Huhujen aika on ohi: Nintendo paljasti Switch 2 -pelikonsolin Kommentit pois päältä artikkelissa Huhujen aika on ohi: Nintendo paljasti Switch 2 -pelikonsolin

Nintendo on viimein paljastanut ensimmäiset tiedot odotetusta -konsolistaan torstaina julkaistussa videossa. Uusi konsoli jatkaa edeltäjänsä menestyksellistä perintöä, mutta tuo mukanaan merkittäviä uudistuksia.

Uudistettu muotoilu ja ominaisuudet

Switch 2 muistuttaa ulkoisesti alkuperäistä Switch-konsolia, mutta on kooltaan suurempi. Merkittävimpiin uudistuksiin kuuluvat:

  • Magneettiset Joy-Con-ohjaimet mustalla värityksellä ja värillisillä yksityiskohdilla
  • Uusi painike oikeanpuoleisessa Joy-Con-ohjaimessa kotinapin alla
  • Joy-Con-ohjaimien uusi toiminnallisuus hiiren kaltaisena ohjaimena
  • USB-C-portti konsolin yläosassa
  • U:n muotoinen tukijalka
  • Pyöreämmän muotoinen telakka
  • Erillinen ohjainkahva Joy-Con-ohjaimille

Pelit ja yhteensopivuus

Nintendo esitteli videolla vain yhden pelin, joka vaikuttaa olevan uusi Mario Kart -nimike. Merkittävänä uutisena yhtiö vahvisti, että konsoli on taaksepäin yhteensopiva sekä fyysisten että digitaalisten Nintendo Switch -pelien kanssa. Nintendo huomauttaa kuitenkin, että ”tietyt Nintendo Switch -pelit eivät välttämättä ole tuettuja tai täysin yhteensopivia Nintendo Switch 2:n kanssa.”

Menestyksekkään konsolin seuraaja

Alkuperäinen Switch on ollut Nintendolle valtava menestys:

  • Myynyt 146,04 miljoonaa yksikköä
  • Yhtiön toiseksi myydyin pelikonsoli Nintendo DS:n (154,02 miljoonaa) jälkeen
  • Ohittanut myynnissä Nintendo Wiin (101,63 miljoonaa), Game Boyn (118,69 miljoonaa) ja Nintendo 3DS:n (75,94 miljoonaa)

Switch on kerännyt kiitosta erityisesti erinomaisista peleistään, kuten The Legend of Zelda: Breath of the Wild, Super Mario Odyssey ja Mario Kart 8 Deluxe. Kaikki nämä pelit toimivat myös uudella konsolilla.

Julkaisu ja lisätiedot

Nintendo ei paljastanut tarkkaa julkaisupäivää konsolille, mainiten vain vuoden 2025. Yhtiö on luvannut jakaa lisätietoja Nintendo Direct -lähetyksessä 2. huhtikuuta 2025.

Huhujen paikkansapitävyys vahvistui osittain julkistuksen myötä. Lisävarustevalmistaja Dbrand oli aiemmin paljastanut konsolin mittasuhteet ja magneettiset Joy-Con-ohjaimet, ja Genki oli esitellyt CES 2025 -messuilla 3D-tulostetun mallikappaleen konsolista.

The Legend of Zelda: Ocarina of Time -remake sai julkaisupäivän – klassikko pistää haastaen uuden GTA -pelin Kommentit pois päältä artikkelissa The Legend of Zelda: Ocarina of Time -remake sai julkaisupäivän – klassikko pistää haastaen uuden GTA -pelin

on viimein esitellyt kunnolla tulevan : Ocarina of Time -remaken ja samalla vahvistanut pelille julkaisupäivän. tehty uusioversio saapuu 5. marraskuuta.

Ja kyllä, Nintendo on siis julkaisemassa yhden vuoden suurista peleistään samassa kuussa Grand Theft Auto 6 kanssa. Rohkeutta ei ainakaan puutu.

Vuoden 1998 Nintendo 64 -klassikko on rakennettu Switch 2 kokonaan uudelleen. Uudistettu 3D-grafiikka antaa pelille varsin erilaisen ilmeen verrattuna aiempiin Zelda-peleihin, mutta alkuperäisen seikkailun rakenne vaikuttaa pysyneen hyvin pitkälti ennallaan.

Mukana on kuitenkin myös nykyaikaisempia pelimekaniikkoja. Link pystyy nyt hyppäämään ja syöksymään manuaalisesti, esineiden välillä voi vaihtaa nopeasti ja tähtäämiseen voidaan käyttää liikeohjausta. Myös Hyrulen maailmaa on hieman laajennettu. Esimerkiksi Castle Towniin on luvassa uusia alueita ja kauppojen yhteyteen minipelejä.

Yksi hauskimmista uudistuksista liittyy luonnollisesti pelin nimeen. Ocarinaa soittaessa kappaleita ei tarvitse enää näppäillä perinteisillä painikeyhdistelmillä, vaan Linkin soittamia melodioita voi oikeasti hyräillä.

Jos virtuaalinen ocarina ei riitä, Nintendo tarjoaa lisäksi fyysisen Ocarina-lisälaitteen, jolla kappaleita pääsee soittamaan itse.

Uutena ominaisuutena mukana on myös Threads of Time -niminen valikko, joka toimii eräänlaisena tehtäväkirjana ja kokoaa samalla yhteen pelaajan tähänastiset seikkailut näyttäväksi, seinävaatetta muistuttavaksi kokonaisuudeksi.

Kaiken perusteella Nintendo ei ole siis lähtenyt tekemään Ocarina of Timesta täysin uutta peliä, vaan pikemminkin rakentanut klassikon uudelleen modernilla tekniikalla ja lisännyt mukaan muutamia uusia yllätyksiä.

Ja sitten on se julkaisupäivä. 5. marraskuuta. Juuri ennen kuin GTA 6 yrittää vallata kaiken mahdollisen pelimaailman hapen.

Capcomin kulta-aika jatkuu, Onimusha myi yli miljoona kappaletta ensimmäisenä päivänään Kommentit pois päältä artikkelissa Capcomin kulta-aika jatkuu, Onimusha myi yli miljoona kappaletta ensimmäisenä päivänään

Capcomilla on syytä juhlaan. Kahden vuosikymmenen tauon jälkeen palannut : Way of the Sword myi yli miljoona kappaletta jo ensimmäisen vuorokauden aikana. Kyseessä on ensimmäinen uusi pääsarjan Onimusha-peli 20 vuoteen, joten vastaanotto on ollut varsin komea.

Menestys jatkaa Capcomin vahvaa vuotta. Vuonna 2026 yhtiön peleistä esimerkiksi on ylittänyt kahdeksan miljoonan myydyn kappaleen rajan ja on saavuttanut 2,5 miljoonaa myytyä peliä. Myös on saanut hyvän vastaanoton.

ei kuitenkaan aio pysähtyä tähän. Yhtiö kertoo keskittyvänsä jatkossa myös sellaisten vanhempien pelisarjojen ”uudelleenaktivointiin”, jotka eivät ole saaneet uutta osaa pitkään aikaan. Onimushan onnistunut paluu näyttääkin toimivan melko hyvänä käyntikorttina tälle suunnitelmalle.

Seuraavaksi Capcomin pelitarjontaa täydentää 2 -pelin Dark Arisen -laajennus sekä -versio, jotka julkaistaan 9. lokakuuta. Luvassa on myös , joka palaa vuonna 2027 Dual Override -pelin voimin.

Fanien toivelistalta löytyy silti muutama vieläkin vanhempi haamu. ja ovat odottaneet paluutaan jo pitkään, joten Capcomin kommentit herättävät väistämättä toiveita. Jos Onimushan menestys antaa yhtiölle lisää uskoa vanhojen klassikoiden herättämiseen, dinosaurusten metsästys ja lohikäärmeiden polttelu saattavat vielä palata muodissa.