Huhu: Remedy Entertainment kehittää mahdollisesti yksinoikeuspeliä PlayStationille Kommentit pois päältä artikkelissa Huhu: Remedy Entertainment kehittää mahdollisesti yksinoikeuspeliä PlayStationille

Remedy Entertainment

Suomalainen Remedy Entertainment, joka tunnetaan esimerkiksi Max Payne, Alan Wake, Quantum Break ja Control peleistään on huhujen mukaan kehittämässä Sonyn kanssa peliä yksinoikeudella PlayStation -konsolille. Peli olisi yksi viidestä Remedyn tällä hetkellä kehityksessä olevista peleistä. Huhut tosin ovat tällä hetkellä pitkälti spekulaatiota, ja niistä onkin esitetty vain hyvin hataria perusteita.

Yksi mahdollinen todiste on pelialan sisäpiiriläisen Shpeshal Edin julkaisema kuvankaappaus keskustelusta Discord -palvelussa, jossa tuntemattomaksi jäävä henkilö kertoo Remedyn pelin olevan kehitteillä Sonylle. Shpeshal Ed on aiemmin esimerkiksi vuotanut tiedon Final Fantasy VII Remake -pelin saapumisesta maaliskuun Playstation Plus tarjontaan. Myöhemmin julkaistussa twiitissä hän uskoo huhujen olevan totta.

Entuudestaan tiedossa on Remedyn työstävän viittä uutta peliä, joista yksi on ilmainen moninpeli Vanguard. CrossfireX taas tulee olemaan yksinoikeuspeli Xbox -alustoille.  ja ryhtyivät hiljattain yhteistyöhön ja tietojen mukaan Epic Games toimisi kahden muun pelin julkaisijana. Viime aikoina myös mahdollisen 2 -pelin kehityksestä on ollut huhuja, tosin jatko-osa saattaa olla toinen Epic Gamesin julkaisemista peleistä, ja osa niin kutsuttua Remedy Connected Universea, joka sitoo jo nyt yhteen Alan Waken ja Controlin.

Kumpikaan yhtiöistä ei ole vielä julkaissut virallisia tietoja projektiin liittyen, joten kaikki mahdolliset huhut on syytä ottaa varauksella.

Call of Duty: Black Ops 1 ja 2 saavat remasteroidut PlayStation-julkaisut Kommentit pois päältä artikkelissa Call of Duty: Black Ops 1 ja 2 saavat remasteroidut PlayStation-julkaisut

Monien fanien toive toteutuu ensi kuussa, kun : Black Ops ja Black Ops 2 saavat uudet -julkaisut. Kehittäjä vahvisti, että uusista versioista vastaa , joka tunnetaan muun muassa pelistä Tony Hawk’s Pro Skater 3 + 4.

Uusien versioiden tarkkoja alustoja ei ole vielä paljastettu, mutta aiempien vuotojen perusteella pelit saapuvat todennäköisesti :lle ja ovat sitä kautta pelattavissa myös :llä. Toistaiseksi ei tiedetä, saako omat natiiviversionsa vai ei.

Hyvä uutinen veteraaneille on se, että molemmat pelit sisältävät kaiken sen, mikä teki niistä aikanaan hittejä, eli yksinpelikampanjan, moninpelin sekä fanien rakastaman Zombies-tilan. Sen sijaan esimerkiksi ristipelaamisesta, vanhojen tallennusten siirtämisestä tai yhteensopivuudesta muiden alustojen kanssa ei ole vielä kerrottu mitään.

Julkaisu on erityisen merkittävä PlayStation-pelaajille, sillä alkuperäiset -versiot eivät ole olleet helposti saatavilla uudemmilla Sonyn konsoleilla. -pelaajat ovat voineet pelata molempia pelejä jo pitkään taaksepäinyhteensopivuuden ansiosta, ja :lläkin ne ovat pysyneet saatavilla.

Call of Duty -sarja on vältellyt vanhojen pelien uudelleenjulkaisuja viime vuosina, sillä ne voivat hajottaa pelaajakuntaa uusimpien osien ja klassikoiden välillä. Juuri siksi Black Ops -pelien paluu tuntuu pieneltä yllätykseltä ja monille pitkän linjan faneille erittäin tervetulleelta sellaiselta. Erityisesti alkuperäistä Black Opsia ja sen Zombies-karttoja pidetään edelleen sarjan kultakauden kirkkaimpina tähtinä.

Uusi Control Resonant rankaisee sivutehtävien ohittamisesta ja palkitsee uteliaisuudesta Kommentit pois päältä artikkelissa Uusi Control Resonant rankaisee sivutehtävien ohittamisesta ja palkitsee uteliaisuudesta

paljasti uusia yksityiskohtia tulevasta -toimintaseikkailusta, ja tällä kertaa huomion keskipisteessä on tutkiminen. Kehittäjien mukaan tavoitteena on saada pelaajat poikkeamaan päätarinalta ja löytämään maailman salaisuuksia omatoimisesti.

Ensimmäisessä Controlissa moni keskittyi vain päätarinaan ja sivutehtävät jäivät kokonaan huomaamatta. Resonantissa tähän halutaan muutos. Pääkenttäsuunnittelija Anne-Marie Grönroosin mukaan studio haluaa pelaajien eksyvän maailmaan hyvällä tavalla. Taidejohtaja Elmeri Raitanen puolestaan vitsaili, että tavoitteena on jopa pakottaa pelaajat pitämään hauskaa.

Suurin muutos nähdään ympäristössä. Suljettujen toimistokäytävien sijaan tapahtamat sijoittuvat yliluonnollisesti vääristyneeseen Manhattaniin, jonka eri alueet ovat aiempaa avoimempia ja tunnistettavampia. Kaupungista löytyy suuria maamerkkejä, jotka näkyvät kauas ja houkuttelevat tutkimaan ympäristöä. Remedy uskoo, että tällaiset nähtävyydet herättävät pelaajien uteliaisuuden luonnollisemmin kuin ensimmäisen pelin sisätiloissa.

Vaikka maailma on avoimempi, kaikkea ei jätetä pelaajan oman suunnistuksen varaan. Pelissä nähdään myös erillisiä lineaarisia alueita, joita kehittäjät kutsuvat ”luolastoiksi”. Näissä keskitytään vahvemmin tarinaan ilman jatkuvia sivupolkuja ja häiriötekijöitä. Ratkaisun tarkoitus on tarjota sopivaa vaihtelua avoimen maailman tutkimiselle.

Remedy korostaa, ettei Manhattan ole pelkästään vihamielinen painajainen. Kaupunki voi näyttää jopa houkuttelevalta ja turvalliselta, kunnes pinnan alta paljastuu jotain selittämätöntä ja vaarallista. Juuri tämä ristiriita tavallisen ja yliluonnollisen välillä on studion mukaan yksi pelin tärkeimmistä tunnelmatekijöistä.

Resonant julkaistaan 24. syyskuuta 2026 5:lle, Series X|S:lle ja :lle. Jos Remedy onnistuu tavoitteessaan, pelaajat eivät välttämättä aina muista seurata päätarinaa, mutta juuri sitä kehittäjät näyttävät toivovankin.