Huhu: PlayStation 6 saattaa ilmestyä jo kahden vuoden päästä Kommentit pois päältä artikkelissa Huhu: PlayStation 6 saattaa ilmestyä jo kahden vuoden päästä

Sony PlayStation Pro 5

Uuden vuodon mukaan PlayStation 6 saattaa tulla myyntiin vuoden 2027 viimeisellä neljänneksellä, mikä on ymmärrettävästi huolestuttava uutinen monille pelaajille.

Tieto tulee arvostetulta vuotajalta nimeltä KelperL2 NeoGAG-foorumilta. Vuodon mukaan PS6:n elektroniset komponentit ovat jo suunnitteluvaiheen jälkeisessä vaiheessa ja Sony on siirtymässä testausvaiheeseen.

Aiempien PlayStation-konsolien tuotantoaikataulujen perusteella tämä viittaisi siihen, että PlayStation 6 olisi noin kahden vuoden päässä julkaisusta.

Monet pelaajat eivät ole innoissaan tästä uutisesta, sillä PlayStation 5 tuntuu edelleen melko uudelta konsolilta. PS5 julkaistiin marraskuussa 2020, joten se olisi julkaisuhetkellä 6-7 vuotta vanha – saman ikäinen kuin PlayStation 4 oli PS5:n julkaisun aikaan. Paranneltu PlayStation 5 Pro -versio ilmestyi 7. marraskuuta 2024.

Virallista vahvistusta Sonylta täytyy vielä odottaa, mutta monien mielestä nykyinen konsolisukupolvi ei tunnu vielä valmiilta väistymään. Jotkut toivovat, että PS6:n julkaisu siirtyisi vuoteen 2029.

Destiny 2 ei yltänyt Sonyn odotuksiin Kommentit pois päältä artikkelissa Destiny 2 ei yltänyt Sonyn odotuksiin

Destiny 2

Sony myönsi tulosraportissaan, että Destiny 2 ei ole saavuttanut odotuksia sen jälkeen, kun yhtiö osti Bungien 3,6 miljardilla dollarilla (noin 3,3 miljardia euroa). Pelin myynti ja pelaajien sitoutuminen jäivät alle ennakoidun tason, ja Sony joutui kirjaamaan arvonalennuksia osasta Bungien omaisuutta.

CFO Lin Tao selitti, että kilpailutilanteen muutokset osaltaan selittävät pettymyksen. Vaikka parannuksia peliin tehdään jatkuvasti, yhtiö on laskenut sen talousennusteita toistaiseksi. Pelaajamäärien jyrkkä lasku viime kuukausina herättää myös kysymyksiä pelin tulevaisuudesta.

Sony muistutti kuitenkin, että sen live service -pelit kokonaisuudessaan tuottavat yli 40 prosenttia omien pelien liikevaihdosta. Esimerkkeinä mainittiin Helldivers 2 ja MLB: The Show 25, jotka ovat menestyneet hyvin myös Xboxilla.

Vaikka Destiny 2 kamppailee, PS5 jatkaa vahvaa myyntiään: konsolia on toimitettu yli 84,2 miljoonaa kappaletta, ja uutuus Ghost of Yotei myi ensimmäisen kuukauden aikana yli 3,3 miljoonaa yksikköä. Sony näyttää siis selviävän live-palvelupelin haasteista, vaikka yksittäinen titoli ei täyttäisi odotuksia.

PlayStation 5 teki historiaa – ohitti kaikki Xbox-sukupolvet myynneissä Kommentit pois päältä artikkelissa PlayStation 5 teki historiaa – ohitti kaikki Xbox-sukupolvet myynneissä

Sony PlayStation 5

Sony voi korkata kuohuvat, sillä PlayStation 5 on myynyt tähän mennessä 84,2 miljoonaa kappaletta, mikä tekee siitä virallisesti myydyimmän konsolin Xbox-historian yli. Viimeisimmän vuosineljänneksen aikana PS5:stä myytiin 3,9 miljoonaa yksikköä, vaikka konsolin hinta on noussut sen elinkaaren aikana.

Tämä tarkoittaa, että PS5 on ohittanut Xbox 360:n, jonka myynti ylsi virallisesti 84 miljoonaan laitteeseen ennen tuotannon loppua vuonna 2016. Todellinen ero lienee pieni, mutta virallisesti PS5 vie nyt voiton ja myyntikäyrä osoittaa vain ylöspäin.

Sony on samalla kertonut, että nykyinen PS5-sukupolvi on sen taloudellisesti menestynein koskaan. Vaikka PS4 ehti viidessä vuodessa hieman korkeammalle, on PS5:n tuottavuus ja liikevaihto ennätystasolla, kiitos korkeampien laite- ja pelihintojen.

Seuraavaksi katseet kääntyvät tulevaan. Sony vihjaa jo PlayStation 6:n suuntaan, mutta ennen sitä on luvassa muun muassa Marvel’s Wolverine sekä huhuttu uusi käsikonsoli. PlayStation-juna ei selvästikään ole pysähtymässä, se on juuri ohittanut koko Xbox-historian.