Huhumylly jauhaa: Titanfall 3 julkistetaan aivan näillä näppäimillä? Kommentit pois päältä artikkelissa Huhumylly jauhaa: Titanfall 3 julkistetaan aivan näillä näppäimillä?

Respawn Entertainment saattaa olla valmistautumassa julkistamaan huhutun Titanfall 3:n tässä kuussa. Huolimatta aiempien Titanfall-pelien vaikeuksista, kolmannen osan kysyntä ja odotus fanien keskuudessa on vahvaa. Siksi on spekuloitu, että Titanfall 3 -pelin työstäminen olisi jo alkanut. Verkossa kiertää epävirallinen traileri, joka viittaa pelin maailmanlaajuiseen paljastamiseen 27. lokakuuta, mutta sen aitoutta ei ole vielä vahvistettu.

Titanfallilla on aina ollut hieman vaikea historia pelin loistavasta maineesta huolimatta. Alkuperäinen, vain moninpeliin keskittyvä Xbox One –yksinoikeuspeli, kamppaili löytääkseen yleisöä, kun se julkaistiin vuoden 2014 alussa. Pelin julkaiseminen ilman yksinpelimahdollisuutta ei ollut tuolloin alalla normaali käytäntö. Tämä, yhdistettynä julkaisuun yksinomaan vähemmän suosituille Xbox Onelle, koettiin monien mielestä epäonnistumiseksi sen hienosta ensimmäisen persoonan mech-pelattavuudesta huolimatta.

Syksyllä vuonna 2016 julkaistu monialustainen, yksinpeliin keskittyvä jatko-osa jäi hieman jalkoihin samaan aikaan julkaistujen Modern Warfare Remastered ja Call of Duty: Infinite Warfare, sekä Battlefield 1:n takia. Näin ollen Titanfall 2 kamppaili löytääkseen paikkansa ensimmäisen persoonan räiskintäpelejen valtakunnassa, ainutlaatuisesta mech-pelattavuudestaan ja tarinakampanjastaan huolimatta.

Kaikista näistä haasteista huolimatta, ja mahdollisesti osittain Apex Legendsin valtavan menestyksen ansiosta, fanit vaativat edelleen Respawnin mech-keskeisen ensimmäisen persoonan räiskintäpelin kolmatta osaa. Epävirallinen teaser-traileri näyttää selkeästi vihjaavan, että Titanfall 3 todella on tulossa.

Mikäli traileri pitää paikkansa, se tarkoittaisi, että Respawn olisi valmistautumassa julkistamaan suuren uutisen virallisesti lähiaikoina, koska ehdotettu päivämäärä on jo aivan nurkan takana. Itse pelin julkaisu saattaa vielä olla muutaman vuoden päässä, vai kukapa sen nyt sitten todellisuudessa tietääkään.

Joka tapauksessa, fanien kannattaa pysyä kuulolla EA:n ja Respawnin sosiaalisesta mediasta mahdollisten päivitysten varalta.

Battlefield 6:n anti-cheat ärsyttää – mutta ilman sitä peli olisi villi länsi Kommentit pois päältä artikkelissa Battlefield 6:n anti-cheat ärsyttää – mutta ilman sitä peli olisi villi länsi

Battlefield 6:n avoimet betat keräsivät aiemmin elokuussa valtavasti pelaajia, mutta monella into tyssäsi jo lähtöviivalle. Syynä oli pelin vaatima Secure Boot -asetus, jota osa PC-kokoonpanoista ei yksinkertaisesti tue. Teknisestä vaatimuksesta seurasi, että joukko pelaajia jäi kokonaan rannalle katsomaan, kun muut pääsivät jo räiskimään.

Pelin tekninen johtaja Christian Buhl myöntää, että ratkaisu harmittaa.

Olisi hienoa, jos kaikki voisivat pelata ilman tällaista ylimääräistä vaivaa. Nyt osa pelaajista ei pääse mukaan, ja se todella harmittaa. – Buhl sanoi haastattelussa.

Secure Boot ei kuitenkaan ole pelkkä kiusanteko. Se on osa EA:n uutta Javalin-anti-cheatia, joka toimii käyttöjärjestelmän syvällä tasolla ja pyrkii kitkemään huijaamisen mahdollisimman tehokkaasti. EA panosti projektiin merkittävästi, kaksi eri tiimiä työskenteli rinnakkain kehittämässä ja integroimassa järjestelmää.

Täydellistä ratkaisua ei silti ole, Buhl muistuttaa.

Anti-cheat on ikuinen kissa–hiiri-leikki. Me emme tule koskaan voittamaan, mutta emme myöskään aio hävitä. Tämä peli tarvitsee reilun pelikentän, ja se vaatii kovia työkaluja. – Buhl kommentoi.

Toisin sanoen Battlefield 6:n tekniset vaatimukset voivat tuntua turhauttavilta, mutta ilman niitä peli täyttyisi huijareista. Valinta on pelaajalle kinkkinen, parempi turvallisuus ja reilu peli, vai helpompi pääsy mutta enemmän vilunkia pelikentällä? EA on ainakin tehnyt selväksi, kumpaa se pitää tärkeämpänä.

Skate palaa ilmaisena early accessiin 16. syyskuuta Kommentit pois päältä artikkelissa Skate palaa ilmaisena early accessiin 16. syyskuuta

EA:n pitkään odotettu Skate-pelisarjan uudistus saa vihdoin early access –julkaisupäivän, peli on saatavilla 16. syyskuuta PC:llä (EA App, Epic Games Store, Steam) sekä PlayStationilla ja Xboxilla. Hyvä uutinen, pääset pelaamaan ilmaiseksi.

Skate vaatii nettiyhteyden ja EA-tilin, sillä peli on suunniteltu jatkuvasti päivittyväksi, massiiviseksi moninpelikaupunkisandboxiksi. Kehittäjä Full Circle lupaa, että kaupunki muuttuu ajan myötä, ja pelissä on live-tapahtumia sekä muita aktiviteetteja.

Trailerissa keskitytään erityisesti moninpeliin, skaterit liitelevät San Vansterdamin kaduilla, ohittaen liikenteen ja kiipeillen kattoon ripustettujen temppuratojen yli. Peli tuo klassisen Skate 3:n hengen nykyaikaan ja tarjoaa avoimen maailman tutkittavaksi ja temppujen hiottavaksi.

Aiemmin suljetuissa testiversioissa on nähty myös kosmetiikkaostoksia, mutta kaikki ostokset nollataan early access -julkaisun yhteydessä ja aiemmin maksetut rahat palautetaan. Pelaajat voivat siis hypätä uudistuneeseen Skateen täysin puhtaalta pöydältä.