Huhu: Remedy Entertainment kehittää mahdollisesti yksinoikeuspeliä PlayStationille Kommentit pois päältä artikkelissa Huhu: Remedy Entertainment kehittää mahdollisesti yksinoikeuspeliä PlayStationille

Remedy Entertainment

Suomalainen Remedy Entertainment, joka tunnetaan esimerkiksi Max Payne, Alan Wake, Quantum Break ja Control peleistään on huhujen mukaan kehittämässä Sonyn kanssa peliä yksinoikeudella PlayStation -konsolille. Peli olisi yksi viidestä Remedyn tällä hetkellä kehityksessä olevista peleistä. Huhut tosin ovat tällä hetkellä pitkälti spekulaatiota, ja niistä onkin esitetty vain hyvin hataria perusteita.

Yksi mahdollinen todiste on pelialan sisäpiiriläisen Shpeshal Edin julkaisema kuvankaappaus keskustelusta Discord -palvelussa, jossa tuntemattomaksi jäävä henkilö kertoo Remedyn pelin olevan kehitteillä Sonylle. Shpeshal Ed on aiemmin esimerkiksi vuotanut tiedon Final Fantasy VII Remake -pelin saapumisesta maaliskuun Playstation Plus tarjontaan. Myöhemmin julkaistussa twiitissä hän uskoo huhujen olevan totta.

Entuudestaan tiedossa on Remedyn työstävän viittä uutta peliä, joista yksi on ilmainen moninpeli Vanguard. CrossfireX taas tulee olemaan yksinoikeuspeli Xbox -alustoille.  ja ryhtyivät hiljattain yhteistyöhön ja tietojen mukaan Epic Games toimisi kahden muun pelin julkaisijana. Viime aikoina myös mahdollisen 2 -pelin kehityksestä on ollut huhuja, tosin jatko-osa saattaa olla toinen Epic Gamesin julkaisemista peleistä, ja osa niin kutsuttua Remedy Connected Universea, joka sitoo jo nyt yhteen Alan Waken ja Controlin.

Kumpikaan yhtiöistä ei ole vielä julkaissut virallisia tietoja projektiin liittyen, joten kaikki mahdolliset huhut on syytä ottaa varauksella.

Muuttuuko peliperinne peruuttamattomasti? GTA 6 -levyttömyys ja Sonyn 2028-rajaus jakavat mielipiteet Kommentit pois päältä artikkelissa Muuttuuko peliperinne peruuttamattomasti? GTA 6 -levyttömyys ja Sonyn 2028-rajaus jakavat mielipiteet

Keskustelu fyysisten pelijulkaisujen tulevaisuudesta käy edelleen kuumana, ja nyt siihen on ottanut kantaa myös Rockstar Gamesin perustajiin kuuluva Dan Houser. Hän kommentoi aihetta yhdessä pitkäaikaisen Rockstar-käsikirjoittajan Lazlow Jonesin kanssa San Diego Comic-Conissa järjestetyssä haastattelussa.

Houserin mukaan hänellä ei ole vahvaa mielipidettä siitä, ovatko pelit fyysisinä vai digitaalisina, mutta pelaajien toiveita pitäisi kuunnella. Hänen mukaansa, jos ihmiset haluavat fyysisiä versioita, peliyhtiöiden tulisi tarjota niitä. Samalla hän muistutti, että digitaaliset julkaisut ovat helpottaneet pelien päivittämistä ja virheiden korjaamista, mikä on parantanut pelien laatua.

Lazlow Jones näkee asiassa molemmat puolet. Hänen mukaansa levyn asettaminen konsoliin on edelleen erityinen hetki, mutta digitaalinen jakelu tarjoaa myös kiistattomia etuja. Esimerkiksi pitkälle lennolle lähtiessä pelien lataaminen suoraan Steam Deckille onnistuu helposti ilman, että mukana tarvitsee kantaa pelikoteloita.

Aihe nousi pinnalle sen jälkeen, kun Rockstar vahvisti, ettei saa perinteistä pelilevyä. Pian tämän jälkeen ilmoitti lopettavansa uusien -pelien levyjen valmistuksen vuoden 2028 alusta. Keskustelu fyysisten pelien tulevaisuudesta on saanut runsaasti huomiota myös muilta pelialan vaikuttajilta, kuten Segan toimitusjohtaja Shuji Utsumilta ja peliohjaaja Hideo Kojimalta, jotka ovat korostaneet fyysisten pelien merkitystä pelaajille ja keräilijöille.

Rockstar selvensi GTA 6:n latauskoodien aluerajoituksia – suomalaisille hyviä uutisia Kommentit pois päältä artikkelissa Rockstar selvensi GTA 6:n latauskoodien aluerajoituksia – suomalaisille hyviä uutisia

on tarkentanut :n fyysisten ennakkotilausversioiden mukana tulevien latauskoodien aluerajoituksia. Aiemmin jälleenmyyjien ristiriitaiset tiedot aiheuttivat hämmennystä, mutta nyt yhtiö on julkaissut viralliset ohjeet siitä, missä maissa koodit toimivat.

Suomalaisille uutinen on pääosin positiivinen. Suomi kuuluu samaan alueeseen useimpien Euroopan maiden kanssa, joten Suomessa ostettu 5:n latauskoodi toimii myös muissa samaan alueeseen kuuluvissa PlayStation Network -tileissä. Rockstar kuitenkin suosittelee ostamaan pelin samasta alueesta kuin mille PSN-tili on rekisteröity, jotta mahdollisilta ongelmilta vältytään.

-pelaajien ei puolestaan tarvitse huolehtia aluerajoituksista lainkaan. Rockstar vahvisti, että Xbox-version latauskoodit eivät ole aluelukittuja, joten ne voidaan lunastaa missä tahansa riippumatta tilin alueesta. Japanissa on lisäksi oma poikkeuksensa, jossa fyysisen version mukana tuleva latauskoodi vanhenee 170 päivän kuluttua sen tulostamisesta paikallisen lainsäädännön vuoksi.

Grand Theft Auto 6 julkaistaan 19. marraskuuta 2026, ja sen vähittäismyyntiversio sisältää pelilevyn sijaan latauskoodin. Vaikka ratkaisu on herättänyt runsaasti keskustelua, pelin ennakkotilaukset ovat nousseet PlayStation Storessa myyntilistojen kärkeen useilla alueilla ympäri maailmaa. Huhu varsinaisesta levyversiosta elää edelleen, mutta Rockstar ei ole toistaiseksi ilmoittanut suunnitelmista julkaista sellaista.