Huhu: Lisää PlayStation -pelejä tulossa PC:lle, Kingdom Heart IV ja uusi BioShock -peli tuloillaan Kommentit pois päältä artikkelissa Huhu: Lisää PlayStation -pelejä tulossa PC:lle, Kingdom Heart IV ja uusi BioShock -peli tuloillaan

Nvidia GeForce NOW

Liuta vielä julkaisemattomia pelejä on ilmennyt uuden huhun myötä. Huhut kantautuvat GeForce Now -palvelusta, jota tonkinut Reddit -käyttäjä löysi merkkejä mm. uusista PlayStation -yksinoikeuspeleistä jotka olisivat tulossa PC:lle sekä mm. Kingdom Hearts IV -pelistä ja tulevasta BioShock -pelistä.

  • “Fight for Middle-Earth”
  • Half-Life 2 Remastered
  • “Metro Next”
  • Human: Fall Flat 2
  • “Hangar 13 unannounced”
  • The Talos Principle 2
  • Untitled Respawn Game
  • Kingdom Hearts IV
  • Sniper Elite 5
  • Monster Hunter 6
  • Helldivers 2
  • Cities Skylines 2
  • Tomb Raider Anniversary (2021)
  • Tomb Raider 25th Anniversary (2021)
  • “Hitman Pro”
  • “Worms Next”
  • Destroy All Humans! 3
  • Earth Defense Force 6
  • Dragon’s Dogma 2
  • Wreckfest Sequel
  • Crysis 4
  • Resident Evil 4 Remake
  • ”Bioshock 2022”

Listan pelit on napattu tietokannasta, joka sisältää kaikkien pelien nimiä, joita Nvidia on käyttänyt palvelun testaamiseen. Listalla on yhteensä yli 18 000 peliä. Luonnollisesti osa nimistä saattaa olla myös jo poistuneita tai keskeytyneitä projekteja.

Listan mukaan myös aiemmin PlayStation -yksinoikeuspelit God of War, Returnal ja Demon’s Souls olisi saapumassa PC:lle. Listalta kuitenkin puuttuvat aiemmin PC:lle huhuiltavat PlayStation pelit kuten Bloodborne ja Spider-Man.

Skate Story tuo kummallisen skeittiseikkailun PlayStation Plus -kirjastoon Kommentit pois päältä artikkelissa Skate Story tuo kummallisen skeittiseikkailun PlayStation Plus -kirjastoon

Jos perinteinen skeittipeli tuntuu liian arkiselta, Skate Story tarjoaa täysin uudenlaisen kokemuksen. Pelaaja ohjaa lasista ja tuskasta tehtyä demonia, jonka tavoitteena on syödä Kuu ja siihen tarvitaan paholaisen antamaa skeittilautaa. Julkaisu PS5:lle tapahtuu 8. joulukuuta PlayStation Plus -pelikatalogin kautta.

Peli sekoittaa taitotemppuja ja tarinankerrontaa, ja ensimmäiset pomotaistelut toimivatkin samalla harjoituksena. Pelaajan on vaihdettava temppuja ja hallittava ajoitus tarkasti, sillä vain monipuoliset temput kasvattavat kombomittaria ja mahdollistavat vahingon tekemisen pomolle.

Skate Story ei rajoitu vain temppuratoihin. Alamaailma on täynnä omituisia hahmoja, kuten lentäviä kalloja, pehmeitä demoneja ja jättiläissammakoita. Tehtävät vaihtelevat tavallisten estekurssien ylittämisestä paholaisen karkuun karanneiden vaatteiden ja hajuhaitoista kärsivien roskasäkkien auttamiseen.

Pelaaja saa myös muokata skeittilautaansa ja kerätä “sieluvaluuttaa” temppujen suorittamisesta, jolla ostetaan renkaita, tarroja ja muita koristeita. Pelin visuaalinen tyyli, kosminen äänimaailma ja huumorilla maustetut tehtävät tekevät siitä uniikin elämyksen, joka on yhtä aikaa kaunis ja hullunkurinen.

Jos kaipaat erikoista seikkailua ja monipuolista skeittailua, Skate Story tarjoaa sen täsmälleen sopivasti ennen joulukiireitä.

Koe Battlefield 6 ilmaiseksi viikon ajan – ammuskelu alkaa jo tänään Kommentit pois päältä artikkelissa Koe Battlefield 6 ilmaiseksi viikon ajan – ammuskelu alkaa jo tänään

Jos olet aina halunnut sukeltaa Battlefieldin maailmaan ilman lompakon nykimistä, nyt on tilaisuutesi. DICE, EA ja Battlefield Studios tarjoavat Battlefield 6:n ilmaisen kokeilujakson, joka pyörii 25. marraskuuta – 2. joulukuuta.

Kokeilun aikana pelaajat pääsevät kokemaan kolme karttaa neljässä eri pelitilassa, joten vauhtia ja toimintaa riittää niin solo- kuin moninpeliin tottuneille. Tarjous koskee PlayStation 5, Xbox Series X|S ja PC -pelaajia.

Free Trial Week on täydellinen tapa testata, miltä Battlefield 6:n räiskintä tuntuu ilman sitoutumista. Oli kyseessä sitten intensiivinen tiimityö tai villi kahakka verkossa, viikon kokeilujakso antaa hyvän maistiaisen pelin tarjoamasta adrenaliinista.