaalisesti Nintendo eShopista, ja Ubisoft Connect -palvelu mahdollistaa tallennusten jakamisen eri laitteiden välillä.

Shadows vie pelaajat 1500-luvun Japaniin, jossa shinobi Naoe ja legendojen samurai Yasuke kohtaavat historiallisia hahmoja valtataisteluiden keskellä. Avoin pelimaailma elää sään ja vuodenaikojen mukaan, tarjoten runsaasti tutkittavaa ja kauniita ympäristöjä.

Peli on julkaistu aiemmin myös PlayStation 5:lle, Xbox Series X/S:lle, PC:lle ja Macille, ja se löytyy myös Ubisoft+ -palvelusta. Ikäraja on PEGI 18. Assassin’s Creed Shadows jatkaa perinteistä tarinankerrontaa historiallisessa miljöössä, mutta nyt mukaan mahtuu myös napakalla kosketusnäytön ohjauksella varustettu taskuseikkailu.