Huhu: Nintendo Switchille julkaistavat Pokémon Diamond ja Pearl muuttavat Pokémonien nappaamistapaa Kommentit pois päältä artikkelissa Huhu: Nintendo Switchille julkaistavat Pokémon Diamond ja Pearl muuttavat Pokémonien nappaamistapaa

Internetissä kiertää tällä hetkellä vahvasti uskottu huhu siitä, että Game Freak olisi aikeissa julkaista Pokémon Diamond ja Pearl -pelit Nintendo Switchille vielä tämän vuoden aikana.

Huhuja ei ole vielä virallisilta tahoilta vahvistettu, mutta vanhojen vuotojen perusteella uskotaan, että peleissä tapahtuva Pokémonien nappaaminen tulisi muuttumaan huomattavasti.

Lokakuussa 2019 4Chan-alustalla esitettiin kolme toteamusta. Yksi niistä ennusti oikein Galarian Mr. Mime Special Research -tapahtuman Pokémon Go -pelissä, ja toinen puolestaan ennusti oikein sen, miten Pokémon fossiilit toimivat Sword ja Shield -peleissä. Kolmannen ennustuksen mukaan Diamond ja Pearl julkaistaisiin versioina, joissa Pokémoneja napataan Let’s Go -mekaniikalla. Kyseinen nappaamismekaniikka on alun perin suunniteltu hieman helpommaksi kasuaaleja faneja ja Pokémon Go -pelaajia ajatellen.

4Chania ei voida pitää luotettavimpana alustana, mutta muut postauksen ennustukset ovat osoittautuneet todeksi. Alkuperäisessä postauksessa Diamondin ja Pearlin Switch-julkaisujen kerrottiin saapuvan vuonna 2020, mutta niin ei kuitenkaan käynyt. Syynä voi tietenkin olla se, että koronavirusepidemia viivytti lukuisia projekteja, mutta mene ja tiedä.

Take-Twon johtaja: konsolit eivät katoa, mutta pelaaminen valuu kohti PC:tä Kommentit pois päältä artikkelissa Take-Twon johtaja: konsolit eivät katoa, mutta pelaaminen valuu kohti PC:tä

Take-Two Interactiven toimitusjohtaja Strauss Zelnick arvioi haastattelussa, että peliala on selvästi siirtymässä kohti PC:tä, vaikka perinteiset pelikonsolit eivät olekaan katoamassa mihinkään. Hänen mukaansa tulevaisuus suosii avoimia järjestelmiä suljettujen sijaan, ja PC istuu tähän kehitykseen luontevasti.

Zelnick muistutti, että konsoli on lopulta enemmän kokemus kuin laite. Rikas, pitkä peli, jota pelataan isolta ruudulta, ei ole häviämässä, vaikka teknologia sen takana muuttuisi. Markkina on tällä hetkellä jakautunut tasaisesti konsolien ja mobiilin välillä, mutta mobiili kasvaa yhä nopeammin, eikä hidastumista ole näkyvissä.

Kehityksen suunta näkyy jo alan jättien liikkeissä. Sony ja Nintendo pitävät kiinni perinteisistä konsoleista, mutta Microsoft vihjaa yhä avoimempaan, PC-lähteiseen suuntaan tulevissa laitteissaan. Microsoftin toimitusjohtaja Satya Nadella totesi hiljattain, että Xbox kehitettiin alun perin paremmaksi PC:ksi pelaamista varten, ja siihen filosofiaan saatetaan palata. Myös Valve on lisännyt vettä myllyyn julkaisemalla uuden Steam Machine -hybridinsä.

Vaikka Take-Two tunnetaan jättisarjoistaan, kuten Grand Theft Auto, Borderlands ja NBA 2K, se investoi viime vuosina massiivisesti mobiilipelaamiseen. Yhtiö osti Zyngan vuonna 2022 noin 11,7 miljardilla eurolla, ja ostos on sittemmin osoittautunut erittäin kannattavaksi. Viime neljänneksellä mobiilipelien osuus Take-Twon liikevaihdosta oli 46 %, kun konsolit tuottivat 41 % ja PC sekä muut alustat 13 %.

Zelnickin mukaan mobiilin vetovoima on yksinkertainen. Se kulkee mukana, on helppo palata ja puhuttelee valtavan suurta yleisöä. Hän ennustaa mobiilille noin 10 prosentin kasvua jo seuraavalla neljänneksellä. Vaikka pandemiahuippujen jälkeen markkina notkahti, tänä vuonna mobiilipelaaminen on jälleen piristymässä, samalla kun PC pelaamisen sydämenä vahvistuu entisestään.

Resident Evil Requiem lupaa valinnanvapautta ja Raccoon Cityn paluun Kommentit pois päältä artikkelissa Resident Evil Requiem lupaa valinnanvapautta ja Raccoon Cityn paluun

Resident Evil -faneille luvassa on jännittäviä uutisia, kun Resident Evil Requiem valmistautuu julkaisuun 27. helmikuuta 2026. Tuottaja Masato Kumazawa paljasti tuoreessa haastattelussa, että peli ei tarjoa yleisölle demo-versiota, mutta sen sijaan luvassa on täysipainoinen kauhuelämys eri näkökulmilla. Pelaajat voivat itse valita ensimmäisen tai kolmannen persoonan näkymän. Ensimmäinen syvennyttää kauhua, jälkimmäinen helpottaa pelkoa ja näyttää hahmon tunteet paremmin.

Kumazawa tyrmäsi myös viimeaikaiset huhut Leon S. Kennedyn roolista, joita hän kutsui valeuutisiksi. Sen sijaan pelin päähenkilö on Grace Ashcroft, joka tuo mukanaan uudenlaista haavoittuvuutta ja jännitystä verrattuna sarjan aiempiin hahmoihin kuten Claire Redfieldiin.

Raccoon City palaa peliin suurella tavalla, mutta pelaajilta ei vaadita aiempien Outbreak-pelien tuntemusta. Kumazawa korosti, että sekä uudet että kokeneet fanit voivat nauttia tarinasta samalla tavalla. Alyssa Ashcroftin tarina toimii lähtökohtana, mutta pelaajat pääsevät sukeltamaan kaupungin historian syvyyksiin uusilla tavoilla.

Requiem juhlistaa myös Resident Evilin 30-vuotista historiaa, mutta samalla lupaillaan modernia ja laadukasta pelikokemusta ilman aiempien demojen kaltaista maistiaisversiota. Tämä on Capcomin panostus sarjan klassiseen kauhuun yhdistettynä pelaajan valinnanvapauteen ja uudistettuun näkökulmaan.

Peli julkaistaan Windows PC:lle, Xbox Series X/S:lle, PS5:lle ja Switch 2:lle, joten kaikille alustoille on luvassa oma täysi kokemus kauhuelämyksestä.