Huhu: Playstation 5 Pro markkinoille jouluksi 2024 Kommentit pois päältä artikkelissa Huhu: Playstation 5 Pro markkinoille jouluksi 2024

PlayStation 5

Alan sisäpiiriläinen Tom Henderson on paljastanut Sonyn odotetun Pron mahdollisen julkaisun joulusesongin aikana vuonna 2024.

Tämä paljastus herättää jännitystä pelaajissa, jotka ovat odottaneet innokkaasti parannettua versiota hyvin vastaanotetusta konsolista.

Vuodetun PlayStation 5 Pron julkaisupäivän ohella Henderson paljasti myös Sonyn suunnitelmat tulevien lisälaitteiden suhteen. Näihin kuuluvat kannettava PS5-vaihtoehto, jonka on määrä tulla markkinoille ennen PS5 Prota, sekä irrotettavalla asemalla varustettu PS5-malli, joka esitellään kahden muun laitteen välissä. On tärkeää korostaa, että ei ole vielä vahvistanut näiden tietojen aitoutta.

Tulevana vuonna Sony pyrkii esittelemään ainakin kolme uutta pelilaitetta, mikä merkitsee jännittävää aikaa peliharrastajille. Vaikka Sonyn virallinen vahvistus on vielä tekemättä, huhuttu PlayStation 5 Pron julkaisupäivä joulukuussa 2024 lisää varmasti jännitystä ja odotusta pelimaailmassa.

Lähde: Guru3d ja Inside-gaming

Sony Xperia 1 VII julkaisupäivämäärä paljastui Kommentit pois päältä artikkelissa Sony Xperia 1 VII julkaisupäivämäärä paljastui

on vihdoin vahvistanut, että seuraavan huippupuhelimensa, Xperia 1 VII:n, julkaisupäivämäärä on 15. toukokuuta 2025 – sama päivä kuin edellisen mallin, Xperia 1 VI:n, julkaisusta viime vuonna. Hyvä uutinen on, että puhelin tulee saataville Japanissa samana päivänä, mutta valitettavasti globaalin julkaisun odotetaan tapahtuvan vasta heinäkuussa.

Ruumoridatasta ilmenee, että Xperia 1 VII näyttää lähes identtiseltä edeltäjäänsä, mutta se on varustettu Snapdragon 8 Elite -sirulla ja 12 Gt RAM-muistilla. Puhelin tulee todennäköisesti käyttämään 15 -käyttöjärjestelmää, vaikka Android 16 julkaistaan kesäkuussa. Puhelimen näytön kooksi on edelleen odotettavissa 6,5 tuumaa.

PS5 saa uuden päivityksen – parempi ääni ja klassikkokonsolien ulkoasut tekevät paluun Kommentit pois päältä artikkelissa PS5 saa uuden päivityksen – parempi ääni ja klassikkokonsolien ulkoasut tekevät paluun

Sony Playstation 5

tuo -konsolille päivityksen, joka keskittyy kahteen pitkään toivottuun ominaisuuteen: uuteen äänenvahvistustyökaluun ja klassisten PlayStation-konsolien ulkoasujen paluuseen.

Uusi ”audio focus” -ominaisuus mahdollistaa äänten tarkemman kuulemisen, esimerkiksi pelihahmojen puheiden tai hiljaisten äänien, kuten askeleiden, vahvistamisen. Käyttäjät voivat valita neljästä esiasetuksesta ja säätää tehoa erikseen vasemmalle ja oikealle korvalle. Toiminto toimii USB- tai analogikuulokkeilla, mutta ei HDMI:n kautta.

Toinen suuri lisäys on ”Appearance”-asetusten kautta saatavilla olevat teemat, jotka tuovat takaisin PlayStation 1–4 -konsolien visuaaliset tyylit. Sony kertoo päätöksen syntyneen pelaajilta tulleen positiivisen palautteen ansiosta.

Päivityksen jakelu alkaa maailmanlaajuisesti vaiheittain 24. huhtikuuta alkaen.