Huhu: Star Wars Episode I: The Phantom Menace mahdollisesti liittymässä PlayStation Plus Classics -kokoelmaan Kommentit pois päältä artikkelissa Huhu: Star Wars Episode I: The Phantom Menace mahdollisesti liittymässä PlayStation Plus Classics -kokoelmaan

Huhu, joka on herättänyt innostusta Star Wars -faneissa, on se, että Taiwanin videopeliluokituslaitos on luokitellut -pelin PS4:lle ja PS5:lle.

Vaikkakaan tämä ei ole virallinen vahvistus siitä, että peli lisätään Plus Classics -kokoelmaan, se on herättänyt spekulaatioita siitä, että se voisi olla yksi niistä peleistä, jotka ovat saatavilla PlayStation Plus Premium -tilaajille hyvinkin piakkoin.

Alun perin vuonna 1999 julkaistu Windows PC:lle ja alkuperäiselle PlayStationille, Star Wars Episode I: The Phantom Menace oli toiminta-seikkailupeli, joka perustui mullistavaan Star Warsin esiosaelokuvaan. Pelaajat ottivat hallintaansa Qui-Gon Jinnin, Obi-Wan Kenobin ja muita ikonisia hahmoja, kun he navigoivat eri tasoilla, jotka olivat saaneet inspiraationsa elokuvan tapahtumista.

PlayStation Plus Premiumin lisäyksen myötä, joka tarjoaa pääsyn retropelejä sisältävään kirjastoon, Star Wars Episode I: The Phantom Menacen mahdollisuus tehdä paluu näyttäisi olevan todennäköisempi kuin koskaan. Vaikka virallinen vahvistus on vielä odottamassa, Taiwanin luokituslaitoksen arvio vihjaa siihen, että pelin fanejen ei ehkä tarvitse odottaa kauan tämän klassisen seikkailun uudelleenkokemiseksi.

God of War: Laufey ja Fable julkaistaan päivän erolla helmikuussa 2027 Kommentit pois päältä artikkelissa God of War: Laufey ja Fable julkaistaan päivän erolla helmikuussa 2027

on vahvistanut, että julkaistaan 16. helmikuuta 2027, vain päivää ennen kuin Microsoftin odotettu avaa ennakkopääsynsä. Julkaisujen ajoitus nostaa kulmakarvoja, sillä Fable ilmestyy ensimmäistä kertaa samaan aikaan myös :lle Xboxin rinnalla.

Tilanne kuvastaa hyvin Microsoftin viime vuosien muutosta. Yhtiö on tuonut useita aiemmin -yksinoikeudella julkaistuja pelejä myös kilpaileville alustoille, ja Fable jatkaa tätä linjaa. Samaan aikaan Sony pitää edelleen kiinni suurimmista pelisarjoistaan -yksinoikeuksina, joihin myös kuuluu.

Fable on yksi Microsoftin suurimmista tulevista julkaisuista, ja Playground Gamesin kehittämän roolipelin kerrotaan olevan myös poikkeuksellisen kallis tuotanto. Sen odotetaan olevan Xboxin vastaus suuriin avoimen maailman fantasiapeleihin, mutta nyt peli joutuu kilpailemaan heti julkaisussaan yhden PlayStationin tunnetuimman yksinoikeuspelisarjan uuden osan kanssa.

Vaikka julkaisupäivien osuminen lähes peräkkäin voi olla sattumaa, asetelma korostaa PlayStationin vahvaa pelitarjontaa. Helmikuussa 2027 -pelaajat saavat pelattavakseen sekä Sonyn uuden God of Warin että Microsoftin Fablen, kun taas Xbox-pelaajat jäävät luonnollisesti ilman God of Waria. Keskustelu yksinoikeuspelien merkityksestä tuskin hiljenee tämänkään jälkeen.

Fable – Xbox Game Studios

God of War: Laufey – Sony Interactive Entertainment

Bungien Marathon kriisissä, pelaajamäärät romahtivat murto-osaan huippulukemista Kommentit pois päältä artikkelissa Bungien Marathon kriisissä, pelaajamäärät romahtivat murto-osaan huippulukemista

Bungien uusi verkkoräiskintä on ajautunut vaikeaan tilanteeseen vain vähän aikaa julkaisunsa jälkeen. :n tilastojen mukaan pelin samanaikainen pelaajamäärä on pudonnut noin 6 000 pelaajaan, kun kaikkien aikojen huippu oli yli 88 000. Samaan aikaan keräsi Steamissä lähes 60 000 samanaikaista pelaajaa, eli noin kymmenkertaisen yleisön.

Haasteet eivät rajoitu pelkästään :lle. Raportin mukaan Marathon ei kuulu myöskään Xboxin sadan pelatuimman pelin joukkoon, vaan jää taakse jopa useista -aikakauden klassikoista, kuten :sta ja :sta. yrittää houkutella pelaajia takaisin lisäämällä peliin kahden viikon mittaisen PvE-pelitilan, mutta nähtäväksi jää, riittääkö se kääntämään suunnan.

Studion tilanne näyttää muutenkin haastavalta. Bungie on kärsinyt viime aikoina irtisanomisista, ja kirjasi aiemmin noin 766 miljoonan dollarin (noin 660 miljoonan euron) arvonalentumisen Bungie-sijoituksestaan. Lisäksi Marathonin peliohjaaja Joseph Ziegler on siirtynyt pois tehtävästään, mikä lisää epävarmuutta studion tulevaisuudesta.

Vaikka Bungie on edelleen yksi pelialan tunnetuimmista nimistä, Marathonin vaisu vastaanotto on nostanut esiin kysymyksen siitä, mihin suuntaan studio seuraavaksi kääntyy. Palaako painopiste takaisin Destinyyn, syntyykö kokonaan uusi yksinpeli vai nähdäänkö Bungie tulevaisuudessa ennen kaikkea muiden -studioiden tukena? Tällä hetkellä vastaus on vielä hämärän peitossa.