Huhumylly uuden Tony Hawk Pro Skater -pelin ympärillä kasvaa Kommentit pois päältä artikkelissa Huhumylly uuden Tony Hawk Pro Skater -pelin ympärillä kasvaa

Tony Hawk's Pro Skater

Uutisoimme viime vuoden lopulla ensimmäisistä tulevien mahdollisten Tony Hawk Pro Skater -pelien huhuista. Siinä puhuttiin pelisarjan ensimmäisen kahden osan uusinnoista sekä täysin uudesta pelistä.

Nyt huhut ovat saaneet lisää pontta kun australialainen bändi The Death Set on julkaissut Facebookissa päivityksen, jonka mukaan yhtye olisi tehnyt viisi kappaletta tulevaa Tony Hawk -peliä varten. Päivitys on sittemmin poistettu, mutta sitä ennen siitä ehdittiin kuitenkin napata kuva.

Tony Hawkin ja Activisionin tiet erkaantuivat vuonna 2018 Tony Hawk’s Pro Skater 5 -pelin vaisun julkaisun jälkeen.

Skeittipelien nälkäisille ja tulevaa Tony Hawk Pro Skater -peliä odottaville voi suositella tutustumista Skater XL -peliin, joka on parhaillaan saatavilla Steamin Early Accessin kautta. Peli on ilmestymässä tänä vuonna myös konsoleille.

Atari ja Activision tuovat 39 klassikkopeliä takaisin aidoille Atari 2600 -kaseteille Kommentit pois päältä artikkelissa Atari ja Activision tuovat 39 klassikkopeliä takaisin aidoille Atari 2600 -kaseteille

Fyysiset pelit tuntuvat katoavan vauhdilla digikauppojen tieltä, mutta päätti painaa jarrua oikein kunnolla. Yhtiö on julkistanut yhdessä Activisionin kanssa -kokoelman, joka tuo peräti 39 klassista -peliä takaisin toimiville, fyysisille -pelikaseteille.

Mukana ovat muun muassa Pitfall!, , Kaboom!, ja H.E.R.O. Pelejä voi ostaa yksittäin Standard Edition -versioina marraskuusta alkaen. Hintaa yhdellä kasetilla on 35 dollaria eli noin 30 euroa. Paketeissa on alkuperäistyylinen pelikotelo sekä värillinen painettu käyttöohje, eli juuri sitä tavaraa, jota digiaikana ei enää meinaa löytää edes sohvan alta.

Täydellistä kokoelmaa havitteleville Atari tarjoaa neljä suurempaa boksia, jotka sisältävät yhteensä kaikki 39 peliä. Ensimmäinen Treasure-, Speed-, Secrets- ja Victory-paketeista ilmestyy marraskuun lopulla ja loput kolme vuoden 2027 aikana. Yhden boksin hinta on 250 dollaria eli noin 215 euroa. Kaikki 39 peliä sisältävä jättikokoelma maksaa puolestaan peräti 1000 dollaria eli noin 857 euroa, ja mukaan luvataan myös myöhemmin paljastettava keräilyesine.

Kasetit toimivat Atari 2600+-, +-, Atari 2600- ja Atari 7800 -konsoleilla, joten kyse ei ole pelkistä koriste-esineistä hyllyn täytteeksi. Atari ja Activision palaavat samalla yhteistyöhön lähes 50 vuoden tauon jälkeen.

Fyysisen pelimedian kannalta ajoitus on varsin herkullinen. Kun suuret valmistajat ovat vähitellen siirtymässä kohti digitaalista pelaamista, Atari näyttää puolestaan kysyvän: Entä jos tekisimme peleistä taas sellaisia, joita voi oikeasti pitää kädessä? Retroharrastajille vastaus lienee melko helppo.

Modern Warfare 4:n betat alkavat perjantaina – näin pääset mukaan Kommentit pois päältä artikkelissa Modern Warfare 4:n betat alkavat perjantaina – näin pääset mukaan

:n ensimmäinen suljettu betaviikonloppu alkaa perjantaina 21. elokuuta. Early Access -beta käynnistyy Suomen aikaa kello 21.00 ja jatkuu tiistaihin 25. elokuuta asti.

Suljettuun betaan pääsee helpoiten ennakkotilaamalla pelin, jolloin saa tarvittavan koodin. Koodeja jaetaan myös Call of Duty: NEXT -tapahtuman yhteydessä.

Ensimmäisellä viikonlopulla testattavana on useita moninpelikarttoja ja pelimuotoja sekä kampanjan Entrenched-tehtävä. Mukana on esimerkiksi Team Deathmatch, Domination, Hardpoint, Search & Destroy ja uusi Kill Block -tila.

Avoin beta alkaa 28. elokuuta ja tuo mukanaan muun muassa uuden Warzone-kartan sekä lisää sisältöä.

Modern Warfare 4 julkaistaan kokonaisuudessaan 23. lokakuuta :lle, :lle, Xbox Series X|S:lle ja :lle. PS4 ja Xbox One jäävät tällä kertaa kokonaan ulkopuolelle.