Huhut vahvistuvat: Zelda-elokuvasta suunnitteilla trilogia? Kommentit pois päältä artikkelissa Huhut vahvistuvat: Zelda-elokuvasta suunnitteilla trilogia?

The Legend of Zelda: Breath of the Wild

Valkokankaalle saapuva The Legend of Zelda -live-action-elokuva on saanut virallisen julkaisupäivän: 26. maaliskuuta 2027. Samalla elokuvan ympärillä on alkanut kiertää kiinnostavia uusia tietoja, mukaan lukien huhu mahdollisesta trilogiasta.

Elokuva- ja televisiotuotantoja seuraavan Production List -palvelun mukaan The Legend of Zelda -elokuva kuvataan Uudessa-Seelannissa 4. marraskuuta 2025 ja 7. huhtikuuta 2026 välisenä aikana. Uusi-Seelanti on monille tuttu paikka eeppisten fantasiatuotantojen kulissina, sillä Peter Jacksonin Taru sormusten herrasta -trilogia kuvattiin siellä.

Sama sivusto on jakanut myös elokuvan perusjuonen. Sen mukaan nuori soturi Link lähtee vaaralliselle matkalle suojellakseen Hyrulea Ganonilta, joka havittelee rajatonta voimaa antavaa Triforcea. Zelda-pelisarjaa tunteville tämä juoni ei varmasti tule yllätyksenä.

Elokuvan kerrotaan seuraavan Linkiä, nuorta soturia, jonka kohtalona on suojella Hyrulea pimeyden voimilta. Maata uhkaa Ganon, armoton sotapäällikkö, joka tavoittelee Triforcea – muinaista reliikkiä, jonka sanotaan antavan rajattoman vallan. Pysäyttääkseen hänet Linkin on lähdettävä vaaralliselle matkalle, taistellen hirviöitä vastaan, tutkien petollisia luolastoja ja ratkoen monimutkaisia pulmia löytääkseen pyhiä artefakteja, jotka auttavat häntä hänen tehtävässään.

Elokuva-alan uutisista tunnettu Daniel Richtman on lisännyt soppaan oman lusikkansa kertomalla, että Linkin, Zeldan, Ganonin ja Impan roolit on jo valittu. Muiden roolien odotetaan varmistuvan tämän vuoden elokuuhun mennessä.

Kaikista mielenkiintoisin huhu Richtmanilta kuitenkin koskee elokuvan tulevaisuutta. Hänen lähteensä väittävät, että pääosanäyttelijät on kiinnitetty kolmen elokuvan (eli trilogian) projektiin kuuden vuoden ajanjaksolle. On kuitenkin syytä muistaa, että tämä on toistaiseksi vain huhu, eikä virallista vahvistusta asialle ole saatu.

Zelda-elokuva julkistettiin marraskuussa 2023, ja sen rahoituksesta ja levityksestä vastaa osittain Sony. Elokuvan ohjaa Wes Ball (Maze Runner -trilogia, Apinoiden valtakunta), ja sen tuottajina toimivat Avi Arad (Spider-Man) sekä Shigeru Miyamoto. Jos huhut trilogiasta pitävät paikkansa, Zelda-fanit voivat odottaa pitkäaikaista seikkailua valkokankaalla.

Nintendo-pomo pisteli ensin nauraen: Animal Crossing länsimaissa kuulosti mahdottomalta ajatukselta Kommentit pois päältä artikkelissa Nintendo-pomo pisteli ensin nauraen: Animal Crossing länsimaissa kuulosti mahdottomalta ajatukselta

Ennen kuin Animal Crossingista tuli maailmanlaajuinen menestys, sen julkaisu länsimaissa näytti lähes mahdottomalta. Nintendo varoitti lokalisaatiotiimiään, että Japanin kulttuuriin ja teksteihin tiukasti sidottu peli olisi äärimmäisen haastava muokattavaksi muulle maailmalle.

Nintendo Localization Manager Leslie Swann muisteli, kuinka silloinen presidentti Satoru Iwata nauroi kuullessaan, että tiimi työskentelisi pelin englanninkielisen version parissa. Swannin mukaan kaikki pelin yksityiskohdat olivat niin Japanin kulttuuriin sidottuja, että niiden kääntäminen ja mukauttaminen länsimaiseen pelikokemukseen tuntui aluksi epärealistiselta.

Tiimi joutui muun muassa nimeämään uudelleen pelin hahmot, keksimään heidän tunnuslauseensa, lokalisoimaan pelin kalenterin ja tarkistamaan esineiden merkitykset, jotta ne olisivat ymmärrettäviä kansainvälisille pelaajille. Pienintäkään yksityiskohtaa ei jätetty huomiotta, kaikki käytiin läpi lakiosaston hyväksyttäväksi, sillä pelistä haluttiin myös myyntikelpoista oheistuotteiden näkökulmasta.

Pelin nimenkin valinta kesti kuukausia, ja vaihtoehtoja, kuten Animal Acres, jouduttiin hylkäämään ennen kuin lopulliseksi nimeksi valikoitui tuttu Animal Crossing. Julkaisuprosessi osoitti, että vaikka peli oli japanilainen sensaatio, sen maailmanvalloitus vaati valtavasti työtä ja tarkkuutta.

Lopulta vaivannäkö palkittiin, Animal Crossingista tuli ikoninen ja rakastettu peli ympäri maailmaa, ja Iwatan aluksi epäilevä nauru muuttui varmasti tyytyväiseksi hymynsä.

Kohupeli Ready or Not rikkoi 13 miljoonan myyntirajan Kommentit pois päältä artikkelissa Kohupeli Ready or Not rikkoi 13 miljoonan myyntirajan

SWAT-toimintaa ja rajua realismia yhdistelevä Ready or Not on ylittänyt 13 miljoonan myydyn kappaleen rajan eri alustoilla. Void Interactiven kehittämä peli sai heinäkuussa julkaisunsa PlayStation 5:lle ja Xbox Series X/S:lle, ja konsoleilla se on ehtinyt kahmia jo yli 3 miljoonaa myyntiä, joista 2 miljoonaa tuli alle kahdessa kuukaudessa.

Peli julkaistiin alun perin PC:lle early access -muodossa jo vuonna 2021, mutta konsoliversion tulo venyi sisällöllisten muutosten vuoksi. Void Interactive joutui muokkaamaan esimerkiksi gorea, paljastavuutta ja eräitä kiistanalaisia elementtejä ennen kuin Sony ja Microsoft antoivat vihreää valoa.

Tämä ei kuitenkaan miellyttänyt kaikkia. Osa pelaajista syytti studioita sensuurista ja pommitti peliä negatiivisilla Steam-arvosteluilla. Kehittäjä puolestaan vakuutti, että huhut muutosten laajuudesta olivat liioiteltuja.

Kohusta huolimatta Ready or Not on osoittanut vetovoimansa ja myyntiluvut kertovat, että poliisitaktiikoihin pohjautuvalle tiukalle toimintapelille riittää yleisöä.